Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pentagram
Autor Wiadomość
~qGaara
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Pentagram
Pentagram jest to pięciokąt gwiaździsty jak się łatwo domyślić figura geometryczna. Pentagram jest umiłowaną figurą geometryczną pitagorejczyków. Jest to prawidłowy pięciokąt, którego boki przedłużone w obie strony tworzą pięciokąt gwiaździsty. Znakiem tym pitagorejczycy pozdrawiali się i wzajemnie rozpoznawali, kreśląc go na piasku. Pentagram jako symbol magiczny ma na celu pokazania, że wszystkie żywioły nawet połączone nie będą silniejsze od ducha i duch może nimi wszystkimi władać.
Pentagram jest używany przez większość ludzi praktykujących magie na wszelakie sposoby, od zastosowań ochronnych do wzmocnienia potężnych rytuałów. Spotykamy się także z zjawiskiem ,,Patrz ma pentagram pewnie jakiś satanista...'' Pentagram jest często mylony z tzw;odwróconym pentagramem, który ma na celu ukazanie głowy Baphomet'a który jest demonem dualizmu. Dla ludzi każdy demon to diabeł, Szatan więc stąd to się wzięło. Pentagram biały często znajdujemy pod nazwami: gwiazda pitagorejska, gwiazda Isztar, gwiazda Izydy i pięciokąt gwiaździsty.
-Całość jest opisana w skrócie z najważniejszymi rzeczami.

Uwagi: Gwiazda Davida to całkiem inny symbol.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-04-2013, 22:36 {2} przez Olimpia.)
15-04-2013, 21:50
Reply
~qGaara
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #2
RE: Pentagram
Odwrócony pentagram został wspomniany w poście powyżej ze względny na częste spotykanie go na naszej drodze życiowej choćby na plakatach death metalowych zespołów itp. Nie ma to na celu mieszania komuś w głowie tylko pokazania, że są to rożne symbole.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-04-2013, 22:37 {2} przez Olimpia.)
15-04-2013, 22:17
Reply
Orion Offline
ancestor of a darkly sky

Liczba postów: 11
Dołączył: Apr 2013
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #3
RE: Pentagram
"Pentagram od dawna był łączony z tajemnicą i magią, jest to najprostsza forma kształtu gwiazdy która może być rysowana jedną linią, stąd jest czasem nazywana Nieograniczonym Węzłem. Inne nazwy to Krzyż Goblina, Pentalpha i Stópka Wiedźmy, Diabelska Gwiazda i Pieczęć Salomona (bardziej poprawnie przypisana do heksagramu).

Od bardzo dawna wierzono że ma moc ochrony przed złem i demonami, stąd symbol bezpieczeństwa, i był czasami noszony jako amulet dla szczęśliwego powrotu do domu.

Moc i powiązania pentagramu ewoluowały przez wieki, dziś jest wszechobecnym symbolem neopogan z bardziej głębokim magicznym i symbolicznym znaczeniem.

Symbol pentagramu dziś jest przypisany wielu znaczeniom i głębokiej ważności, jednak większość z tego jest od niedawna. Aczkolwiek, był używany przez stulecia w wielu konkekstach:

* Najwcześniejsze znane użycie pentagramu datuje się około 3500 p.n.e. w mieście UR w Chaldei w Starożytnej Mezopotamii gdzie był symbolem władzy cesarskiej
* Pośród Żydów, ten symbol był przypisany Prawdzie i do pięciu ksiąg Pentateuch, Jest on czasami, nieprawidłowo, zwany Pieczęcią Salomona
* W Starożytnej Grecji, był nazywany Pentalfą, będąc geometrycznie złożony z pięciu liter A. W odróżnieniu do wcześniejszych cywilizacji, Grecy nie przypisywali ogólnie innych symbolicznych znaczeń do liter swojego alfabetu, lecz pewne symbole zostały połączone z kształtami Greckich liter lub pozycji (Gammadion, Alfa-Omega).
* Dla Gnostyków, pentagram był "Płonącą Gwiazdą",
* Dla Druidów, był sybolem Bóstwa
* w Egipcie, był symbolem "podziemnego łona"
* Pogańscy Celtowie przypisywali pentagram do podziemnej bogini Morrigan
* Średniowieczni Chrześcijanie łączyli pentagram z Pięcioma Ranami Chrystusa
* Chrześcijański Cesarz Konstantyn używał pentagramu, wraz z symbolem chi-rho na swojej pieczęci i amulecie"

fragment przetłumaczony przeze mnie z tekstu "Pentagram - Meaning and History"
07-05-2013, 21:21
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB