Wielu się ich boi, brzydzi a zdecydowana mniejszość się nimi fascynuje. Dzisiaj niestety pająki są niedocenianymi istotami spotykającymi się z krzykami przerażenia i skrzywionymi twarzami tylko z powodu swojego wyglądu - choć sama uważam, że są całkiem ładne.
Ludzie od zawsze czcili pająki i bardzo je szanowali. Uważa się, że pająk jest istotą Lunarna - tak jak, Normy, Mojry, Potrójna Bogini, i jest związany z fazami Księżyca - tak jak, Norny, Mojry, Potrójna Bogini i uważa się, że pająki tkając swoją sieć tkają także losy świata i ludzi mając też wpływ na rzeczywistość - tak jak, Normy i Mojry, tkaczki losu.
Norn jest trzy, Mojr jest trzy a numerologia pająka to? Trzy.
PAJĄK 71112 = 12 = 3
Oczywiście to tylko moje skojarzenie - po prostu zauważyłam te zbieżności (choć tak naprawdę jest ich trochę więcej) i nie sądzę aby był to przypadek.
Ale... Zajmijmy się numerologią. Pitagoras stwierdził iż liczby są manifestacją/kodem Boskiej siły i właściwości otoczenia.
Symbolika liczby 12: Jeruzalem zbudowano na 12 fundamentach. To liczba miłości do bliźniego, tolerancji wiary i otwarcia w każdej sferze, to także pokora i mądrość. To święta liczba doskonałości - 12 znaków zodiaku, 12 miesięcy, 12 Apostołów, 12 fundamentów Jeruzalem - tymi fundamentami były mni. 12 pereł, 12 kamieni szlachetnych i ma ono 12 bram, 12 plemion i chroni je 12 aniołów.
Symbolika liczby 3: Dlaczego Tkaczek było akurat trzy? (Według większości wersji*), dlaczego Trójpowrót? Czemu trzy manifestacje Bogini? Trzy manifestacje Marii Dziewicy - dziewica, matka i królowa, trzech króli, trzy fazy Księżyca... Czemu Hermes Trismegitos? Czyli trzykrotnie (tris) wielki (megitos) Hermes. Czemu powtarzać coś najlepiej trzy razy? Czemu akurat to trzech razy sztuka i czemu zawsze istoty w bajkach spełniają akurat trzy życzenia? Domyślam że to dlatego, bo liczba 3 jest uznawana za manifestacje Boskiego działania. To symbol jedności i kreatywności - 1 + 2 = 3, 1 symbolizuje pierwiastek męski zaś dwójka żeński a razem dają 3 - połączenie 1 i 2. Zupełnie jak tata (mężczyzna) i mama (kobieta) = dziecko. Liczba trzy to symbol jedności, kreatywności i jest liczbą twórczą. A wiecie co jeszcze jakie słowa mają liczbę trzy oprócz Pająka? Saturn (planeta karmy i losu! A także i pająka) oraz słowo ojciec.
I tak... Te wszystkie cechy symboliki liczb, które wymieniłam ma pająk. A pfff! Tego dużo więcej!
Dość powszechny jest mit o tym jak to Atena zamieniła pewną tkaczkę w pająka. Otóż Atena jako jedyna na Olimpie umiała tkać i dlatego była uważana za najlepszą w tej dziedzinie i ogólnie bardzo lubiła tkać, jednakże księżniczka Arachine także tkała i przechwalała się jaka to jest zdolną i cudowną tkaczką - najlepszą! Zdenerwowana Atena wyzwała ją na pojedynek tkacki, Atena utkała Bogów Olimpijskich a w rogach zaprezentowała przykłady kar jakie spotykają śmiertelników za pychę i wyniosłość, zaś Arachine wytkała Bogów w związkach miłosnych ze śmiertelnikami - praca Arachine była lepsza i nawet Atena musiała to przyznać, wpadła w gniew - wyrwała Arachine jej pracę i podarła na strzępy a potem zaczęła ją bezlitośnie bić.
Arachine wystraszyła się, zrozpaczona pomyślała że teraz Atena zemści się okrutnie i będzie cierpiała męki a więc szybko poszła się powiesić, Atena się uspokoiła i bardzo pożałowała swego postępku, zrobiło jej się żal Arachine i chciała jakoś naprawić krzywdę - przywróciła jej życie, ale pod postacią pająka. Inna wersja jest taka, że Arachine wcale się nie przechwalała, była skromną dziewczyną która się naraziła Atenie zachwytem ludzi nad jej pracą. Zaś inna wersja mówi, że to Arachine wyzwała w swej dumie i pewności, Atenę na pojedynek. Tak czy siak... Skończyła na wieki jako pająk.
Majowie czcili pająki jako święte istoty, ucieleśnienie Boga - stworzyciela świata. W mitologii Afrykańskiej spotykamy plemię wierzące w Boga o postaci pająka, ma na imię Anansi (Pan Pająków), zachowuje się jak człowiek ale żyje wśród zwierząt - wierzy się, że utkał świat ze swoich sieci. Jest wielkim bohaterem, wygrywał zawsze z każdym - obrazuje, że małe nie znaczy słabe a duże to potężne, pokazuje że siła mięśni jest niczym w stosunku do mięśni intelektu - Anansi był sprytny, szybki i był mistrzem strategii i taktyki obmyślał błyskawicznie, zdarzało się także że oszukiwał.
W Indiach pająk symbolizuje ład i porządek Wszechświata - tak, również ze względu na tkanie.
Również w Koranie pająk nie jest pominięty - Mahomet goniony przez wrogów, uciekał do Mekki po drodze schronił się w jaskini, a Allah widząc, że niebezpieczeństwo nadchodzi zesłał pająka, a ten szybciutko utkał sieć przy wejściu tym samym ratując życie Mahometa.
O nie! Nie tylko Mahometowi pająki uratowały życie! Feliks z Nole został księdzem kiedy to poganie zaczęli męczyć i dręczyć chrześcijan, nasz Feliks został aresztowany i uwięziony będąc codziennie torturowanym - jednak udało mu się uciec, schronił się w wyschniętej starej studni i zgadnijcie czemu go nie znaleźli? Tak! Pająk utkał sieć w studni i teraz już św. Feliks został uratowany!
Wiecie komu jeszcze pająk uratował życie? Myślę, że doskonale znacie ten przypadek.

Taak. Władysław Łokietek został osłonięty przez pajęczynę w grocie w której się schronił kiedy gonił go król Czech - Wacław II ( xDD) ze swoim orszakiem.
Pająk jest atrybutem świętego Konrada z Konstancji - kiedy ten odprawiał mszę do kielicha z winem wpadł pająk, wtedy ludzie byli przekonani, że ten kto zje pająka umrze z męczarniach, ponieważ uważano pająki za silnie trujące - w każdym razie św. Konradowi ani się śniło zbezcześcić kielich i "krew Chrystusa" wypił wino wraz z pająkiem wierząc w to, że nic mu nie będzie bo Chrystus go ochroni - i tak św. Konrada możemy podziwiać z kielichem nad którym, bądź w którym jest pająk - ten czyn stał się symbolem i dowodem wiary św. Konrada.
Czas na przedstawienie symboli pająka, która została pominięta. Pająk oznacza wiadomości - ponieważ wierzono w wielu kulturach, że to posłaniec Bogów, to także symbol magii, wiedzy tajemnej i dywinacji - cóż magowie i czarownice, wpływają na rzeczywistość kreując ją według swojej woli - tak jak pająk tka swoją nić według swojego upodobania a pamiętajmy, że wierzono że w ten sposób tka i losy pojedynczych ludzi jak o całego świata mogąc także w każdej chwili zmienić los, który utkał, a więc pająk zawsze wie będzie - nic dziwnego w takim razie, że jest łączony z wróżbiarstwem - poza tym pająk także przepowiadał pogodę. Symbolizuje także śmierć i odrodzenie - od zawsze był łączony z zaświatami, i światem podziemnym - poza tym macie pojęcie że pająk zarówno jako pająk fizyczny jak i jako duch zwierzęcy to są chyba najwięksi znawcy astrala? Jest świetnym przewodnikiem astralnym - wcale nie żartuje! Mega imponujące. Pokaże wam każda zaskakującą dziurę, wszystko wyjaśni, o wszystkim coś szepnie i także ochroni.
Mówi także o czarnej magii i nieczystych siłach - a wszystko przez swoje okrucieństwo i agresję względem swoich ofiar, a niektóre gatunki tak jak modliszki - po stosunki seksualnym pożerają żywcem swojego partnera, to także podstęp i spryt, czajenie się - pająki zastawiają pułapki i potrafią zrobić ofiarę z silniejszych od siebie osobników, pająk aby złapać tą swój obiad musi najpierw zapracować - tkanie sieci a potem czekanie... Przez co stał się symbolem pracy, cierpliwości jak i kreatywności i twórczości - tak, to pajęczakowaty artysta!

No i nie zapominajmy o symbolice zawartej w micie o Arachine... Swoją drogą zapomniałam wspomnieć, że nauka o pająkach - arachologia i fobia na punkcie pająków - arachnofobia wywodzą się właśnie od imienia owej tkaczki, Arachine.
Pająk to także potężny totem. Przeprowadzi Cię po duchowych ścieżkach, nauczy Cię wielu bardzo ważnych cech - między innymi jak zawsze się obronić i wygrać teoretycznie niemożliwy pojedynek, także cierpliwości, rozwagi, pracowitości, giętkości umysłu, i spokoju, harmonii - to jeden z "najlepszych" totemów. Jeśli pająk chodzi Ci po ubraniu to znaczy, że zbliża się spora kasa, jeśli hodujesz pająka/pająki w domu albo znajdziesz go u siebie to wróży możemy liczyć na dobrobyt i urodzaj a także ochronę.
PS: w opisaniu symboliki liczb pomocna była książka pt. "Vademecum Numerologii".