Czym jest Qi Gong?
Qi Gong składa się z dwóch słów: Qi - życiowa energia. Gong - perfekcyjne opanowanie czegoś. Czyli perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej.
Jest to Chińska praktyka składająca się z wielu systemów ćwiczeń mających na celu uwolnienie przepływu energii wewnętrznej (CHI) w organizmie. Bilans tej energii jest podstawą medycyny chińskiej.
Obecnie ćwiczenia qigong uprawia się najczęściej z myślą o korzyściach zdrowotnych. Stanowią one nie tylko formę profilaktyki, pomocną w utrzymaniu dobrego samopoczucia i sił żywotnych, ale także środek terapii w wielu schorzeniach.
Miliony ludzi w Chinach i na całym świecie praktykuje qigong codziennie, jako ćwiczenia zdrowotne. W Chinach można zobaczyć ćwiczących w grupach ludzi, jeśli wczesnym rankiem wybierzemy się do parku. W czasie ćwiczeń niezbędny jest spokój ducha (ding shen), wyciszenie (ru jing), eliminacja przeszkadzających, chaotycznych myśli (paichu zanian).
Na co komu Qi Gong?
Qi Gong może zwiększyć wytrwałość, pomaga schudnąć i zwiększa przepływ energii wewnętrznej w organizmie co czyni praktykującego silniejszym. Poprawia równowagę, wytrzymałość i elastyczność. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowego, oddechowy, pokarmowy, hormonalny, odpornościowy i układ nerwowy.
Pofczes praktyki Qi gong możns zmniejszyć lub wyeliminować ból.
Może również odwrócić proces starzenia się i przywrócić młodość. ^^
Ćwiczenie
Ogólna rozgrzewka całego ciała
Stań swobodnie na podłożu, poczuj grunt pod nogami. Poczuj, że oddychasz, poczuj swoje ciało.
Zacznij od wykonywania ruchów okrężnych swoimi dłońmi, kręcąc nimi w nadgarstkach. Kręć dłońmi przez chwilę na zewnątrz, a następnie do wewnątrz, starając się odczuć, że ogólnie rozgrzewasz tę okolicę, naturalnie rozciągasz i uelastyczniasz ścięgna.
Następnie w podobny sposób kręć rękami obracając je w stawach łokciowych. Odczuwaj ręce, oddychaj; kręć przez chwilę na zewnątrz, a następnie do wewnątrz.
Powtórz to samo kręcąc rękami w stawach barkowych. Zacznij np. od obrotów na zewnątrz, wykonując jakby młynki, a potem to samo powtórz kręcąc rękami do wewnątrz. Poczuj jak cała okolica rąk rozgrzewa się, ścięgna naciągają się i stają elastyczne.
Następnie stojąc stabilnie na podłożu (jeżeli stoisz zbyt wąsko, to poszerz swoją pozycję) wykonuj skręty całego tułowia dookoła głównej osi ciała w kręgosłupie. Skręcasz się raz w lewo, raz w prawo itd. Połącz ten ruch z oddechem w sposób spontaniczny – wykonuj wdech na kilka skrętów tułowia, i podobnie – robiąc wydech skręcaj się naprzemienni w prawo i w lewo kilka razy.
Podczas tych skrętów ręce i głowa wędrują za ruchem. Skręcając się w lewo, spontanicznie wymachujesz opuszczonymi rękami w tym kierunku, tak aby swobodnie uderzyły one o plecy.
Dodatkowo możesz usiąść na podłożu i wykonać kolejno kręcenie w obie strony: stopami w stawach skokowych, dolnymi częściami nóg w stawach kolanowych, i całymi nogami – w stawach biodrowych (mając nogi rozluźnione i lekko zgięte w kolanach).
PS: Z czasem dodam jeszcze kilka ćwiczeń.
Zródła: Internet, książki mamy o medycynie Chińskiej i moja głowa.
