Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowiańska Droga Życia
Autor Wiadomość
jaro Offline
Wiecznie Początkujący

Liczba postów: 43
Reputacja: 2
Podziękowania: 8
Podziękowano 13 razy w 8 postach
RE: Słowiańska Droga Życia
Jako rodzimowierca powinienem w końcu się wypowiedzieć w temacie.

Po pierwsze rodzimowierstwo może naprawdę zauroczyć człowieka. Dawni (by nie powiedzieć zapomniani przez większość) bogowie, rytuały przy ognisku. Kiedy się modlę czuję ich obecność. I jak uda się do nich dotrzeć poprzez modlitwę i rozwój duchowy potrafią być naprawdę dobrymi doradcami. Takich obserwatorów świata jak oni to nigdy nie spotkałem.

Jednak łyżka dziegciu musi być. Problemem rodzimowierstwa o dziwo są właśnie grupy (zarówno oficjalne związki wyznaniowe jak i nieformalne grupy). Niestety mimo iż w środowisku rodzimowierczym nie byłem aktywny (i cieszę się z tego) to przez długi czas bacznie je obserwowałem.
Postaram się nie wymieniać tych o których myślę źle, ale są takie (w tym jeden związek wyznaniowy) który mają zupełnie odmienną wizję rodzimowierstwa. Nawet mieszają go z hinduizmem. Tak samo od dwóch-trzech lat są próby by jakoś się zjednoczyć, stworzyć coś w rodzaju federacji, ale ciągle się któreś z głównych grup nie podoba.
Ja miałem szczęście i trafiłem do WiDa (Wiedza i Dzieło). Naprawdę porządni i inteligentni ludzie. Jednak też powoli odchodzą od środowiska skupiając się na rozwoju duchowym, a nie na kłótni.
Innym ważnym problemem, który jest zarówno w Polsce jak i innych krajach (zwłaszcza w Rosji w której byłem i na Ukrainie) to fakt, że niektórym grupom coś się w głowach poprzestawiało i zaczynają łączyć rodzimowierstwo z ideologią faszystowską i nazistowską (zwłaszcza tą drugą). Jest to naprawdę duży problem i trzeba omijać taką grupę szerokim łukiem. Na szczęście łatwo się w tym przypadku zorientować zanim będzie za późno.

Przejdę też do książek. Są akurat dwie, które uważam za naprawdę dobrze, a nie zostały wymienione. Np. Mitologię Słowian Gieysztora. Wiem, że to opracowanie naukowe, ale moim zdaniem jest to jeden z klasyków, którego trzeba znać.

Drugą zaś książką jest Kult św. Mikołaja na Rusi. Niech nazwa was nie zwiedzie. W rzeczywistości jest to książka poświęcona Welesowi. Naprawdę ciekawa pozycja, którą można bez problemu znaleźć w internecie. Co śmieszniejsze polskie wydanie opublikowało wydawnictwo KUL-u.

W razie pytań lub próśb by rozwiać jakieś niejasności z mojego ględzenia piszcie tutaj lub na PW.
28-07-2015, 22:56
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Siri , Dhhysa
Scorus Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 47
Podziękowania: 3
Podziękowano 17 razy w 9 postach
Odnośnie lektur - na Matelę i Białczyńskiego można śmiało machnąć ręką. Ten pierwszy pisze o wszystkim i niczym, a Białczyński przedstawia swoje pomysły na temat, więc jeśli ktoś szuka potwierdzonej wiedzy może się rozczarować. Do "dwupaka" polecanego przez jaro dodałbym "Religię Słowian" Szyjewskiego i książki typu "Bestiariusz słowiański" Zycha albo "Wielką księgę demonów polskich" Podgórskich. Ciekawe są jeszcze "Wierzenia Prasłowian" Zieliny, ale to już raczej dla takich niezielonych. Oczko

Cytat:Jednak łyżka dziegciu musi być. Problemem rodzimowierstwa o dziwo są właśnie grupy (zarówno oficjalne związki wyznaniowe jak i nieformalne grupy)

Mnie to zupełnie nie dziwi, bo to ogólnopogański problem u nas. Jeden ze związków rzeczywiście orbituje obecnie w bardzo dziwnych rejonach, stąd też niektórzy zgryźliwie zauważają, że ów Kościół Polski stał się Kościołem Prywatnym jednej osoby. Konsekwencją owego orbitowania było też to, że Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy uchwalił definicję rodzimowierstwa, wedle której wspomniany związek wyznaniowy rodzimowierczy już nie jest.

Jeśli działasz w WiDzie to być może mamy wspólnych znajomych. Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2016, 10:06 {2} przez Neaxx.)
29-07-2015, 08:45
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Siri
Gauge Offline
Z tobą moc niech będzie

Liczba postów: 202
Reputacja: 3
Podziękowania: 11
Podziękowano 84 razy w 48 postach
Łączenie rodzimowierstwa z ideologią i polityką? Znowu chcą władzy nad światem. XD

Fajna sprawa, tak wierzyć w Swaroga..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2016, 10:06 {2} przez Neaxx.)
29-07-2015, 08:52
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nikodem
jaro Offline
Wiecznie Początkujący

Liczba postów: 43
Podziękowania: 8
Podziękowano 13 razy w 8 postach
Scorum głównie znam Wilczyna, Trygławica i Piołun i Gorijkę. Chociaż tam też już wieki się nie pojawiałem. Zawsze gdy chcę jechać na obrzęd pojawia mi się coś i muszę potem świętować w pojedynkę na działce.
29-07-2015, 22:14
Znajdź Posty Reply
Nikodem Offline
* * * * *

Liczba postów: 117
Reputacja: 23
Podziękowania: 247
Podziękowano 202 razy w 82 postach
Chciałbym jeszcze podkreślić, to co napomknąłem w poprzednim poście - spojrzeń na rodzimowierstwo słowiańskie jest wiele - ale żadne nie jest (i nie powinno być traktowane jako...) gorsze.

Dlaczego?

Ponieważ Rodzima Wiara to religia - a budowanie wiary WYŁĄCZNIE na potwierdzonych archeologicznie odkryciach jest płytkie i sprowadza nas do tego co mamy obecnie.
Multum interpretacji - z których jedne są mniej, a drugie bardziej prawdopodobne - ale żadna nie jest pewna.
(i jedne środowiska uważają się za lepsze, inne za gorsze - "bo coś", "bo tam jakiś new age się wkrada", "bo tam jakieś fantazje", itd.)

I tak jak wspomniałem - warto poznać historyczną stronę tematu - ale dla rodzimowiercy to powinien być dopiero początek, a nie ostateczna baza.

Jeśli szukamy wyłącznie potwierdzonych naukowo tekstów - to oczywiście koledzy powyżej mają 100% racji. ;]
Ale kiedy rozpatrujemy temat w kontekście magiczno-duchowym warto zwrócić się ku mniej "szanowanym w środowisku naukowym" autorom.
I zweryfikować to co piszą samemu - jesteście Magami - możecie to zrobić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-07-2015, 11:55 {2} przez Nikodem.)
30-07-2015, 11:52
Znajdź Posty Reply
Siri Offline
użytkownik

Liczba postów: 163
Reputacja: 6
Podziękowania: 30
Podziękowano 55 razy w 37 postach
Budowanie wiary, zwłaszcza takiego rodzaju jak słowiańska w głównej mierze opiera się na źródłach i to archeologicznych, a nie na prywatnym " Widzi mi się" jakiejś osoby, która naczyta się internetów i uzna że o, to jest teraz fajne to dawaj wrzucamy, będzie wesoło, będzie się działo...

Magia i duchowość Słowian jest dobrze opisana i nie trzeba dodawać sobie elementów z innych religii czy systemów magicznych, bo wychodzi z tego bajzel. No i przede wszystkim ośmiesza się wiarę i jej wyznawców.
A to że coś jest teraz popularne w internecie, np. czakry, rozwój duchowy, czy Zostań magiem, to nie oznacza że z automatu musi być włączone i ustalone jako stały rytuał.
Umówmy się że prywatnie można sobie w każde święto zrobić " hinduskie rytualne otwieranie czakr", ale robić z tego dogmat, to już jest robienie cyrku z wiary słowiańskiej. Czyjeś prywatne fantazje niech pozostaną prywatnymi. Tym bardziej że życie pokazuje że ludzie mają fantazje, które nie zawsze są bezpieczne dla innych współwyznawców
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-07-2015, 18:27 {2} przez Siri.)
30-07-2015, 18:22
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Poszukiwacz
Scorus Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 47
Podziękowano 17 razy w 9 postach
Cytat:Chciałbym jeszcze podkreślić, to co napomknąłem w poprzednim poście - spojrzeń na rodzimowierstwo słowiańskie jest wiele - ale żadne nie jest (i nie powinno być traktowane jako...) gorsze.

Po prostu niektóre z tych spojrzeń mają mało z rodzimowierstwem wspólnego, bo np. samo wzywanie Swaroga czy innego boga słowiańskiego nie oznacza, że jest to rodzimowierstwo. Po prostu nazwa niesie ze sobą pewne konkretne znaczenie.
Jeśli ktoś chce uprawiać własne pomysły inspirowane luźno Słowiańszczyzną - nikt mu tego nie broni, ale niech nazwie to adekwatnie, czyli po prostu własnowierstwem.

Niestety rodzimowierstwo ma to do siebie, że ex definitione zawiera wątek rekonstrukcyjny i nie da się się od niego uciec, co więcej nie da się też do niego dołożyć dowolnie wybranych elementów z całego świata.

Cytat:Magia i duchowość Słowian jest dobrze opisana i nie trzeba dodawać sobie elementów z innych religii czy systemów magicznych, bo wychodzi z tego bajzel. No i przede wszystkim ośmiesza się wiarę i jej wyznawców.

Przykładem jest casus tego co dzieje się obecnie w Rosji i na co sami rodzimowiercy rosyjscy patrzą z politowaniem.
30-07-2015, 19:45
Znajdź Posty Reply
Sheila Offline
Użytkownik

Liczba postów: 32
Podziękowano 8 razy w 5 postach
Nekroposting! :D
Cytat:Ponieważ Rodzima Wiara to religia - a budowanie wiary WYŁĄCZNIE na potwierdzonych archeologicznie odkryciach jest płytkie i sprowadza nas do tego co mamy obecnie.
Multum interpretacji - z których jedne są mniej, a drugie bardziej prawdopodobne - ale żadna nie jest pewna. (...) Jeśli szukamy wyłącznie potwierdzonych naukowo tekstów - to oczywiście koledzy powyżej mają 100% racji. ;]
Ale kiedy rozpatrujemy temat w kontekście magiczno-duchowym warto zwrócić się ku mniej "szanowanym w środowisku naukowym" autorom.
Zastanawiam się czasem, skąd ta niezachwiana wiara w wiarę. Język Wierzyć możesz sobie jak chcesz i możesz używać każdej nazwy jakiej chcesz do każdej religii, bo tak. Dotąd myślałam, że to problem ścieżek o ściśle ustalonej definicji i tradycji, problem grup inicjacyjnych - te tabuny "ja se będę wiccaninem, bo taki mam feeling", ale widzę, że nie tylko. Stąd zastanawia mnie skąd się to bierze. Z chęci posiadania nazwy? Etykietki? Poczucia więzi z innymi pod tą etykietką? Czy może z niechęci do własnowierstwa i odrzucanie takiej opcji?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2016, 10:07 {2} przez Neaxx.)
14-09-2015, 12:47
Znajdź Posty Reply
Nikodem Offline
* * * * *

Liczba postów: 117
Reputacja: 23
Podziękowania: 247
Podziękowano 202 razy w 82 postach
No dobra, po dość długim czasie znów poruszę wątek i poodpowiadam. ;P

Własnowierstwo - które tak usilnie powtarzacie - czym miało by być?

Oficjalne 4 Rodzimowiercze Związki Wyznaniowe zrzeszają kogo?
Rodzimowierców, a jakże! ;]

Ale!
Każdy z nich różni się totalnie filozofią, sposobem pojmowania świata i kwestiami fundamentalnymi jeśli chodzi o interpretację Rodzimej Wiary.
Różnie pojmują istotę Bogów - i tego czy oni są jeśli w ogóle są i czy mają osobową formę.
Różnie odnoszą się do kwestii istnienia Duszy, do śmierci, itp. itd.

To co sprawia, że wszystkie są rodzimowiercze, to... no właśnie, co?
To, że opierają swoją interpretacje świata na słowiańskich korzeniach.
I nie są to pewne, 100% fakty - a spekulacje, jak być mogło, jak jest, itd.

Gdzie zaczyna się Waszym zdaniem własnowierstwo, skoro na dobrą sprawę Rodzima Wiara nie jest i nie będzie nigdy jednolita ideologicznie nawet w podstawowych kwestiach?

I co chciałbym podkreślić w tym wątku - Wy, magowie, okultyści, czarownice macie szerszą możliwość poznawczą duchowych aspektów Rodzimowierstwa.
I co równie ważne - Wasza interpretacja znów będzie ograniczona Waszym, może i słowiańskim, podejściem - co sprowadza się do tego, że każde inaczej będzie odbierać to czym jest ostatecznie (w tym subiektywnym świetle - bo w innym nie da się tego rozpatrywać) Rodzimowierstwo. ;]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-08-2016, 20:06 {2} przez Nikodem.)
19-02-2016, 22:45
Znajdź Posty Reply
byronspurn Offline
byronspurnEA

Liczba postów: 7
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Ostatni post
Najezdzam na temat i nie widze kiedy byl moj ostatni post-> stad nie pamietam czy bralem udzial w dyskusji:

Czy to jeszcze bedzie?:
04-05-2019, 19:51
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB