Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Morowa Dziewica
Autor Wiadomość
sla-mori Offline
Użytkownik

Liczba postów: 10
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Morowa Dziewica
MOROWA DZIEWICA – To demoniczna postać będąca personifikacją „powietrza”, czyli zarazy. Przemierzała świat pod postacią bardzo chudej, chorobliwie bladej niewiasty okrytej białą płachtą. Napotkawszy na drodze samotnego wędrowca, często wskakiwała nieszczęśnikowi na kark i kazała się obnosić po wsiach i miastach. Tam gdzie przeszła, machając okrwawioną chustką, ludzie masowo chorowali i umierali w straszliwych męczarniach. Domy i ulice zapełniały się ciałami, których nie miał kto grzebać. Pojawienie się morowej dziewicy wywoływało monstrualny strach, nieporównywalny do niczego innego. Ludzie uciekali w panice z miast i wsi do lasu, byle jak najdalej od zarazy. Część mieszkańców, wykorzystując sytuację, przystępowała do grabieży i podpaleń. Chorzy, oszalali z bólu i rozpaczy, rzucali się na zdrowych, by ich pociągnąć za sobą do grobu. Zanikały więzy rodzinne i społeczne, a ludzie odchodzili od zmysłów. Nieliczni tylko zachowywali godność, starając się dostosować do sytuacji. Nic więc dziwnego, że w modlitwach błagalnych prośba o oddalenie zarazy umieszczona została na pierwszym miejscu („Od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas, Panie!”).
Aby ochronić się przed morową dziewicą, ludzie chwytali się różnych metod. Często mieszkańcy zagrożonych terenów zaznaczali wokół wioski magiczną granicę, np. orząc ziemię zaprzęgiem ciągniętym przez parę bliźniaczych wołów, a kierowanym przez bliźniaków. Czasem jednak w strachu posuwano się do okrutnych praktyk magicznych: na przykład w 1831 roku mieszkańcy wsi Lubiszczyce na Polesiu, by uchronić się przed zarazą, zakopali żywcem kobietę razem z kogutem i wroną.
Zarazą określano dawniej wiele różnych chorób zakaźnych, ale najgorszą i budzącą największą grozę była niewątpliwe dżuma, zwana też czarną śmiercią. Przywędrowała do Włoch drogą morską około 1346 roku. Przez następne trzy lata rozprzestrzeniła się na całą Europę, zabijając jedną trzecią jej mieszkańców, czyli około 25 milionów ludzi. W późniejszych wiekach dżuma wracała jeszcze wiele razy, jednak nigdy już w tak ogromnym rozmiarze Źródło: Smakizpolski.com.pl
30-04-2014, 22:20
Znajdź Posty Reply
rpgamer Offline
Neofita

Liczba postów: 1
Dołączył: Jul 2017
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #2
RE: Morowa Dziewica
Przerażające Uśmiech
08-07-2017, 11:41
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB