Samo-astrolog - Lekcja 1: Budowa Kosmogramu
Autor Wiadomość
Gywher Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 122
Reputacja: 7
Podziękowania: 29
Podziękowano 37 razy w 16 postach
Samo-astrolog - Lekcja 1: Budowa Kosmogramu
Cały kurs zamierzam oprzeć o kosmogramy generowane pod tym adresem:

http://www.astro.com/cgi/ade.cgi

[Po wpisaniu danych nastąpi przekierowanie na stronę, na której należy wybrać opcję "Chart Drawing, Ascendant".]

Od razu chcę powiedzieć, że odchodzę od nazwy "horoskop", jako, że została ona skutecznie zdewaluowana dzięki kolorowym czasopismom dla kolorowych wróżek. A ja - chciałbym powiedzieć - jestem szczególnie uczulony na dewaluację rzeczy tak wartościowych.

Ta część zawiera przykładowy kosmogram oraz krótkie objaśnienie poszczególnych elementów, tak, by w ogóle utworzyć bazę, na której możliwym będzie kontynuowanie kolejnych zagadnień w sposób przejrzysty i względnie zobrazowany.

Oto jak wygląda kosmogram:

[Obrazek: kosmogram.jpg]

Na tym kosmogramie pozwoliłem sobie wykreślić niektóre wygenerowane rzeczy. Należą do nich zapisy kątów w AC, IC, DC, MC oraz zapisy kątów przy planetach. Zrobiłem to celowo, by zredukować to pierwsze wrażenie, sugerujące wielce skomplikowany układ. Oprócz tego, na kąty przyjdzie odpowiednia pora.
Przypisywanie kosmogramowi kolejnych symboli wraz z legendą do nich uważam za zbędne, jako, że sprawa jest dosyć prosta, a oprócz tego - jak wspomniałem wyżej - natłok dodatkowych parametrów w tym wypadku jest niewskazany.

Zanim przystąpię do omówienia poszczególnych elementów kosmogramu, proszę o jeszcze jedno: nie zwracajcie uwagi na te czerwone i niebieskie linie. Są one w tym momencie zbędne, nie wymagają uwagi, a nie usuwałem ich, jako, że nie chcę przy okazji zaniżyć czytelności tego załącznika.

Część właściwa.

W samym centrum kosmogramu znajdujesz się...Ty. Czy też Ziemia. Zaznaczone jest to znakiem "x" w samym centrum najbardziej wewnętrznego okręgu. Teraz, będę opisywał poszczególne elementy poruszając się od środka, na zewnątrz kosmogramu.
Poza "x" znajdującym się w tym najmniejszym, najbardziej centralnym okręgu, znajdują się liczby, umiejscowione na pewnych obszarach, dzielących kolejne okręgi na poszczególne części. Jak widzisz, tych części jest 12.
Tych 12 obszarów to domy astrologiczne. W miejscach tych zawarta jest analogia do poszczególnych sfer naszego życia zarówno w skali mikrokosmicznej, jak i makrokosmicznej.

Jeśli dobrze się przyjrzysz, zauważysz, że 4 spośród tych 12 linii wydzielających te domy, są wyróżnione. Te 4 linie mają swoje nazwy i są szczególnie istotne.
Określa się je osiami zodiakalnymi. Przy odczytywaniu kosmogramu, wielu astrologów spogląda na nie w pierwszej kolejności. Dzieje się tak z tego powodu, że jeśli na nich lub w pobliżu nich znajdują się planety, to wpływ tychże planet jest krytycznie silny i ma niebywałe znaczenie przy interpretacji całego kosmogramu. Osie te posiadają swoją symbolikę i tak kolejno:
AC - ascendent
MC - medium coeli
DC - descendent
IC - immum coeli

Nie zaszkodzi, by chociaż pobieżnie powiedzieć, za jakie sfery odpowiada każda z nich.

Ascendent / wschód mówi o ciele fizycznym, o wyglądzie, budowie ciała, o zdrowiu, o sposobie prezentowania się w relacji z innymi ludźmi, o odbiorze przez innych, o stwarzaniu wrażenia na sobie i innych, czy też o stylu, w jakim człowiek kreuje samego siebie.

Medium Coeli / południe z kolei dotyczy kariery, finansów, ambicji, tak więc może sugerować życiowe powołania, predyspozycje, plany na przyszłość, sposób w jaki ukierunkowana zostanie energia, tudzież w jaki sposób się objawi, pokazuje cele, wkład w świat zewnętrzny.

Descendent / zachód dotyczy związków z innymi ludźmi, innymi słowy - relacji, zarówno tych koleżeńskich, jak i bardziej intymnych, a więc zawierać może wskazówki dotyczące tego, względem jakich osób istnieją tendencje do znalezienia płaszczyzny współpracy albo napięcia.

Immum Coeli / północ związany jest ze sferami mniej widocznymi, jak to się mówi, z głębszymi strukturami osobowości, są to rzeczy niekoniecznie widoczne i dostępne dla świata zewnętrznego, tak więc energie będące w tej sferze - o ile się ujawniają - robią to w sposób skryty, subtelny, nieoczywisty, a często nieświadomy.

Kolejnymi elementami kosmogramu są planety. Na powyższym zdjęciu są to symbole znajdujące się na - licząc od środka - trzecim okręgu. Gdyby ktoś mimo wszystko miał problem z rozpoznaniem, sugeruję znaleźć - oczywisty i powszechnie znany - symbol Księżyca. Na tym właśnie pasie znajdują się planety.

Sugeruję nauczyć się tych nazw na pamięć. Wierzcie lub nie, ale zaglądanie co chwila do pomocy naukowej tego typu, z czasem staje się wyjątkowo irytujące.

[Obrazek: 275px-Astrological_Glyphs.svg.png]

Przy czym "Pluton" na kosmogramie opisany jest tą nieco zmodyfikowaną literą "P". Oprócz tego, na kosmogramie znajduje się jeszcze jedno ciało niebieskie oraz pewna "abstrakcyjna" sfera o dużym znaczeniu astrologicznym.
Ta litera "K" osadzona na elipsie to Chiron. I jest to ciało niebieskie.
Ten z kolei "kask", czy też waza obrócona do góry nogami, to tak zwany Węzeł Księżycowy Północny, zwany również Głową Smoka. O planetach powiedzieć można w ten sposób: są to poszczególne, silnie skondensowane reprezentacje pewnych, poszczególnych form energii.

Ostatnim elementem jest pas tuż za planetami, składający się również z 12 części, na każdej z nich ukazującej pewien symbol. Ten pas to Zodiak. Mamy więc dwanaście znaków zodiaku, a planety - cały czas - przechodzące przez nie, swoją energię wyrażają i zabarwiają w sposób charakterystyczny dla znaku, w jakim akurat się znajdują.

Ta część jest bardzo ogólnym spojrzeniem na kosmogram. Bardziej szczegółową analizą zajmę się w kolejnych częściach kursu, wierząc, że powyższe informacje uczynią ją wystarczająco przejrzystą, wygodną i przystępną w zrozumieniu. Osoby zajmujące się Hermetyzmem, czy też generalnie kontemplujące tajemnicę żywiołów lub po prostu wrażliwe na harmonię, dostrzegą ją w astrologii już przy powierzchownym spojrzeniu. Ot, chociażby spoglądając na ilość planet albo na podział znaków zodiaku według kolorów, które przecież mogą coś sugerować.
25-08-2014, 21:58
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB