Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Śmingus - Dyngus
Autor Wiadomość
Razkael Offline
...

Liczba postów: 119
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 4
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Śmingus - Dyngus
Śmingus - Dyngus to święto, które obecnie obchodzimy (lub nie) w poniedziałek wielkanocny. Chrześcijaństwo tak naprawdę wtrąciło swoje trzy grosze do tego słowiańskiego święta.

Pierwotnie były dwa święta śmingus i dyngus, ale zlały się w jedno. Obchodzono je po zakończeniu zimy i wkraczaniu w wiosnę. Święto to polega na oblewaniu się wodą jakby ktoś nie wiedział. ;P Kiedyś oblewano kobiety, które były w wieku, w którym szykowała się do wyjścia za mąż, ale nie tylko. Woda, którą oblewano miała przynieść płodność, a także oczyścić z zimy, by wejść w wiosnę. To co dodało chrześcijaństwo to obmycie z grzechów.

Śmingus - Dyngus, dzisiaj, jest dniem, by dla żartu oblać kogoś wodą. Spopularyzowało się to do tego stopnia, że robione są pistolety na wodę i zaczęto oblewać też nieznajomych. Teraz można dostać mandat. Jak widać zatracono symbolizm tego święta, ale mimo to warto pamiętać o starej tradycji.
20-04-2014, 20:21
Znajdź Posty Reply
Raven Offline
Zaawansowany forumowicz

Liczba postów: 230
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 8
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #2
RE: Śmingus - Dyngus
"Chrześcijaństwo tak naprawdę wtrąciło swoje trzy grosze do tego słowiańskiego święta" - nie pierwszy raz... Zresztą, prawie całe chrześcijaństwo to zlepek innych religii.
Kiedy tonie twoje dziecko, to musisz skakać do wody i je ratować, a nie inwokować rusałki
20-04-2014, 21:41
Znajdź Posty Reply
Gliese Offline
Użytkownik

Liczba postów: 29
Dołączył: Apr 2014
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #3
RE: Śmingus - Dyngus
W chrześcijaństwie jest zakazane wiele rzeczy, wiara w inne bóstwa, haloween,magia,wróżby itd ale za to są inne rzeczy przyjęte i akceptowane. Jednak wielu chrześcijan wierzy w zabobony,także się nie powinno w to wierzyć,ale wierzą bo to jeszcze jako tako akceptowane.... logika wiary. Starsi ludzie nie raz wylewają jajko nad głową niemowlaka aby odpędzić strachy, albo wierzą ludzie to,że jak dorośli mówią do niemowlaka/małego dziecka,że jest super,cudowne ,to że jakoś źle wróża dziecku... To nie jest zgodne z chrześcijaństwem,ale jest tolerowane. Wiara,a raczej ludzie sami sobie wybierają co im można co nie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-04-2014, 19:17 {2} przez Gliese.)
21-04-2014, 19:13
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB