Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbiór zasad Wicca
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,063
Reputacja: 85
Podziękowania: 925
Podziękowano 1271 razy w 627 postach
Zbiór zasad Wicca
1. Praktykujemy rytuały, aby zestroić się z naturalnym rytmem sil natury, wyznaczanym
przez fazy Księżyca i pory roku.
2. Uważamy, że inteligencja jaką jesteśmy obdarzeni, wymaga od nas szczególnej
odpowiedzialności za naturalne środowisko. Pragniemy żyć w harmonii z Natura, w
ekologicznej równowadze umożliwiającej rozwój życia i świadomości na ewolucyjnej ścieżce.
3. Uznajemy istnienie mocy dużo potężniejszych niż te, które dostępne są przeciętnemu
człowiekowi. Ponieważ są one większe niż typowe, czasami nazywa się je ''nadnaturalnymi'',
jednak my uważamy, że stanowią one naturalny potencjał każdego człowieka.
4. Uważamy, że Twórcza Moc istnieje w każdym człowieku i funkcjonuje poprzez interakcję
elementu męskiego i żeńskiego. Żadnego z nich nie uważamy za doskonalszy czy lepszy od
drugiego. Traktujemy seks jako przyjemność, jako symbol i ucieleśnienie życia oraz jako
jedno ze źródeł energii używanych w magicznej czy religijnej praktyce.
5. Uznajemy istnienie zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznego - świata psychiki,
zwanego też Światem Duchowym czy Zbiorowa Nieświadomością.
6. Nie uznajemy żadnej hierarchii autorytetów. Honorujemy jedynie tych, którzy dzielą się
swoja wielka wiedza i mądrością, oraz takich, którzy maja na tyle odwagi, aby zostać
przywódcami.
7. Traktujemy religie, magie i mądrość jako składniki naszej podstawy względem życia i
świata, stanowiącej filozofie życia, która nazywamy czarostwem (witchcraft) - Ścieżką
Wicca.
8. Kiedy nazywamy się czarownica (-kiem), oznacza to, ze pragniemy kontrolować siły
znajdujące się w naszym wnętrzu, po to, aby mądrze i szczęśliwie żyć, nie szkodząc
nikomu i pozostając w harmonii z Natura.
9. Wierzymy w potwierdzenie i spełnienie życia na drodze ewolucji i rozwoju świadomości,
nadającej znaczenie wszechświatowi i naszej roli, jaka w niej wypełniamy.
10. Nasz sprzeciw dotyczący chrześcijaństwa oraz innych religii czy filozofii życia dotyczy
wyłącznie ich uzurpacji bycia ''jedyna droga''. W niczym nie ograniczamy niczyjej wolności
ani tez nie negujemy innych praktyk religijnych czy przekonań.
11. Jako czarownice i czarownicy nie zamierzamy dochodzić tego, co działo się z czarownicami w przeszłości. Jesteśmy zainteresowani teraźniejszością i przyszłością.
12. Nie akceptujemy koncepcji absolutnego zła ani i tez nie czcimy istot zwanych jako
''Szatan'' czy ''Diabeł'', występujących w tradycji chrześcijańskiej. Nie pragniemy mocy
uzyskanej poprzez cierpienie innych ani tez nie akceptujemy osobistych korzyści osiąganych kosztem innych istot.
13. Uważamy, że Natura jest w stanie zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Źródło: moja Księga Cieni (nie pamiętam skąd przepisałam te zasady).
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
10-04-2012, 11:11
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Morvudd , Niklaus , akwadrat
Sheila Offline
Użytkownik

Liczba postów: 32
Reputacja: 2
Podziękowania: 3
Podziękowano 8 razy w 5 postach
RE: Zbiór zasad Wicca
Zaciekawiło mnie to, bo te zasady brzmią rozsądnie, choć miejscami newage'owo i pogrzebałam trochę w sieci. Okazuje się, że zostały one spisane w kwietniu 1974 roku na Zjeździe Amerykańskich Czarownic.
Mimo to myślę, że wielu wiccan mogłoby się pod tymi zasadami podpisać.
05-11-2015, 13:25
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB