Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amulety i Talizmany- zasady tworzenia
Autor Wiadomość
~Ismena
Niezarejestrowany

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Amulety i Talizmany- zasady tworzenia
AMULETY / Opis wlasciwosci mineralow- drewna- metali- kolorow/

Amulety to drobne osobiste przedmioty przynoszące szczęście dzięki temu, że chronią posiadacza przed złymi mocami. U starożytnych amulety zachowywały swą magiczną moc także w zaświatach, dlatego wkładano je do grobu zmarłego. Amulety znane były we wszystkich religiach starożytnych, więc to, co dla jednych miało magiczną moc amuletu, dla innych takiej mocy mogło nie mieć, albo mieć moc negatywną. Obecnie zatarły się te „specjalizacje” i amuletami nazywa się wszystkie osobiste przedmioty, zadaniem których jest wabienie szczęścia i odganianie pecha. Charakterystyczną cechą amuletów jest to, że ich magiczne właściwości są autonomiczne, czyli wynikają same z siebie, a więc nie wymagają ingerencji sił wyższych, jak ma to miejsce w przypadku talizmanów. Z tego względu w religii chrześcijańskiej noszenie amuletów i wiara w ich moc jest grzechem.

Amulety najczęściej noszone są na ciele jako opaski, przepaski, kolczyki, naszyjniki, bransolety, wisiorki, obrączki, pierścionki. Można je nosić także na odzieży, w kieszeniach lub specjalnych skrytkach w ubraniu, albo w damskich torebkach.

O magicznych właściwościach amuletów decyduje pięć atrybutów: surowiec, kolor, kształt, ornamentyka, nazwa. Poszczególne elementy amuletu powinny być dobrane tak, by ich właściwości nie nakładały się na siebie, ani się wzajemnie nie znosiły.

Amulety wytwarzane są z surowców, które niejako same z siebie wykazują magiczne właściwości, a są nimi: metale szlachetne i półszlachetne, szlachetne i półszlachetne kamienie, niektóre gatunki drewna, części niektórych zwierząt.

* Magiczne właściwości metali.

Magiczne i zdrowotne właściwości metali znane są już od czasów starożytnych. Starożytni alchemicy twierdzili, że metale mogą być posłuszne, a więc sprzyjające osobie oddającej się pod ich opiekę, ale potrafią też być kapryśne, a nawet złośliwe. Praktyka dowodzi, że mieli rację. Do produkcji amuletów, albo ich elementów, najczęściej używa się czterech metali: cyny, miedzi, srebra i złota:

CYNA ma magiczną moc przyciągania pieniędzy. Słynący z bogactw kupcy weneccy, wśród licznych złotych pierścieni, nosili także pierścień cynowy, oczywiście przyozdobiony drogocennymi kamieniami. Niemniej jednak cyna nie na wszystkich działa tak samo, ponieważ u niektórych może wywołać jedynie nigdy niezrealizowane marzenie o wielkich pieniądzach.
MIEDZ jest jak lekarstwo, ponieważ może leczyć i szkodzić. Jest ona niczym gąbka pochłaniająca negatywne energie, dzięki czemu ozdoby z miedzi niwelują gromadzące się w organizmie nadpola energetyczne, czyli energetyczne blokady zakłócające, a w skrajnych przypadkach wręcz uniemożliwiające przepływ bioenergii. Ze względu na tę właściwość miedź może wspomagać leczenie chorób, albo im zapobiegać. Zdolność pochłaniania negatywnych energii jest zarówno zaletą miedzi, jak i jej wadą, ponieważ po skumulowaniu dużej ilości energii miedź staje się jej reemiterem, w wyniku czego może wywołać kłopoty zdrowotne, takie jak bóle głowy, arytmia, zmiany nastrojów. Toteż miedzi nie należy nosić bez przerwy, a jedynie okazjonalnie.
SREBRO od czasów starożytnych kojarzono z księżycową poświatą pośród przerażającej ciemności nocy. Srebrny krzyż stanowił najskuteczniejszą obronę przed złymi duchami, kule odlane ze srebra jako jedyne mogły zabić wilkołaka. Jednak srebro ma także ciemną stronę, ponieważ może wzbudzić nieodwzajemnioną, nieszczęśliwą miłość.
ZLOTO jest synonimem dobrobytu, ale także pożądania. Ten magiczny metal emituje wysokie wibracje energetyczne, dzięki czemu wzmacnia wszystkie ludzkie cechy – dobroć i chciwość, szlachetność i podłość, miłość i nienawiść.

* Magiczne właściwości kamieni i minerałów:

Magiczne właściwości szlachetnych i półszlachetnych kamieni znane są już od pradawnych czasów, toteż często jako takie były amuletami. Obecnie główny nacisk kładziony jest na modę, a więc estetyczne walory szlifowanych kamieni, zaś ich atrybuty magiczne, aczkolwiek ważne, zepchnięte zostały na plan drugi. Tym niemniej warto wiedzieć, że – czy tego chcemy, czy nie – noszone przez nas kamienie ozdobne wywierają pewien wpływ nie tylko na nas, ale także na nasze otoczenie. Starożytni magowie zauważyli, że każdy kamień ozdobny – szlachetny, półszlachetny, czy nawet zwykły minerał – wykazuje indywidualne właściwości magiczne.

AGAT jest kamieniem spokoju, emitującym niskie wibracje energetyczne, toteż szczególnie polecany jest dzieciom i dorastającej młodzieży. Kamień ten działa uspokajająco, poprawia koncentrację, pomaga pokonać tremę, ułatwia zasypianie, wpływa na rozwój talentów, przynosi szczęście. Agat przyciąga pozytywne energie, ale nie ma właściwości odpychania negatywnych, a więc nie chroni przed nimi.
AKWAMARYN jest kamieniem zdrowia psychicznego – pomaga pokonać lęki i chorobę lokomocyjną, przywraca wewnętrzną równowagę, wyzwala pozytywne myśli, przynosi ulgę po stracie kogoś bliskiego.
AMETYST zapewnia wierność obdarowanej nim osoby, wyzwala intuicję, sprzyja interesom, przynosi spokojny sen.
AZURYT rezonuje z wysokimi wibracjami, więc może nasilać wewnętrzny niepokój, mimo że sam go nie wywołuje, a także pogłębiać bezsenność. Szczególne korzyści obcowania z azurytem mogą osiągnąć ludzie posiadający dar jasnowidzenia, ponieważ sprowadza prorocze sny. Na innych azuryt może sprowadzać senne mary.
BERYL emituje bardzo niskie wibracje, dzięki czemu rezonuje z układem nerwowym wegetatywnym, co ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych. Ten przyjazny dla człowieka kamień sprzyja realizacji planów, ułatwia naukę, wyzwala ukryte talenty.
BURSZTYN nie generuje żadnych wibracji, chociaż jest na nie wrażliwy. Dlatego wszelkie wibracje w najbliższym otoczeniu wywołują wibracje bursztynu, ale nie są to wibracje rezonansowe (o tej samej częstotliwości), lecz tak zwana składowa harmoniczna, zwykle dwa albo trzy razy niższa od wibracji wejściowej. Tak więc bursztyn pełni rolę przetwornika wysokich wibracji pobudzających na niskie wibracje wyciszające. Z tego względu bursztyn jest kamieniem przyjaznym dla każdego, chociaż dla osób o łagodnym usposobieniu może okazać się zbyt wyciszający. Jako kamień magiczny bursztyn przywraca pogodę ducha, zapobiega kłótniom w rodzinie, przyciąga przyjaciół, chroni przed urokami, przeciwdziała chciwości, leczy chorobliwą zazdrość, wzmacnia zdolności artystyczne.
CHALCEDON emituje niskie, delikatne wibracje, dzięki czemu łagodzi zazdrość, przynosi ukojenie w rozpaczy, pomaga przezwyciężyć przeciwności losu, sprzyja wewnętrznej harmonii.
CHRYZOLIT chroni przed urokami oraz utratą zdrowia i dobytku, leczy bezsenność i chorobliwe pragnienie bogactwa, poprawia pamięć, sprzyja długowieczności.
CYTRYN przyciąga przeciwności, odgania smutki, pomaga uwierzyć we własne możliwości, sprzyja realizacji ryzykownych planów, wyzwala kreatywność.
DIAMENT emituje najwyższe z kamieni wibracje energetyczne, o najwyższym natężeniu, toteż ma silne właściwości wyostrzania zmysłów, nade wszystko rozjaśniania umysłu. Diament nie dopasowuje się do właściciela, ani właściciela nie dopasowuje do siebie, toteż zalecany jest ludziom o silnej osobowości, potrafiącym spożytkować nadzwyczajne właściwości magiczne tego kamienia. Dobrze do siebie dobranym ludziom diament pomaga podejmować właściwe decyzje, pomaga realizować najśmielsze projekty, wzmacnia siłę woli, wyzwala inspiracje, wyostrza spostrzegawczość, zapewnia sukcesy w interesach, przyciąga partnerów, pozwala osiągnąć długowieczność, sprzyja pozytywnemu nastawieniu otoczenia, ale wzbudza zazdrość najbliższych sąsiadów, więc należy się mięć na baczności.
FULGURYT jest kamieniem powstałym w wyniku zeszklenia piasku w miejscu uderzenia pioruna. Przez starożytnych Słowian fulguryt uważany był jako dar Peruna – boga grzmotów i piorunów. Fulgurytu raczej nie można spotkać w sprzedaży, ponieważ kupiony nie ma żadnych właściwości magicznych. Trzeba go znaleźć samemu i nosić przy sobie jako amulet, albo oddać do oszlifowania i oprawy. Ciemne odmiany dobrze komponują się ze złotem, jasne ze srebrem. Wtedy fulguryt nabiera nieziemskiej mocy – zsyła dar uzdrawiania i jasnowidzenia, strzeże przed nieszczęściem, pozwala wyjść cało z każdej katastrofy, sprzyja realizacji planów, zwłaszcza ryzykownych.
GRANAT jest kamieniem spójności i scalania – spaja związki, chroni przed fałszywym oskarżeniem, usuwa poczucie winy, poprawia koncentrację, ułatwia zerwanie z uzależnieniami, rozwija talenty, pomaga przezwyciężyć wstydliwość i tremę.
HEMATYT cementuje przyjaźń, wyzwala pracowitość, zapobiega lenistwu, łagodzi poczucie winy.
JASPIS jest kamieniem intuicji – wyzwala kreatywność, rozwija talenty, poprawia koncentrację, dodaje pewności siebie, ułatwia naukę języków obcych.
KALCYT rozwija zdolności poznawcze i paranormalne, poprawia pamięć, odgania koszmary senne, ułatwia leczenie klaustrofobii, arachnofobii i natręctwo myśli.
KAMIEN KSIEZYCOWY przyciąga szczęście, wyzwala osobisty czar, przeciwdziała chandrze, wzmacnia zdolności telepatyczne, przełamuje lęk przed ciemnością, uwalnia od nieodwzajemnionej miłości, chroni przed wampirami energetycznymi.
KRYSZTAL GORSKI jest uniwersalnym kamieniem radiestezyjnym i magicznym – emituje niskie, bezpieczne wibracje, wyzwala i wzmacnia zdolności paranormalne, rozprasza negatywne energie, ułatwia zasypianie, zapobiega urokom, sprzyja medytacji, przyciąga szczęście.

Średniowieczni magowie wpatrywali się w kryształową kulę tak długo, aż ich umysł wpadł w rezonans z kryształem górskim i pojawiały się wizje przyszłości, czyli wróżby.

LAPIS LAZULI ma zbawienny wpływ na rodzinę – wyzwala miłość rodzicielską i synowską, roztacza magiczną pieczę nad wychowaniem dzieci, leczy bezsenność i chorobliwą zazdrość.
MALACHIT jest kamieniem dobroci, pomocy i nadziei. Działa kojąco na duszę, wzbudza zainteresowanie u płci przeciwnej, pomaga wyzbyć się chorobliwej wstydliwości.
OBSYDIAN emituje niskie, przyjazne wibracje – odgania troski, przyciąga przyjaciół, spaja więzi rodzinne, tłumi wewnętrzny gniew, wzbudza empatię, wrogom odbiera chęć zemsty.
OPAL zwany jest kamieniem zdrowia i mądrości. Jego charakterystyczną cechą jest opalizacja, czyli gra barw, zmieniających się w zależności od kąta obserwacji. Sprawcą opalizacji opali są niezliczone maleńkie kryształki, które rozszczepiają światło białe na składowe, a jednocześnie emitują wszystkie z możliwych wibracji, dzięki czemu kamień ów bardzo łatwo dostraja się do wibracji wszystkich organów wewnętrznych posiadacza. Dzięki tym właściwościom opal wspomaga samoistne zdrowienie i zapobiega zachorowaniu. Jednak najbardziej spektakularny wpływ wywiera opal na stan umysłu – osobom umiarkowanie utalentowanym pozwala optymalnie wykorzystać posiadane talenty, ale najlepiej współgra opal z ludźmi wybitnie utalentowanymi, którym pozwala wybić się na szczyt możliwości intelektualnych.
RODOCHROZYT ma wybitny wpływ na podświadomość – wyzwala duchowość, sprzyja medytacjom, przynosi prorocze sny.
RUBIN zwany jest kamieniem kochliwości. Emituje on dwa rodzaje wibracji – wysokie i niskie. Ten magiczny i urokliwy kamień znany jest z tego, że wzmacnia każde zauroczenie, przeradzając je w bezgraniczną miłość, która równie łatwo przeradza się w obojętność, robiąc miejsce dla kolejnej, tak samo wielkiej i nietrwałej miłości. Warto o tym wiedzieć, zanim obdaruje się ukochaną osobę rubinem, bowiem choć magia ma duży wpływ na nasze powodzenie, to bez wiedzy często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.
SARDONOKS chroni zdrowie i dobytek, pomaga w nauce języków obcych, dodaje pewności siebie, sprowadza spokojny sen, sprzyja długowieczności.
SERPENTYN jest kamieniem dobroci i rozwagi. Przynosi ulgę w bólach głowy, stabilizuje pracę mięśnia serca.
SODALIT ma duży wpływ na rozwój talentu muzycznego, poprawia słuch muzyczny, pomaga w nauce języków obcych.
SZAFIR wpływa na jasność myśli i wyciąganie prawidłowych wniosków, wyzwala kreatywność i oryginalność, ułatwia podejmowanie słusznych decyzji, przykuwa uwagę otoczenia, zapewnia skuteczność działania, chroni przed złem.
Szkło nie jest uznawane jako kamień szlachetny, jedynie jego imitacja, więc właściwości magicznych mu się nie przypisuje. A niesłusznie, bowiem szkło ma unikatowe właściwości magiczne, niespotykane u innych kamieni. Jest niczym kamień filozoficzny nadający osobie go noszącej wzniosłą osobowość, dar zjednywania sobie ludzi, rozliczne talenty, zwłaszcza artystyczne, a także powodzenie w życiu osobistym i zawodowym, co jest raczej rzadko spotykane.
SZMARAGD jest kamieniem szczęścia, spełnionej miłości, obfitości, powodzenia w życiu i niezłomnego charakteru.
TOPAZ posiada magiczne właściwości przyciągania szczęścia, ochrony przed urokami. Osobom obdarzonym jasnowidzeniem sprowadza prorocze sny.
TERMOLIT wyzwala zdolności plastyczne, przyciąga szczęście, chroni przed urokami, chroni zdrowie.
TURKUS przyciąga uwagę otoczenia, dodaje pewności siebie, łagodzi migrenowe bóle głowy.
TURMALIN pomaga rozwinąć talent muzyczny, ułatwia naukę języków obcych, przyciąga uwagę otoczenia.
TYGRYSIE OKO wpływa na jasność myśli, poprawia spostrzegawczość, wyzwala i potęguje zdolności do nauki przedmiotów ścisłych, dzięki wysokim wibracjom chroni przed negatywnym wpływem skondensowanego promieniowania geopatycznego.

* Magiczne właściwości drewna:

Niektóre drzewa, zwłaszcza stare i duże, działają na nas magicznie. Od najdawniejszych czasów drzewa były dla ludzi fetyszami*, którym oddawano cześć, składano ofiary i proszono o pomyślność. Nie może zatem dziwić, że drewniane amulety były niegdyś bardzo rozpowszechnione. Zazwyczaj miały naturalny kształt owalny, uzyskany wskutek odcięcia pod skosem plasterka od drewnianego kołka.

Drewniane amulety miały wypalone rozgrzanym żelazem tajemne zaklęcia albo znaki magiczne. Przez wypalony na brzegu amuletu otwór przewlekano rzemień i zawieszano go na szyi, by strzegł przed złymi mocami, a także by rozwijał u posiadacza cechy pozytywne i pomógł okiełznać negatywne – tchórzostwo, lenistwo, próżność, rozrzutność, rozwiązłości, wiarołomstwo. W tej sytuacji magiczne cechy drzewa, z którego wykonany był amulet, miały wielkie znaczenie. Na terenie Europy Środkowej wybranym drzewom przypisywano następujące cech magiczne:

AKACJA bardzo późno budzi się do życia. Na tle innych drzew, które zielenią się z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, akacja wygląda, jakby zeschła. Według ludowych wierzeń dzieje się tak na znak żałoby, że zaginęła Arka Przymierza**, która wykonana była (a może jest?) z akacjowego drewna. Akacja wywiera magiczny wpływ na podświadomość – wzmacnia siłę woli, wyzwala dar jasnowidzenia, zsyła prorocze sny.
BRZOZA najchętniej rośnie w strefach skondensowanego promieniowania geopatycznego, które pochłania i wykorzystuje na swoje potrzeby, dzięki czemu tworzy wokół siebie przyjazny dla organizmu ludzkiego mikroklimat.

Dawni Słowianie wierzyli, że brzoza zasadzona przy grobie zapobiegała wychodzeniu zeń ducha zmarłego. Z nastaniem chrześcijaństwa rolę tę przejął brzozowy krzyż. Z drewna brzozowego wykonywano kołyski, dzięki czemu rodzice mogli spać spokojnie wiedząc, że dziecku nic złego stać się nie może, gdyż ma solidną ochronę przed złymi duchami. Magiczne właściwości brzozowych amuletów skupiają się na ochronie przed czarami i złymi mocami.

DAB jest uosobieniem siły, zdrowia i długowieczności. Powyginane pnie starych dębów, z licznymi dziuplami, także dzisiaj wywierają magiczne wrażenie. Stare okazy dębów czczone były przez pierwotne ludy europejskie jako przybytki bóstw. Celtyckie i słowiańskie ludy na miejsca kultu wybierały święte gaje, którymi najczęściej były stare dąbrowy***. Celtowie do grobów zmarłych wkładali dębowe amulety, które miały przynieść im powodzenie w zaświatach. W Dodonie, najstarszej greckiej wyroczni, kapłani wieszczyli z szumu liści dębów. Magiczne właściwości dębu to niezłomność, siła charakteru, powodzenie w interesach, długie życie w dobrym zdrowiu.
OSIKA jest drzewem wręcz owianym magią. Jej liście drgają nie tylko na silnym wietrze, ale nawet wówczas, gdy wydaje się nam, że nie ma wiatru, bo go nie czujemy, co samo w sobie jest magiczne. Według ludowych wierzeń osika drży ze zgrozy, ponieważ posłużyła jako pierwsze narzędzie mordu, gdyż właśnie osinowym**** kołkiem Kain zabił Abla. Według ludowych legend krzyż, na którym ukrzyżowany został Jezus, był osinowy. Niedługo potem Judasz powiesił się na osice. Przez całe stulecia praktykowano wbijanie osinowego kołka w serce nieboszczyków podejrzanych o to, że nocą budzą się do życia i wypijają krew ofiar. W średniowiecznej Europie przybijano wieko trumny osinowymi kołkami, co miało zapobiec wydostaniu się duchów zmarłych. Magiczne właściwości osiki to ochrona przed czarami oraz wszelkimi złymi mocami.

* Fetysz to otaczany religijną czcią przedmiot naturalny – drzewo, głaz, góra, rzeka, strumień, jezioro, a czasami także zwierzę lub figurka zwierzęcia.

** Arka przymierza to skrzynia o wymiarach 140 x 80 x 80 cm, od środka i z zewnątrz obita złotą blachą. W skrzyni tej przechowywane były dowody zawarcia przez Żydów przymierza z Bogiem: • laska Aarona – wsławiła się tym, że zakwitła • dzban z manną – tajemniczym pokarmem, który Bóg każdego ranka zsyłał Żydom podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię • dwie kamienne tablice z tekstem dekalogu – dziesięciorgiem przykazań podyktowanych Mojżeszowi przez Boga.

*** Dąbrowa to zagajnik lub las porośnięty dębami.

**** Drewno osiki nazywane jest osiną.

* Magiczne właściwości części zwierząt:

Bodaj najbardziej znanym zwierzęcym amuletem jest królicza łapka. Wiara w jej magiczną moc wzięła się stąd, że królika wręcz nie sposób trafić kulą. Króliki kręcą się w pobliżu swoich nor, do których szybko zmykają w obliczu najmniejszego zagrożenia. Ponadto są bardzo czujne, a na dodatek nie uciekają po linii prostej, lecz kluczą zygzakami, uniemożliwiając celny strzał.

Moc króliczej łapki jako amuletu chroniącego przed kulami odkryli napoleońscy żołnierze, którzy niejednokrotnie próbowali polować na króliki i zapragnęli mieć ich umiejętności unikania kul. Skuteczność amuletu stała się legendarna, więc szybko zyskał uznanie jako amulet przynoszący szczęście w każdej sytuacji, nawet (o paradoksie!) podczas polowania.

Zwierzęce amulety są coraz mniej popularne. Tym niemniej także i dziś spotykane są amulety wykonane z części zwierząt, na przykład: • muszle i muszelki – uniwersalne amulety ochronne i przynoszące szczęście • róg jelenia – pomocny w realizacji ryzykownych przedsięwzięć • lisia kita – sprzyjająca operacjom finansowych • kość słoniowa – uniwersalny amulet szczęścia i wszelkiej pomyślności, zwłaszcza wykonana z niej figurka słonia • kieł dzika – pomocny przy długoterminowych planach, w realizacji których niezbędne jest samozaparcie • niedźwiedzi pazur – dodający wigoru.

* Magiczne właściwości kolorów:

Duże znaczenie dla magicznych właściwości amuletów mają kolory, które albo same w sobie posiadają magiczne właściwości, albo potęgują magiczne właściwości amuletów. Podstawowe magiczne właściwości przepisywane kolorom to:

Biały kolor jest synonimem białej magii, czyli magii skupionej na czynieniu dobra, w przeciwieństwie do czarnej magii, która skupia się na wyrządzaniu zła. W symbolice kolor ten oznacza powagę zdobytą życiowym doświadczeniem, ale także dziewiczą niewinność; czystości duchową, ale także emocjonalną oziębłość. Samodzielnych magicznych właściwości biały kolor nie posiada, ale bywa używany jako kontrast wzmacniający magiczne właściwości innych kolorów.
Brązowy to kolor przyjaźni, praworządności, wyrozumiałości, empatii, wierności i przywiązania. Amulety z przewagą brązu przyśpieszają gojenie się zmian ropnych, takich jak ropny katar, ropny kaszel albo jątrzące się rany.
Czarny kolor jest uosobieniem siły duchowej i sił nieczystych. U jednych przyczynia się do wzmocnienia sił witalnych, innych czyni podatnymi na wampiryzm energetyczny. Wszystko zależy od osobniczych predyspozycji.

Czerwony kolor ma silne, ale krótkotrwałe, wręcz doraźne właściwości magiczne, toteż nie ma on zastosowania w amuletach noszonych na co dzień. Za to kolor czerwony jest niezastąpiony w sytuacjach, gdy potrzebne jest silne i krótkotrwałe wsparcie magiczne, takich jak egzamin albo zawody. Od niepamiętnych czasów czerwone kokardki wiązano na przegubie dłoni noworodka, by ochronić go przed rzuceniem uroków na pierwszym spacerze. Także noworodki hodowlanych zwierząt trawożernych chroniono przed urokami wiążąc im czerwone kokardki w dniu pierwszego wyprowadzenie na pastwisko.

Ze względu na duże przesilenie magiczne, występujące po zastosowaniu koloru czerwonego, metody tej nie powinny stosować osoby z gorączką, wysokim ciśnieniem, skłonnością do histerii oraz z zaburzeniami umysłowymi.

Fiolet posiada magiczne właściwości wyciszające i uspokajające, toteż zalecany jest osobom nerwowym, łatwo wpadającym we wściekłość, owładniętym chorobliwą zazdrością lub nienawiścią, a także osobom odczuwającym nieuzasadniony lęk bądź wewnętrzny niepokój.
Indygo jest kolorem wpływającym na stan emocjonalny. Amulet, w którym dominuje kolor indygo, zwiększa intuicję, tonuje podniety zmysłowe, wyzwala i wzmacnia zdolności paranormalne, zsyła prorocze sny.
Niebieski to kolor siły duchowej, cierpliwości, wierności, mądrości, szczerości, czasami także zuchwalstwa. Niebieski amulet posiada magiczną moc stymulacji wewnętrznego spokoju i ukojenia oraz zwalczania egoizmu.
Pomarańczowy kolor ma moc przyciągania dobra i pozytywnej energii, toteż jego magiczne oddziaływanie to nade wszystko optymizm oraz dobre stosunki międzyludzkie.
Różowy to kolor intuicji, sentymentalizmu i opiekuńczości. Ponadto rozwija i wzmacnia zdolności paranormalne oraz przyciąga powodzenie, bogactwo, płodność i obfitość.
Zielony to kolor odrodzenia, zdrowia i długowieczności. Zielony amulet przyśpiesza gojenie się ran i kontuzji, a także wspomaga funkcjonowanie organów wewnętrznych.
Żółty jest kolorem sukcesu i przewrotności. Sprzyja bogaceniu się i wyzwala chęć dominacji. Posiada także silne magiczne właściwości prozdrowotne ułatwiające utrzymanie dobrej kondycji psychicznej do późnych lat starości.

* Magiczne właściwości kształtów i ornamentów:

Duże znaczenie przywiązuje się do kształtów amuletów oraz naniesionych na nie znaków, rzekomo magicznych. W rzeczywistości mają one jedynie walory ozdobne. Na przykład amulety w kształcie znaków zodiaku, albo na których widnieją owe znaki mają raczej charakter hieroglifów, niż amuletów. Inne, modne obecnie kształty amuletów to: podkowy, tarcze, anioły, breloczki, smoki, czakramy, serca, gwiazdy, heksagramy, delfiny, krzyże, kwiaty, mandele, oczy proroka, runy, sigi, jaja życia, klucze, kotwice, młotki, ptaki, gady, chrząszcze, koniczynki, kwiaty, abrakadabry, i wiele, wiele innych. Żadne z nich właściwości magicznych nie mają.

* Magiczne właściwości nazw:

Szczególne znaczenie przypisuje się nazwom amuletów – im bardziej tajemnicza nazwa, tym potężniejsza dla naiwnych nabywców magia amuletu, a więc większa sprzedaż. Wniosek stąd, że amulety największe powodzenie zapewniają ich producentom i sprzedawcom. Wśród dostępnych w masowej sprzedaży amuletów można spotkać: krzyż Atlantów, krzyż ankh, podwójny krzyż ankh, klucz Nilu, pierścień Atlantów, oko Horusa, oko mądrości, krzyż Totus Tuus, kwiat życia, łapacz snów, i wiele innych podobnych dziwactw.

TALIZMANY

Talizmany to drobne osobiste przedmioty (medaliki, różańce, obrączki, krzyżyki i inne symbole religijne) przynoszące szczęście dzięki temu, że chronią posiadacza przed złymi mocami. Pod tym względem talizmany niczym od amuletów się nie różnią, jeśli jednak chodzi o samą ideę amuletów i talizmanów, to różnica między nimi jest diametralna, a więc nie do pogodzenia. O ile bowiem amulety magiczną moc posiadają niejako same z siebie, to talizmany same w sobie żadnej mocy nie mają. Magiczną moc, zwaną Opatrznością czyli Nieustającą Opieką Bożą, talizman uzyskuje w wyniku rytuału religijnego, zwanego święceniem.

W religiach politeistycznych talizmany poświęcane są odpowiedniemu bóstwu, pod patronat którego oddaje się jego posiadacz.

W religiach monoteistycznych moc talizmanom nadają zazwyczaj święci, czyli pośrednicy między Bogiem a człowiekiem. Im też najczęściej poświęcone są talizmany.

/Zrodlo- http://www.bioslone.pl/Praktyczne_zastosowanie_magii /
02-07-2014, 16:09
Reply
 Podziękowali: aim72 , pawczus , ħεқατε


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB