Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nemesis
Autor Wiadomość
~Sorrio Mortiaris
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Nemesis
NEMESIS
"ta która dzieli i rządzi"

[Obrazek: pobrane.jpg]
Greckie imię: Νεμεσις
Transliteracja: Nemesis
Latynoskie imię: Nemesis, Rivalitas


RODZICE


NYX (bez ojca)- Pradawna bogni nocy.
NYX & EREBOS-Pradawny bóg ciemności.
OKEANOS-Tytan, władca wszelich wód na ziemi, w tym i chmur deszczowych.
ZEUS- związek kazirodczy, jako córka i kochanka.


POTOMSTWO


Z ZEUS'em- Bliźniaki Clytemnestra i Helena(trojańska). Historia bardzo ciekawa, gdyż Zeus by uniknąć swojej zazdrosnej żony Hery zmienił się w łabędzia, natomiast Nemesis w gęś. W swojej gęsiej formie złożyła jajo(Helena), które później podarowała Ledzie(uważanej z matkę Heleny w reszcie mitów).
Z TARTAROS'em - Telkhines(Telkinowie) 4 mistyczni bogowie-kowale, którzy zasłynęli wykuciem trójzębu Posejdona oraz sierpem, którym Kronos "wykastrował" swojego ojca Ouranosa(pierwotny władca nieba).

OGÓLNIE


[Obrazek: Nemesis_post.jpg]

Bogini uważana za uosobienie "gniewu bogów", patronowała zemście oraz sprawiedliwości. Dążyła do balansu i równowagi na świecie. Wspierana przez Tyche(fortuna) siała postrach wśród złoczyńców i niosła opiekę uczciwym i spokojnym. Z jej gniewem musieli liczyć się także wszyscy, którzy w jakiś sposób uciekali od ziemskich praw i kary, często sądziła konflikty wśród bogów, a jej decyzją podporządkowywał się sam Zeus. Niczym Robin Hood odbierała bogatym i dawała biednym.

W mitach przybierała postać ducha zemsty w historiach miłosnych takich jak historia Narcyza lub w niektórych wersjach "wojny trojańskiej" ukazała się swojej córce Helenie, kierując na nią oskarżycielskim palcem, kiedy ta ulegała uwodzeniu Parysa.

Nemesis pokazywana była jako kobieta z "anielskimi skrzydłami", Jej głównymi atrybutami była gałązka jabłoni, bicz, wodza, miecz lub waga. Jej imię natomiast pochodzi od Greckich Nemêsis lub Nemô, które tłumaczone były jako ta która "dzieli i rządzi". Rzymianie używali Greckiego imienia lub zamiennika Invidia("zazdrośnica").

KULT


Kult był głównie "duchowy" w sensie polecano Jej większość ustaw prawnych i często na Nią przysięgali wysocy urzędnicy państwowi, dziwne okoliczności losu, lub szalejące żywioły były często utożsamiane z jej "sądem". Pewien "pisarz" Michael B. opisał sanktuarium w Rhamnous, które rzekomo było poświęcone Nemesis, nie zostało jednak po nim żadnych "większych" śladów/dowodów.

Rhamnous

[Obrazek: Rhamnous.jpg]
[Obrazek: Rhamnous_2.jpg]

DLACZEGO ONA


[Obrazek: umiarkownie.jpg]
Tarot snów "umiarkowanie"


Czuję silną więź z Nemesis, rozumiem jej system sprawiedliwości oraz czuję wielki szacunek do jej niepodległości. Była niezawisła, i nawet najwięksi z bogów bali się lub nie chcieli występować przeciw Niej. Nie była ani negatywną, ani pozytywną boginią, ale kimś pomiędzy, potrafiła sprawiedliwie rozsądzić każda sprawę i tak naprawdę każdy postrzegał ją inaczej, poprzez to jak sam postępował. Utożsamiam Ją z kartą "tarota snów", a przynajmniej widzę w niej ideał świata, który Nemesis pielęgnowała.


WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
02-03-2014, 23:06
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB