Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Werbena lekarska
Autor Wiadomość
~Alator
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Werbena lekarska
Werbena lekarska
(łać. Verbena officinalis)

[Obrazek: werbena0.jpg]

Werbena lekarska to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny werbenowatych. Inaczej mówi się na nią witułka lekarska, ziele Izydy, łzy Izydy lub żelazne ziele. Osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Na pierwszy rzut oka niepozorna, doskonale radzi sobie na poboczach dróg i hałdach wysypisk. W werbenie oddziałują bardzo różnorodne energie. Z jednej strony męskie, marsowe energie wzmacniające samodyscyplinę, z drugiej żeńskie, wenusjańskie energie sprowadzające pojednanie.

Właściwości lecznicze

Werbena jest silnym środkiem leczniczym układu nerwowego, pozwala jaśniej myśleć i ułatwia uczenie się. Ze względu na jej siłę, powinno stosować się ją od 4 do 6 tygodni. W przewlekłych stanach lękowych jej działanie jest powolne, ale długotrwałe i niezawodne.
Roślina ta leczy i oczyszcza w przypadku wszystkich zaburzeń nerwowych, takich jak lęki, depresja, trwożliwość, bezsenność, drażliwość, ból głowy, nadwrażliwość i osłabienie nerwowe. Ułatwia także odstawienie leków psychotropowych oraz łagodzi występujące w tym okresie działania uboczne.
Działa leczniczo w chorobach wątroby, wspomagając dodatkowo żołądek i jelita, leczy wrzody, zapalenie jelita grubego i zgagę. Uwalnia nerki i pęcherz od składników osadzających się, pisaku oraz mniejszych kamieni nerkowych.
Werbena wspomaga leczenie zakażeń wirusowych, działając napotnie, wzmacnia siły obronne organizmu. Odtruwając organizm, obniża gorączkę.
Werbena wzmacnia również wytwarzanie mleka u matek karmiących oraz jest pomocna w czasie porodu. Nie wolno jej jednak spożywać w czasie ciąży, gdyż może doprowadzić do poronienia!

Właściwości magiczne

Werbena jest tradycyjnym składnikiem miłosnych mieszanek ziołowych i czarów o ochronnym charakterze. Sprawia, że nasza aura staje się przyjemniejsza. Każda jej część może być noszona jako osobisty, ochronny amulet, zaś umieszczenie jej w domu chroni go od uderzeń pioruna.
Napar z ziela rozpryskiwany po terenie chroni nas od złych duchów i negatywnych energii. Z werbeny produkuje się także mieszanki oczyszczające oraz takie, których używa się przy egzorcyzmach. Okadzanie się zielem werbeny sprowadza spokój i wyciszenie, prostuje nas wewnętrznie. Można również okadzać się nią przed egzaminami.
Werbenę stosuję się także w magii bogactwa i dobrobytu. Kiedy umieścimy ją w domu lub zakopiemy w ogrodzie, nastąpi wspaniały rozwój innych roślin, a my odczujemy przypływ gotówki.
Noszenie werbeny przy ciele gwarantuje zachowanie wiecznej młodości i zdrowia. Ziele umieszczone w łóżku sprowadza na śpiącego spokojny i regenerujący sen, zaś wysmarowanie się świeżym sokiem werbeny ma leczyć choroby i chronić przed ewentualnymi przyszłymi dolegliwościami. Noszenie korzenia werbeny zawiązanego na białej przędzy ma wspomagać rekonwalescencję.
Jeżeli w dziecięcej kołysce umieścimy ziele werbeny, dziecko będzie rosło zdrowo, szczęśliwie i wykształci w sobie w przyszłości zapał do nauki.
Werbena wspomaga umiejętności dyplomatyczne. W pomieszczeniach, w których toczą się spory lub gdzie zawiera się umowy, prowadzi interesy powinno się palić werbenę.

Coś o werbenie z dawnych wierzeń

Rzymianie nazywali werbenę „herba sancta”, pili napar werbenowy by poszerzyć świadomość i stać się bardziej subtelnymi. Wkładali mieszankę ziela werbeny i bylicy do butów, co miało dodawać im sił na długie trasy, chronić przed zmęczeniem. Twierdzili również, iż werbena przyciąga zwierzęta, czyni je mniej lękliwe wobec ludzi. W świątyni Jupitera kapłani używali werbeny do oczyszczania ołtarzy.
Wedle pewnego mitu werbena powstała na polecenie bogini Izydy, gdy ta zdała sobie sprawę z różnorodności swoich zadań i obowiązków. Poleciła, aby dostarczono jej ziele pomocne w pracy skutecznej i dokładnej, ale niemęczącej. I tak właśnie powstała werbena.
Przydomek „żelazne ziele” werbena otrzymała kiedy, kowale Celtów i Germanów odkryli, że spalanie jej łodyg powoduje powstanie gorącego, niebieskiego ognia, w którym mogli kuć stal.

[Obrazek: Werbena-pospolita.jpg]

Napój miłosny

- 1 porcja ziela werbeny lekarskiej (Verbena officinalis)
- 1 porcja korzenia omanu wielkiego (Inula helenium)
- 1 porcja liści jemioły pospolitej (Viscum album)
Zioła należy wymieszać i utrzeć w moździerzu na proszek. Następnie dodać po szczypcie na kieliszek wina i cieszyć namiętną, wspólną nocą... bo co się robi dalej to już większość z nas doskonale wie.
05-04-2014, 20:55
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB