Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Susanoo
Autor Wiadomość
Raven Offline
Zaawansowany forumowicz

Liczba postów: 230
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 8
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Susanoo
Susanoo - nazywany także Takehayasusanoo no Mikoto, co znaczy "Mąż Zsyłający Opady Wywołane Jego Potężnym Kichaniem".

Jest jednym z ważniejszych bóstw japońskiej religii shintō. Panem wiatrów i burz. Przypisuje mu się także wynalezienie łodzi.

Susanoo jest także utożsamiany z Mutō Tenjinem – bóstwem mogącym kontrolować zarazy. Potrafił on zsyłać na ludzi choroby, zwykle po to, żeby ich ukarać, ale w swojej łaskawości mógł również powstrzymywać epidemie.

Brat bogini słońca Amaterasu oraz boga księżyca Tsukuyomiego.

Susanoo wyróżnia się gwałtowną i niespokojną naturą. Nie był jednak złośliwy.

Według Kojiki Susanoo narodził się, kiedy Izanagi przemywał swój nos w trakcie oczyszczania się w wodzie morskiej po ucieczce z Krainy Ciemności. W Nihon-shoki, natomiast bóg wiatrów przyszedł na świat jeszcze, zanim Izanami udała się do Krainy Ciemności. Do takiej wersji narodzin Susanoo nawiązuje fragment z Kojiki, w którym została wspomniana tęsknota bóstwa za matką.


W kronice pisze, iż Susanoo otrzymał od Izanagiego władzę nad przestworzami mórz, jednak nie wywiązał się dobrze ze swoich obowiązków. Z tęsknoty za matką, wciąż łkał oraz zawodził, aż przelał wszystkie swoje łzy, a rzeki oraz morza wyschły. Jego nieprzerwana żałoba zachwiała równowagę we wszechświecie, przez co na świecie wydarzyły się dziesiątki tysięcy nieszczęść. Zapytany przez ojca, dlaczego lamentuje oraz zawodzi, Susanoo powiedział, że tęskni za matką oraz chce się udać za nią do Krainy Ciemności. Rozgniewany tym pomysłem Izanagi powiedział synowi, by odszedł, dokąd chce oraz zakazał mu mieszkać na swoich ziemiach.

W jednej z wersji mitu Susanoo dotarł do krainy, w której przebywała jego matka oraz zajął miejsce przy jej boku. Ślady tego wierzenia zachowały się w regionie Kumano. W Hongū Taisha w miejscowości Tanabe, Susanoo jest czczony w jednym pawilonie świątynnym razem z Izanami, a oba bóstwa przejawiają w tym miejscu swoją łagodną naturę, obdarzając łaskami wyznawców.


Długi cykl „Świętych ksiąg” mówi o konflikcie między nim, a Amaterasu. Gdy przedziurawił strop w tkalni bogini oraz wrzucił do jej wnętrza niebiańskiego źrebca obdartego bestialsko ze skóry, bogini przerażona tym widokiem uciekła oraz schowała się w niebiańskiej jaskini, przez co na ziemi zapanował mrok. Bogom z Wysokiej Równiny Niebios udało się ją podstępem wywabić z jaskini a Susanoo został ukarany na swój czyn.Musiał złożyć na pokutę tysiąc ław zastawionych ofiarami, potem zaś kazano obciąć mu brodę oraz wyrwać paznokcie u rąk oraz nóg.

Po wykonaniu wyroku Susanoo został zesłany do prownicji Izumo.
Zabijając ośmiogłowego potwora, ocalił życie pięknej Kushinadzie, z którą się następnie ożenił i spłodził syna Okuninushiego. 
Susanoo przekazał władzę nad rejonem Izumo synowi, a sam się usunął.

Uznaje się go za przedka rodziny cesarskiej.

Kult Susanoo jest najsilniej związany z regionem Izumo, gdzie znajduje się poświęcony mu chram Izumo Taisha. Innymi ważnymi świątyniami Susanoo są Yasaka-jinja w Kioto i Nishinomiya Jinja w Nishinomiya.

Poświęcone są mu święta Gion w Kioto(17 lipiec) i Hakata Gion Yamakasa w Makacie(14 lipiec).
Kiedy tonie twoje dziecko, to musisz skakać do wody i je ratować, a nie inwokować rusałki
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2014, 18:01 {2} przez Raven.)
06-04-2014, 14:12
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB