Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Norny
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,768
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 328
Podziękowano 197 razy w 338 postach
Podziękowano 197 razy w 338 postach
Post: #1
Norny
Nie wiadomo skąd się wzieły Norny ani od kogo pochodzą... źródło od Voluspy mówi, że to olbrzymki z Yotunhaimu, inne źródło (Pieśń o Fefnirze) że Norn było o wiele więcej niż trzy i jedne to Asynie, inne to córki Dwalina (Krasnoluda) a inne to z rodu Alfeim... cóż, jakby tak popatrzeć na krasnoludy to jedyną żeńską postacią w całej mitologii z rodu Krasnoludów to była Indunn,* poza tym znane są tylko te trzy niezależnie od źródła - więc stawiam, na pierwszą wersję.

Norny przybyły do Asgardu (siejąc strach i mrok) kiedy Bogowie zgubili swoje tafli** i obwieściły im ich przeznaczenie - Rangarok. Tak, trzy kobiety mające władze nad losem każdej żywej istoty - krasnoludów, olbrzymów, ludzi, elfów a nawet samych Bogów. Niektóre źródła podają, że były ślepe... cóż, uważam to za anegdote.

Te trzy wszechwiędące dziewice Norny, Boginie Losu i Przeznaczenia, zaliczane do Bóstw Lunarnych to:

Urd - najstarsza i najważniejsza z Norn. Związana z Księżycem Rosnącym, runą Hagal i kolorem czarnym. Przedstawiana jako staruszka.

Wernandi - średnia siostra. Ta tu włada teraźniejszością. Jej runą jest Isa, fazą Księżyca Pełnia a kolorem czerwony. Przedstawiana jako młoda dama, często z wiankiem i kwiatami - ogólnie jest radośnie zobrazowana.

Skuld - najmłodsza ale i najmroczniejsza z Norn ma pod pieczą przeszłość, ona decyduje ile kto będzie żył. Jej fazą Księżyca jest Księżyc Malejący, runą Nauthiz a kolorem biały. Często jest przedstawiana z czarną, mroczną peleryną i nożem jako atrybutem.


Norny mieszkają pod świętym jesionem Yggdrasil i tam przędzą swoje złote nici przeznaczenia dla noworodków - kiedy nadchodzi ich czas, jedna z Norn przecina złotą nić życia... która? Hmmm... niektórzy uważają że to Urd, ale ja jestem po stronie tych którzy obstawiają na Skuld - wkońcu to ona określa długość życia człowieka. Niektóre źródła podają, że Norny nie przędły nici losu pod Yggdrasil, ale przy narodzinach i czasem nawet pomagały odbierać poród, widywano je też przy śmierci.
W każdym razie los ludzi mogły też ryć na drewnie runami, zsyłały wiadomości (na ogół sny mówiły jaka przyszłość ich czeka) i ostrzeżenia przez sny. Mogły też dać zdolności jasnowidzenia i wieszczenia.

Boginie Losu i Przeznaczenia mają jeszcze jedną fukcję. Opiekują się jesionem Yggdrasil - pewnie dlatego mieszkają właśnie pod nim. Nieopodal jesionu jest studnia Urd i właśnie wodą z niej Yggdrasil zostaje podlewany.

Na ścianie kościoła Borgunt w Norwegii widnieje runiczny napis: "Zarówno dobro jak i zło dają Norny, mnie przyniosły wielką boleść". Kult Norn nie znikał długo po najeździe chrześcijan.

*Indunn opiekowała się jabłonią dającą złote jabłka, które zapewniały Bogom nieśmiertelność
**Złote Tafli było grą Bogów, która dawała im władzę nad losem i przeznaczeniem. Gra obecnie popularna od wieków na Cyprze i w Grecji.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
22-08-2014, 14:35
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB