Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KONKURS LISTOPAD
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 5,093
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 85
Podziękowania: 870
Podziękowano 1378 razy w 682 postach
Post: #1
KONKURS LISTOPAD
[Obrazek: 0_440.jpg]

Miałeś kiedyś przeczucie, które się sprawdziło? Zdarzyło ci się, że wiedziałeś, kto dzwoni, jeszcze zanim podniosłeś słuchawkę? Doświadczyłeś tego dziwnego uczucia, że powinieneś lub nie powinieneś czegoś robić i po pewnym czasie okazało się, że należało owego przeczucia posłuchać? Przeżyłeś déjà vu?

Oznacza to, że twój szósty zmysł dał o sobie znać. Z książki Williama W. Hewitta dowiesz się, jak wykorzystać naturalne możliwości, z którymi się urodziłeś. Autor dowodzi, że każdy z nas rodzi się z potencjałem psychicznym i pokazuje, jak wydobyć odkryć, opanować i rozwinąć. Zdobyte umiejętności przydadzą ci się do rozwiązywania problemów, ochrony przed atakami psychicznymi, odbywania podróży astralnych czy chociażby wyostrzenia podstawowych pięciu zmysłów.

Poznaj ponad 40 prostych ćwiczeń rozwijających posiadane przez ciebie umiejętności, a także niemal 30 autentycznych historii, potwierdzających skuteczność proponowanych metod. Sprawdź, jakimi możliwościami dysponujesz i przekonaj się, która z prezentowanych technik jest ci najbliższa:

jasnowidzenie;
telepatia;
podróże astralne;
psychometria;
uzdrawianie;
wróżenie;
komunikacja ze zwierzętami i przewodnikami duchowymi.


Posiadasz niesamowite zdolności, które tylko czekają, abyś je wykorzystał.

http://m.czarymary.pl/item/383932343132

No jak widać prawdziwa gratka! Konkurs będzie trwał do 5 Listopada 2014 r. Tematem konkursu są symbole, wybieracie do trzech dowolnych obiektów (rośliny, zwierzęta, rzecz, kolor, kartę, co tam chcecie) i opisuje pod względem symbolicznym, czyli co to symbolizuje? Pod uwagę będą brane konkrety - im bardziej szczegółowa praca tym lepiej, a także długość - im bardziej wymęczycie symbol tym lepiej, należy być starannym, postarajcie się nie zanudzić także nieoceniających Wasze prace na śmierć. Uśmiech

Prace muszą być autorskie i będzie to sprawdzane. W przypadku kopii zostanie ona zdyskwalifikowana.
Pamiętajcie że wysyłka, nie obejmuje zagranicy.

Zwycięzców jak zwykle będzie trójka i ta nasza zwycięska trójca dostanie powyższą książkę, link: http://m.czarymary.pl/item/383932343132
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
19-10-2014, 18:51
Znajdź Posty Reply
atik Offline
Zaawansowany forumowicz

Liczba postów: 160
Dołączył: Apr 2014
Reputacja: 7
Podziękowania: 25
Podziękowano 15 razy w 5 postach
Post: #2
RE: KONKURS LISTOPAD
rezerwuje symbole kot, krzyż , tytoń :-)

To wiec tak
Tytoń: Tytoń używany jest przez szamanów w obu amerykach, różni się od tytoniu sprzedawanego w sklepie lub w papierosach. Tytoń wykorzystuje się poprzez palenie, szamani z ameryki południowej przygotowują także wywary [ UWAGA PICIE WYWARU Z TYTONIU JEST NIEBEZPIECZNE ] aby znaleści się na granic śmierci i światów. Tytoń wykorzystywany jest w wszelakich rytuałach, jako roślina ochrona przed złymi mocami. Tytoń wykorzystuje się także w formie kadzidła. Tabaka to forma sproszkowanego tytoniu wciąganym nosem. Tytoń w formie tabaki i z dodatkiem ostrej papryki spożywa się w ceremonii Ayahuasca. Sok z liści tytoniu wykorzystywane jest w Ameryce południowej jako narkoza.
Chemia:
Głównym składnikiem tytoniu to Nikotyna i anabazyna.
Działa psychoaktywne:
Tytoń silnie uzależnia, w mniejszych dawka poprawia koncentracje , wyostrza zmysły, działa stymulująco układ trawiny ( pobudza metabolizm), z punktu magicznego w zmniejsza dawce zmniejsza podatności magiczną. W większych dawkach działa może powodować halucynacje, lub inne "omamy", czyli działa aktywnie magicznie. Szamani używają tytoniu który jest średnio 10 razy mocniejszy niż w papierosach.
Magia:
""Nauczyciel", postać męska o wielkiej mądrości, zazwyczaj przybiera wygląd starszego Indianina, posiada ogromną moc. Roślina z aspektu marsa, element ognia."
Liście tytoniu:
[Obrazek: tyto%C5%84%201.jpg]

Krzyż
Krzyż w różnych postaciach stosowany był w wielu religia na świcie, miedzy innymi przez kulturę słowiańską, Hinduizmie ,Egipcjan (Anch), cetlów.
W kulturze celtyckiej krzyż, symbolizował boga Odyna(Wodana), także przypisywano go słońcu. Jedności miedzy wyższy wymiarem a światem fizycznym. W próżniejszym czasie z chrystianizowano krzyż celtycki wydłużając proste. Celtycki krzyż można nosić w formie amuletu jak ochronę pomiędzy podróżami miedzy światami ( prawdopodobnie chodzi celtą o astral)." Poziome ramiona znaku symbolizują świat niematerialny, z kolei ramię pionowe świat fizyczny. Symbol ten oznacza zgodność z wszechświatem, drogę ku innemu światu, most do innego świata. Koło oparte na ramionach jest symbolem jedności, harmonii i kompletności".
Krzyż celtów(Celtic Cross):
[Obrazek: Crossed_circle.svg]
W kulturze Egipskiej anch oznacza życie, jego kształt miał symbolizować kobiece łono, symbol ten miał dawać także nieśmiertelności i wieczne zdrowie. Faraonowie trzymali taki znak w rekach aby podkreślić swoją boskości. Utożsamiany jest także w żywiołem taki jak woda. Noszony był także jako talizman który miał chronić przed złymi siłami. W wczesnym okresie Egiptu utożsamiany był z Izydą oraz Ozyrysem. Tworzono także lustra w kształcie anch które symbolizowały obraz drugiego wymiaru. Anch był także kluczem który wkładano w rękę podczas ceremonii pogrzebowej.
Krzyż Egipcjan (anch):
[Obrazek: Ankh.svg]
Swastyka, według kultury Hinduskiej , symbol który przynosi szczęście, symbol ognia i słońca. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo jest symbolem bogini: Kali żony Śiwy, Symbol nocy i magii. W hinduizmie kierowana jest dla początkowej matry, która dedykowana jest słoniogłowym Bogą. Swastyka występuje także w chinach, pojawiła się tam wraz z importem hinduizmu z Indii, i na innych kontynentach w pradawnych wierzeniach, oþrócz Australii. W europie swastyka pojawiła się wraz z ludami Aryjskimi. Obecnie symbol jest zabroniony przez prawo za sprawą wykorzystania go jako godło przez 3 Rzeszę. Wśród Słowiań była symbolem Swaroga, boga słońca. Najstarsze występowanie datuje się na 10000 lat pne.Używana była także w wierzeniach podhalańskich.
[Obrazek: HinduSwastika.svg]

Kot
Planety Księżyc i Uran. Kto to bardzo wyczulone astralne zwierzę. Były szanowane w starożytnym Egipcie towarzyszyły bogini Bast, zabicie kota traktowano jako świętokradztwo. W Islamie prorok Machomet, obciął rękaw szaty aby nie budzić kota gdy szedł na modlitwę. Wierzono także że mruczenie kotów to wysławianie Allaha. Za to w w europie kotą przypisywano zło wierzono że kradły energię z niemowląt, w Anglii oskarżono i skazano kota na śmierć. Dodatkowo w europie jedzono koty aby wzmocnić swoje siły witalne, do tej pory istnieje przekonanie że kot leżący na chorej części ciała, może ją uleczyć. Zaletą kotów jest ich mruczenie, które powoduje energetyczny wibracje, koty są bardzo nie zależne i nie lubią zmian terytorialnych. Koty przetwarzają negatywną energie, są także opiekunami domów. Wpływ Uranu sprawia że są bardzo niezależne, powoduje to także samodzielne myślenie. Koty to to zwierzęta indywidualne.
[Obrazek: blackmagicbyheatherelmogx3.jpg]
źródła:
http://botanicscience.blogspot.com/2010/...zonii.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyto%C5%84_...%9Blina%29
http://forum.shamanika.pl/zielarstwo-f19/tyto-t78.html
http://herbarium.0-700.pl/Nicotiana_rustica.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_celtycki
http://www.himavanti.org/pl/c/magia-okul...arej-wiary
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anch
http://en.wikipedia.org/wiki/Ankh
http://www.nowa-akropolis.pl/czytelnia/o...h/156-anch
http://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka
http://tworca.org/swastyka.html
http://www.malgorzatagardasiewicz.pl/vie...page_id=13

Jak będę miał jeszcze wenę to dopiszę :-)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-10-2014, 21:11 {2} przez atik.)
19-10-2014, 19:51
Znajdź Posty Reply
dragonis Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 104
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 11
Podziękowania: 18
Podziękowano 21 razy w 13 postach
Post: #3
RE: KONKURS LISTOPAD
Smok,oko ra , brzoza moje są i basta

Smoki to potężne stworzenia . Symbolizują siłę piękno wdzięk i mądrość.
Smok w europie w chwili gdy chrześcijaństwo zaczęło ją rządzić został ucieleśnieniem zła i szatana .
W chinach i japoni przynosi szczęście . Jest też jednym z znaków zodiaku chińskiego.Symbolizuje władze cesarza w chinach smoczy tron .
W odniesieniu do przyrody w chinach smok jest symbolem wody .
Wierzono iż każda rzeka, jezioro,chmura,kałuża czy studnia ma swojego smoka
którymi rządzi Smoczy Król w niebiosach . |W czasie suszy składano mu ofiary w zamian za deszcz. Gdy rzeka wylała wrzucano do niej specjalny zwój by smok odpuścił .
Smok ma nawet swój gwiazdozbiór między Małą a Wielką Niedźwiedzicą . W starożytnym Rzymie czerwony smok był symbolem kohorty.
Smok jest również symbolem połączenia wszystkich żywiołów

Brzoza - W czasach przedchrześcijańskich była symbolem Frigg, , bogini – matki północy małżonki Odyna, bogini małżeństwa, opiekunki rodziny, urodzaju, płodności a także bóstwa oczyszczającego deszczu. Jest także
symbolem szczęścia , wzrostu i miłości , pojawienia się w życiu człowieka czegoś nowego, szczęśliwego.
Witki brzozowe są i były używane do wyganiania złych duchów.
Brzoza jest również symbolicznym łącznikiem między światem zmarłych a żywych .
To jest również drzewo lecznicze o wielu właściwościach.Cennym napojem wzmacniającym jest oskoła wykonana z soku z brzozy .


Oko Ra- Jest to staroegipski symbol magiczny symbolizujący oświecenie jak i połączenie podświadomości z skarbnicą kosmicznej wiedzy.
Wierzono dziek dzięki narysowaniu go na sarkofagu zmarły może oglądać świat żywych.W starożytnych czasach jak i dzisiaj ludzie wierzą że Oko Horusa ochronę przed złem i niebezpieczeństwem.
Znak ten może służyć wszystkim, którzy pragną pojąć tajemnicę światła i ciemności w swoim wnętrzu i otrzymać dar jasnowidzenia.


To dopiero początek jeszcze dopisze
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014, 14:24 {2} przez dragonis.)
20-10-2014, 14:05
Znajdź Posty Reply
Kincaid Offline
Użytkownik

Liczba postów: 11
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 2
Podziękowania: 9
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #4
RE: KONKURS LISTOPAD
WILK

Wilki są zwierzętami, które od zawsze budziły w ludziach sprzeczne uczucia. Z jednej strony podziwiane za swe piękno, siłę i tajemniczość, a z drugiej strony te same cechy wywołują w ludziach strach i niepewność. Z tego też powodu w wielu mitach i legendach różnych kultur wilki pojawiają się naprzemiennie, jako symbole zła lub dobra.

TROCHĘ Z MITOLOGII

W starożytnej Grecji wilk występował jako jeden z wizerunków Chronosa - boga czasu. Obok psa (przeszłości) i lwa (teraźniejszości) symbolizował przyszłość, czyli to co nieznane i owiane tajemnicą. Był związany także z kultem Apollina. Według mitologii, bóg chronił stada przed wilkami, za pomocą strzał promieni słonecznych. Z kolei razem z psem i jastrzębiem był symbolem boga wojny - Aresa.

Dużo większą rolę wilk odgrywał w mitologii rzymskiej. Był on symbolem założenia Rzymu, ponieważ jak większość z nas wie, mitologicznymi założycielami miasta byli Romulus i Remus - bliźniacy wykarmieni przez wilczycę. Wilk był jednym z symboli rzymskich legionów oraz był poświęcony bogu wojny - Marsowi.

Warto też wspomnieć o mitologii słowiańskiej. w niej wilki były związane głównie z obrzędami myśliwskimi. Podczas tańców obrzędowych myśliwi ubierali wilcze skóry co miało obdarzać ich siłą wilka. Także słowiński bóg Weles miał przypisane zdolności przemiany w wilka.

LIKANTROPIA

Przy wilkach powinno się także wspomnieć o znanym nam wszystkim wilkołakom. Występują one w wielu mitach, legendach czy nawet bajkach. Wilkołaki to jak wiadomo ludzie przemieniający się w wilki, w wielu legendach przy asyście pełni księżyca i innych fajerwerków. Wilkołaka można zranić czy też zabić srebrną kulą.


JABŁKO

Jabłko jest niewątpliwie owocem o najbogatszej symbolice. Występuje w wielu mitach i legendach. W większości przypadków, gdy pomyślimy o symbolice jabłka przychodzi nam na myśl owoc zakazany. Dziwne, że tak dobry i zdrowy owoc był przyczyną wygnania pierwszych ludzi z raju i upadku troi.

Według chrześcijaństwa jabłko towarzyszy ludziom od Adama i Ewy. Ewa skuszona przez szatana, zerwała owoc z drzewa poznania dobra i zła, z którego bóg zabronił jeść pierwszym ludziom. Za ten czyn stwórca wygnał ich z raju i skazał na życie na ziemi.

Mówi się o tym, jakoby wojna trojańska wybuchła przez kobietę. Myślę, że bardziej byłoby słusznym mówić, że Troja upadła przez jabłko.
Zaczęło się od wesela Tetydy i Peleusa, na które nie została zaproszona bogini niezgody - Eris. W akcie zemsty bogini postanowiła wywołać kłótnię między trzema najpiękniejszymi boginiami - Afrodytą, Ateną i Herą. By osiągnąć swój cel podłożyła jabłko z napisem "dla najpiękniejszej", przez co zaczął się spór między boginiami, o którego rozstrzygnięcie poproszono Parysa. Aby go przekupić boginie oferowały mu różne dary, jednak dar Afrodyty okazał się dla Parysa najbardziej atrakcyjny. Ofiarowała mu ona rękę najpiękniejszej kobiety - Heleny. W wyniku późniejszych wydarzeń i porwania Heleny rozpętała się wojna trojańska.

- Jabłko jest też obecne w wielu wierzeniach i wróżbach ludowych.
- Gdyby nie jabłko Newton nie zrozumiał by prawa grawitacji.
"Najmroczniejsze czeluście piekieł zarezerwowane są dla tych, którzy zdecydowali się na neutralność w dobie kryzysu moralnego."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2014, 22:49 {2} przez Kincaid.)
20-10-2014, 16:31
Znajdź Posty Reply
Jiruka Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 199
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 7
Podziękowania: 110
Podziękowano 189 razy w 51 postach
Post: #5
RE: KONKURS LISTOPAD
Jak już wszyscy się ogłaszają to ja też... Śmierć, księżyc i coś jeszcze wykombinuję.
"Co nie zostało powiedziane, to powiedzieć zostanie musiane"

Wigilia Imbolc 2015 - po raz pierwszy zarzucono mi bycie wampirem. :D
20-10-2014, 16:51
Znajdź Posty Reply
Absinth Offline
Diabła Bard

Liczba postów: 363
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 29
Podziękowania: 32
Podziękowano 199 razy w 77 postach
Post: #6
RE: KONKURS LISTOPAD
Tak jak obiecałem, moje symbole i ich opisy będą w nastroju Egiptu.Sfinks - Postać Sfinksa powstała na bazie pierwotnego utożsamienia lwa z królem, Sfinks stanowił ucieleśnienie boskich i ludzkich cech faraona. Głowa zwierzęcia zastąpiana była głową panującego władcy. Sfinks początkowo umieszczany był przy wejściu do świątyni jako symbol panującego władcy, jednak że w okresie ,,nowego państwa'' rola sfinksa ograniczona była tylko to pilnowania grobowców królów i świątyń. Znalazło to również odzwierciedlenie królewskiego sfinksa z Gizy, który nosił głowę faraona Chefrena. Sfinksy w nowym państwie były łączone z bogiem słońca-Amonem Re, zamiast ludzkiej głowy nadana została mu barania głowa, kolejną z cech typowych dla tej istoty była królewska chusta nakładana na głowę, opadające dalej na szyję. Nietyczyło się to tylko Sfinksa z Tanisu, którego głowa otoczona była lwią grzywą.
Postaci Sfinksa Egipskiego nie należy mylić z Sfinksem z mitów Greckich, są to dwie oddzielne istoty.
Symbol nieśmiertelnego Duch Ka - Ka to określenie pierwotnej męskiej siły życiowej oraz płodności przenoszonej z ojca na syna. Nie chodzi jednak jedynie o o przekazanie indywidualnej siły życiowej, lecz równierz o patronowanie wielopokoleniowemu dziedzictwu danego rodu. Ka z czasem oznaczało również całą duchową i umysłową siłęswojego nosiciela i stało się symbolem niematerialnego ducha i ciała, które powstaje wraz z zapoczątkowaniem nowego życia fizycznego i żyje nawet pomimo jego śmierci, nazywane jest to czasem ,,odchudzeniem ciała do samego Ka''. Ponieważ Ka potrzebuje tak jak ciało, jedzenia i napoju do grobów w postaci darów składano różnego rodzaju pokarmy, oraz w postaci symbolicznej tworzono malowidła naścienne pokarmów co również wystarczyło jako strawa dla Ka.
Duchowo-umysłowa siła życiowa organizmu(Ka) symbolizowana była przez dwa podniesione ramiona ku górze. Poprzez przybranie takiej postawy obronnej miały zostać powstrzymana wszelkiego rodzaju negatywne i destruktywne siły mogące zagrażać energią życiowym. Przez faraonów noszony był na głowach symbol Ka, poza swoją funkcją obronną, symbolizował on siłę duchową wszystkich bóstw, która mogła przechodzić na faraona.
Serce - Starożytni Egipcjanie posiadali dużą wiedzę na temet anatomicznej roli serca i
obiegu krwi, jak również podejmowali próby racjonalno-naukowego wytłumaczenia ich działania. Na równi z odkryciami naukowymi szła duchowość, która zakładała, że to właśnie z serca miały pochodzić wszystkie czyny emocjonalne jak i intelektualne. Ze względu na swoją rolę serce nie było wyjmowane podczas zabiegu mumifikacji, co miało umożliwić zmarłemu kontynuację życia po śmierci. Aby serce nie mogło świadczyć przeciwko zmarłemu kiedy w zaświatach zostanie położone na szali i porównywane z piórkiem, zmarłemu jako amulet i zamiennik tego organu wkładano, tak zwanego ,,skarabeusza sercowego. Przybliżę teraz dwa hieroglify - serce z tchawicą oraz symbol doskonałości.

Serce z tchawicą był hieroglifem o znaczeniu pozytywnym, często określał ludzi prawych, których usta zawsze mówiły prawdę. W starożytnym Egipcie największą z cnut było mówienie prawdy oraz tego co podpowiada serce.
Symbolem tym oznaczano również orzecznictwo sądowe, które powinno zawsze kierować się prawem i głosem serca.

Symbol doskonałości przedstawiany był jako para oczu, zamiast nosa znajdowało się wcześniej omówione serce wraz z tchawicą. Symbol ten był integralną częścią wielu obrazów, takich jak np. wizerunku małżonki boga Amona. W tym kontakście był on rónież znakiem przynoszącym szczęście.
Mam ,,inne'' poczucie humoru, jeżeli go nie rozumiesz nie martw się, ja również czasem mam z tym problem. Oczko 

,,W dzień, gdy naj­silniej­sza światła moc, magia się uk­ry­wa, bo jest sową. Nig­dy, nig­dy się nie do­wiesz, jak wiel­ki to ptak, gdy w twym ser­cu gniaz­do wi­je, wi­je wróbel.''
23-10-2014, 13:00
Znajdź Posty Reply
Irbis Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 350
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 31
Podziękowano 54 razy w 16 postach
Post: #7
RE: KONKURS LISTOPAD
To i ja rezerwuję Uroboros, Kamień Filozoficzny, Valknut i... podkradliście mi jabłko więc niech będzie granatowiec.

GRANAT
Granat, a właściwie owoc granatowca właściwego. Miał bogate znaczenie w kulturach z obszaru śródziemnomorskiego, ale jego sława z czasem została przysłonięta przez owoc jabłoni, który nie wiem jakim cudem był kojarzony z biblijnym owocem poznania dobra i zła.
Wracając do granatu był uznawany jako symbol obfitości, a ze względu na dużą ilość nasion doszukiwano się w nim symbolu płodności. Do dziś jako tradycja w Grecji zachowało się rozgniatanie i rzucanie granatami podczas ślubu, życząc przy tym młodej parze dobrobytu, szczęścia i miłości.
Nie tylko owoc miał bogate zastosowanie i symbolikę, ale także inne części rośliny. Z kory sporządzało się barwniki, a w pięknych pomarańczowo czerwonych kwiatach doszukiwano się symbolu miłości.


Możliwe jest że to nie jabłoń, a granatowiec rósł w ogrodzie w Edenie, co mogło by wynikać z nazewnictwa gdzie jabłko w języku łacińskim to ”pomum”, a granat to po angielsku „pomegranate” co się tłumaczy jako ziarniste jabłko (chodź to tylko hipoteza, bo w ubogim angielskim języku podobnie jest z ananasem „pinneapple”-co można przetłumaczyć jako „jabłko sosny”).
Granaty zdobiły świątynię Salomona, a także były malowane na szatach arcykapłanów co błędnie mogło zostać odebrane jako jabłko.

Granat jak się okazuje w wielu kulturach poza symbolem miłości i płodności miał cenniejszą symbolikę i był uznawany min. jako owoc królewski, symbol życia i śmierci, mądrości, długowieczności, piękna i nieśmiertelności. Tak bogatą symbolikę granat nabył dzięki temu, że został rozpowszechniony jako roślina uprawna na całym paśmie śródziemnomorskim od Chin przez Indie, aż po Egipt i półwysep Iberyjski uprawiany ok.3000 lat p.n.e.

Każda część granatu doczekała się symboliki, tak więc:
* sok granatu był porównywany do krwi
* kształt owocu do kobiecej piersi,
* ”dzióbek” owocu do korony królewskiej
* liczba nasion wskazywała na dobrobyt i symbol płodności, urodzaju, a według Chińczyków były symbolem długowieczności i nieśmiertelności

W chrześcijaństwie owoc granatowca jest symbolem odrodzenia, życia i symbolizuje nadzieję.

tekst opracowany z pomocą:
*wikipedi
*http://www.planetazdrowie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=171
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-11-2014, 17:54 {2} przez Irbis.)
24-10-2014, 20:45
Znajdź Posty Reply
tupajda Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 272
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 9
Podziękowania: 184
Podziękowano 112 razy w 77 postach
Post: #8
RE: KONKURS LISTOPAD
Trzy

Mając możliwość wyboru do trzech symboli wybieram 3. Liczba 3 jest nadzwyczaj często spotykana zaczynając od 3 klas gimnazjum, których ukończenie dla niektórych jest prawdziwym wyzwaniem, po boskość jaką sobą przedstawiają. W końcu każda materia ma 3 stany skupienia.
Symboliczna trójka (boska) pojawia się na przykład w Biblii, gdzie Chrystus zmartwychwstał po 3 dniach, a wcześniej Piotr wyparł się 3 razy swego nauczyciela. Trzech mędrców ze wschodu odwiedziło Jezusa w Betlejem przy narodzinach Według Biblii cała ludzkość pochodzi od 3 synów Noego: Sem, Cham i Jafet. W chrześcijaństwie bóg jest przedstawiany pod postacią trójcy: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Zresztą ta troistość istoty dotyczy również człowieka, w końcu zgodnie z Biblią człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Według Huny człowiek składa się z trzech Ja. Czytając Roberta Monroe i jego opisy przebywania poza ciałem znajdujemy dokładne oddanie troistości, gdzie swoim trzecim ciałem odbywał podróże, gdy drugie było koło ciała, a pierwsze grzecznie spało. Również w „naukach don Juana” Carlosa Castaneda znajdziemy opis o posiadaniu drugiego i trzeciego ciała.
Mówiąc o Biblii nie sposób wspomnieć o Gwieździe Dawida, która składa się z dwóch trójkątów równobocznych zachodzących na siebie. Jednak do XII wieku w judaizmie nie ma wzmianek na temat tego symbolu. Ten sam symbol na pierwszy rzut oka jest nazywany Pieczęcią Salomona, jednakże tutaj trójkąty są w siebie wplecione.
Sam trójkąt równoboczny jest doskonałością samą w sobie. Wysokości trójkąta przecinają się dając proporcje 1/3 i 2/3. Trójkąt jest najwytrzymalszym kształtem i jest stosowany wszędzie tam, gdzie ważna jest wytrzymałość, od kół w rowerze zaczynając, po słupy energetyczne i mosty.
Trójka nie występuje tylko w Chrześcijaństwie. Z łatwością można ją znaleźć w Buddyzmie pod postacią Trzech Skarbów (lub też Trzech Klejnotów): Budda, Dharma i Sangha. Nieodłącznym elementem buddyzmu jest przyjęcie Trzech Schronień, gdzie ten rytuał stanowi pierwszy krok na buddyjskiej ścieżce oświecenia.
Kolejną religią, która przywiązuje dużą wagę dla trójki, a której nie sposób pominąć zwłaszcza na tym forum to oczywiście Wicca. Potrójna Bogini oraz Triquatra doskonale obrazują ważność liczby 3, tak samo jak zasada: "Cokolwiek zrobisz, wróci to do Ciebie z potrójną siłą".
Jeśli wspominam o Triquatrcie, to oczywistym jest wspomnieć o celtyckim Triskelionie, który jest potrójną spiralą. Symbol ten ze swoimi spiralami był dla Celtów świętym. Triskelion występuje w różnych odmianach, jako ciekawostkę podam, że jedna z odmian jest symbolem BDSM.
We wróżeniu z run istnieją 3 podstawowe metody, a jedna z metod nosi nazwę Trzy Runy (pozostałe to Runa Odyna i Koło Żywiołów). Metoda ta podaje informacje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości albo też o przyczynie, sposobie działania i skutkach.
Najpopularniejszą metodą na wróżenie jest jednak Tarot, a tu wśród Wielkich Arkanów mamy Cesarzową, czyli kartę oznaczoną liczbą 3. Tutaj nie będę się rozwodził, ponieważ każda z kart Tarota nadaje się na osobny symbol.
Jednak jeśli mówimy o cyfrach, to nie można zapomnieć o numerologii. Trójka w numerologi oznacza osobę towarzyską i optymistyczną, której daleko do monotonii i nudy. To osoba wyjątkowa, pełna energii.
Gdy mówimy o symbolach warto wspomnieć o wolnomularzach, którzy z symboli utworzyli własny język i wszystko jest symboliczne. Gdy przed imieniem widzisz 3 kropki, wiedz, że oznacza się w ten sposób brata, czyli masona. Istnieją 3 podstawowe stopnie: uczeń, czeladnik i mistrz. Trzech wolnomularzy w stopniu mistrza może założyć trójkąt, czyli zaczątek Loży.
Każdy ze wspomnianych wątków w zupełności nadaje się na osobną opowieść, ja zdecydowałem się jedynie symbolicznie napomknąć, by nie gadać trzy po trzy.
Na koniec ciekawostka matematyczna, jeśli zsumujesz cyfry w jakieś liczbie i ta suma dzieli się przez 3, to ta liczba też się dzieli przez 3. Ta zasada dotyczy również 3 po 3 czyli 9. Oczko
25-10-2014, 20:05
Znajdź Posty Reply
Atria Offline
Luperkal

Liczba postów: 265
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 7
Podziękowania: 1
Podziękowano 75 razy w 35 postach
Post: #9
RE: KONKURS LISTOPAD
Achtung! Pod niektórymi słowami znajdują się obrazki poglądowe, linki są wstawione przeze mnie - to nie reklamy.

[Obrazek: waz.jpg]
Wąż
Zastanówmy się, jakie skojarzenia przywołuje słowo wąż? Oślizgły, podstępny, syczący, jadowity, niebezpieczny, zapewne kilka z tych słów wymieni lwia część społeczeństwa nieobeznana z tymi gadami. Co jednak w rzeczywistości symbolizuje wąż?


Zacznijmy od szeroko pojętej literatury.
Idąc śladem kultury europejskiej, której jednym z głównych filarów jest Biblia, docieramy do węża symbolizującego grzech, zło, truciznę, pokusę, podstęp, upadłego anioła, suszę (a więc nieurodzaj, w konsekwencji głód, coś złego dla ludzi), zazdrość oraz lenistwo (będące jednymi z grzechów głównych), a także głupotę wraz z niewolą, częstą konsekwencją połączenia grzechu i głupoty, bądź zwyczajnie złego losu. Szatan właśnie pod tą postacią kusił Ewę w rajskim ogrodzie, by ta okazała Bogu nieposłuszeństwo i zjadła owoc z drzewa poznania dobra oraz zła. Wąż więc okazał się nieprzyjacielem człowieka, a to wraz z niewiedzą (wielu ludzi uważa wszystkie węże za jadowite i groźne) skutkuje bezmyślnym krzywdzeniem tychże gadów. Ten jednak przykład nie buduje tym uroczym gadom zbyt pozytywnej opinii jako istoty oraz symbolu.

Przejdźmy więc do mitologii greckiej oraz rzymskiej. Tu węże miały najróżniejsze role, od niebezpiecznych zwierząt (węże zaduszone przez Herkulesa w kołysce) przez obrońcę wyroczni (wąż-smok Pyton, syn Gai strzegący wyroczni u stóp Parnasu w Delfach) po strażnika świątyń, ochronę (węże uważano za duchy opiekuńcze świątyń). Stąd symbol proroctwa, wróżby. Ponadto w Iliadzie Homera w przepowiedni wąż pożerający ośmioro piskląt i matkę to znak od Zeusa, że wojna trojańska będzie trwać 10 lat i zakończy się zwycięstwem Greków. Nie można również zapomnieć o powiązaniach węża z leczeniem - Asklepios (Eskulapa), bóg medycyny i zdrowia pierwotnie sam był świętym wężem uzdrawiającym. Jego atrybutem był wąż owinięty wokół kija (do dziś powiązany ze służbą zdrowia - wąż Eskulapa). Przez to (i przez fakt bycia duchem opiekuńczym świątyń) gad ten pełnił rolę symbolu chroniącego przed złem, zapewniającego zdrowie i uzdrawiającego cierpiących. Dwa węże owinięte wokół uskrzydlonego kija i patrzące wzajemnie w swoje oczy są natomiast symbolem boskiego posłańca, Hermesa, i noszą nazwę Kaduceusz.

W mitologii nordyckiej również możemy napotkać węża. Jormungand, wąż opasający swym cielskiem cały Midgard (krainę ludzi), jedno z trójki dzieci Lokiego i gigantki Angerbody. Zrzucony przez Odyna w toń oceanu urósł tak, że po opleceniu Midgardu własnym ciałem jest w stanie ugryźć swój ogon. Gdy nastanie Ragnarök (zmierzch bogów), koniec dawnego świata i początek nowego, Jormungand wyłoni się z głębin oceanu plując jadem, który zakryje ziemie i niebo. Choć zostanie zgładzony przez Thora, swego odwiecznego wroga, sam jadem również zabije boga gromów. Brzmi wspaniale, wielu wprost nie może się tego doczekać, jednak to znów wciska węża w rolę tego złego. Historia ta w sposób oczywisty wskazuje na powiązanie węża z ostateczną zagładą, destrukcyjną, potworną istotą, siłę, której bali się nawet bogowie.

Jeśli już jesteśmy przy wężu pożerającym własny ogon nie wolno nam zapomnieć o Uroborosie. To staroegipski i grecki symbol - wąż nieustannie sam się pożera i odradza z siebie. Pierwotnie był symbolem rzeki oplatającej całą Ziemię, bez źródła i ujścia. Dla gnostyków symbolizuje on jedność duchową i fizyczną wszechrzeczy. W alchemii jest odpowiednikiem kamienia filozoficznego - pętla wiecznie powtarzających się procesów fizycznych (podgrzewanie -> parowanie -> chłodzenie -> kondensacja -> podgrzewanie ->...). Jest również symbolem nieskończoności, wiecznie niszczy materializm i wiecznie powraca.

Dalej, kolejny słynny wąż to noszący wiele imion Quetzalcoatl (u majów Kukulkan), jedno z najważniejszych bóstw mezoameryki. Współtwórca świata, Słońce Wiatru, bóg wiatru, nieba (pióra) i ziemi (sam wąż), wody, deszczu i płodności. Opiekun człowieka, bronił go w walce z Tezcatlipocą sprzeciwiając się ofiarom z ludzi. Według jednej z legend poświecił się dla ludzi płonąc na stosie, a jego dusza zmieniła się w Gwiazdę Poranną (Wenus). Z czasem jednak kult uległ degeneracji, a na ołtarzach samego Pierzastego Węża, obrońcy ludzi składano ofiary, o ironio, z ludzi właśnie. Przez długi czas był więc symbolem boskiej ochrony, połączenia niebios i ziemi w jednej istocie.

Widać tu ciekawą zależność - węże czczono lub wiązano z tajemnicą czy też mocą na kontynentach, które nie były już bezpośrednio połączone. Czyli gady te muszą coś w sobie mieć, skoro ludzi tak je sobie upodobali.


Odstawmy jednak literaturę i wierzenia na bok. Co jeszcze symbolizuje wąż? Z czym go kojarzymy?

Przyjrzyjmy się samemu ciału tego gada. Wąż linieje, zrzuca skórę i żyje dalej w nowej. Przez wzgląd na to omawiana gadzina symbolizuje odrodzenie, regenerację, wielkie zmiany. Po wielokroć powtarzający się cykl destrukcji i odbudowy. Ponadto jest w stanie dostać się w wiele zakamarków, znika i pojawia się częstokroć niezauważony, przez to symbolizuje pewna tajemnicę, był pośrednikiem między światem materii i duchowym, przypisywano mu nawet nieśmiertelność, przekraczanie granic śmierci. Symbolizował nieraz samą śmierć, duszę ludzką, ostrożność, nieśmiertelność oraz świat zmarłych jak i związek z podziemnymi bóstwami.
Gad ten mimo braku łap, skrzydeł czy płetw porusza się bez problemu, można w tym dopatrywać się powiązania z faktem, że wąż symbolizuje chaos. Wiele gatunków świetnie radzi sobie tak na lądzie jak i w wodzie stąd symbol wody. Dalej, istota ta symbolizuje również samorództwo (teoria, wedle której organizmy żywe powstały z materii nieożywionej). Dlaczego akurat węże? Można się tu doszukiwać analogii z faktem, że węże są jajorodne (jajo bardziej przypomina poczciwy kamień niźli żywą istotę), a ich ciało pokryte łuską w porównaniu z delikatną skórą ssaków może przywodzić na myśl rzeźbę wprawioną w ruch miast żywej istoty.

Jak wyżej wspominałam węża czciło wiele ludów, stąd symbolika boskiego oddziaływania, pierwotnych kosmicznych sił, energii i mądrości wraz z dociekliwością. Ludzie od lat starali się zrozumieć to niesamowite zwierze, jednak przez długi czas jego zwyczaje, sposób życia i zachowanie stanowiły dla naszych przodków tajemnicę. Stąd wąż jako symbol tajemnicy właśnie, ukrycia, głębiny, czarów, podświadomości (niedostępnej nam tak swobodnie jak przestrzeń świadomości i po dziś dzień ledwie zbadanej przez naukowców), niespodzianki i sekretu. Wyraża rzeczy niezrozumiałe, owiane nimbem tajemnicy.

Ponadto gadzina była kojarzona z seksualnością, symbolizowała płodność, seks, męskie przyrodzenie (zapewne ze względu na swój wygląd), przyjemność, perwersję, pieszczoty, materializm. Była również wiązana z dialektyką i logiką.


Widać więc wyraźnie, że przez lata wężowi w postaci symbolu nadawano różne znaczenie, częstokroć antagonistyczne i pozornie wykluczające się. Od boga po kusiciel sprowadzającego na ludzi grzech, przez głębię, ziemię i wodę aż po niebiosa, wreszcie przy tajemnicy i mistycyzmie stawiając cielesne pożądanie. Nie możemy więc zapomnieć o rozpatrywaniu ich w odpowiednim kontekście i zastanawianiu się, dlaczego wskazano akurat to znaczenie.


[Obrazek: 125nq5z.jpg]
Feniks

Większość osób słyszała chyba o odradzającym się z popiołów płomiennym ptaku. Egipcjanie zwali go ptakiem słońca (Benu), zaś rzymscy kronikarze wspominali o arabskim ptaku. Fawkes, jeden z bardziej znanych feniksów, bohater książki J. K. Rowling Harry Potter i Komnata Tajemnic wspaniale zaprezentowała taką autodestrukcje dokonując spontanicznego samozapłonu z równym spokojem co przeciętny Europejczyk myjący zęby. Po chwili przemieniony na powrót w pisklę wygrzebał się z popiołów gotów ponownie powtórzyć swój cykl życia.
Według innej wersji feniks mógł żyć kilkaset lat, lecz gdy czuł, że zbliża się jego koniec budował w gnieździe stos, by to na nim w płomieniach zakończyć swój żywot. Po jego śmierci z popiołów rodził się nie sam pierwszy feniks, lecz jego dziecko. Potomek pierwszego ptaka miał składać prochy ojca na ołtarzu Re, Boga Słońca.

Jakie więc wnioski można wyciągnąć jedynie z pobieżnego przyjrzenia się temu mistycznemu ptakowi? Jest na swój sposób nieśmiertelny. U kresu życia spala się, ponieważ by się odrodzić musi całkowicie zniszczyć swe poprzednie ciało. Powraca z własnych popiołów, więc jeśli by się uprzeć można uznać, że jest to właściwe wciąż to samo ciało, ta sama materia, a jedynie poddana pewnym procesom ze szczyptą, zgoda, wiadrem magii.
Logicznym jest więc, że pełni rolę symbolu nieśmiertelności, wiecznej młodości, odrodzenia, czuwania, zmiany i samowystarczalności. Cóż jest bardziej samowystarczalne od istoty, która do ponownych narodzin potrzebuje jedynie własnych prochów?
Jeśli już przy aspekcie nieśmiertelności i odrodzenia jesteśmy. Nadzieja umiera ostatnia, czyż nie? Bądź nie umiera wcale. Feniks symbolizuje również nadzieję jako potężna, mistyczna i magiczna istota, której samo ukazanie się miało nieść ze sobą wielkie wydarzenia. Takie właśnie znaczenie miał feniks w mitach starożytnych Chin, zwiastował doniosłe wydarzenia.

Idźmy więc dalej. Jak nazywano feniksa? Czyżby ognistym, tudzież płomiennym ptakiem (proszę wybrać swój ulubiony synonim)? Stąd symbol ognia właśnie oraz Słońca, ognistej kuli płonących gazów. Ponadto, przez własną, dobrowolną śmierć dla osiągnięcia określonego celu (tu akurat zmartwychwstania bądź dla narodzin syna) stał się on również symbolem poświęcenia.
Idąc dalej tropem miana ognisty ptak potykamy się niemalże o słowo ptak. Co potrafi ptak? Latać. Pierzaści to władcy przestworzy (tu należy przeprosić kury, pingwiny, strusie oraz resztę nielotów, nam też jest przykro) swobodnie przemierzający niebo. Stąd feniks jako symbol powietrza oraz burzy. Bo czymże się jawiła burza starożytnym, jeśli nie płonącym niebem pośród strug deszczu?

W alchemii feniks, podobnie jak wąż Uroboros, symbolizował kamień filozoficzny przez swoje powiązanie z nieśmiertelnością i cyklem odradzania się. Przez to jest symbolem farmaceutów oraz lekarzy.

W starożytności feniksa przypisywano jako boski atrybut między innymi Ozyrysowi czy Dionizosowi, więc ptak ten występował w wielu kulturach (które przecież nie było od siebie odizolowane).

Chrześcijaństwo łączy feniksa z Chrystusem poprzez jego śmierć i zmartwychwstanie (w mitologii greckiej i rzymskiej występowały różne wersje opowieści o feniksie, jednak w jednej odradzał się on właśnie po trzech dniach), oraz z Matką Boską jako symbol czystości i dziewictwa. Nie bez powodu Inkwizycja uważała płomienie za oczyszczające, stąd czystość właśnie. Dziś również w magii ogień stosuje się do oczyszczania, wystarczy świeca, więc nie należy się zamartwiać brakiem ognistego ptaka na wyposażeniu.

Ptak ten jest symbolem samotności, ponieważ w danej chwili mógł żyć tylko jeden osobnik.
Dziś feniksem nazywamy również coś osobliwego, rzadko występującego. To taki ptasi synonim białego kruka. Jeśli więc wciąż opierasz się postępującej degeneracji społeczeństwa, którą narzucają media i trendy (na szczęście widać przejaśnienia na tym burzowym niebie) to za kilka lat bądź już nawet teraz z dumą możesz się nazywać feniksem naszych czasów.


[Obrazek: kruk.jpg]
Kruk

Kruk, dziś tak często mylony z wroną, wielu nawet nie widziało na własne oczy kruka bliższego żywemu niźli ten wypchany w domku leśnika. Duży ptak drapieżny o grubym, mocnym dziobie, najczęściej czarny bądź szarawy. Jakie słowa przywodzi nam na myśl ten obraz? Śmierć, cmentarz, Anglia, często nawet egzekucja. Czy to aby na pewno właściwy trop?

Oczywiście. Z Anglią rozprawimy się już na samym początku - kruki można tam spotkać niemalże wszędzie. Szczególnie duża populacja tych pierzastych istot jest w Londynie, a konkretniej na terenie Tower of London. Nie boją się ludzi, a i siadanie na armatach im nie straszne. Tę sytuacje bardzo łatwo wyjaśnić - krukom podcina się lotki, by nie mogły opuścić tego miejsca. Jednak dlaczego? Istnieje pewna wróżba, legenda, wedle której gdy ostatni kruk opuści Tower of London Anglia upadnie. Jak wiadomo, kruk z podciętymi lotkami jest równie wybornym lotnikiem co podwórkowa kura, więc taka sytuacja siłą rzeczy nie nastąpi. Dowodzi to dwóch rzeczy. Po pierwsze, ludzie są bardziej przesądni i skłonni wierzyć wróżbą niźli się zarzekają. Po wtóre, symbol kruka nie ma jednoznacznie negatywnego wydźwięku. W tym wypadku negatywne jest jego odejście - oznacza upadek Imperium. Zupełnie, jak gdyby mądrość władców i siła kraju miała przeminąć wraz z nim. Kruk to symbol niepokoju (Zostanie czy jednak odleci?), ale również nadziei (Mam nadzieję, że jednak zostanie...). Ponadto symbolizuje on samo proroctwo oraz wszechwiedze i pamięć, wszak kruki to całkiem inteligentne ptaki. Potrafią nawet używać patyków czy kamienni w roli prostych narzędzi by zdobyć pożywienie. Co do pamięci - ptaki niewątpliwe ją mają. Niektóre nawet potrafią rozpoznawać osoby, które wcześniej je przepłaszały lub karmiły.

Jednak co z pozostałymi wymienionymi przeze mnie na początku skojarzeniami? One również są prawdziwe. Nad pobojowiskami czy też miejscami egzekucji można było często dostrzec całe stada kruków, które choć nie były jedynymi występującymi tam ptakami (np. były tam także wrony) najbardziej rzucały się w oczy przez swój rozmiar i barwę, a ich charakterystycznego krakania nie można z niczym pomylić. Skąd się tam wzięły? To nie ciche podszepty wewnętrznego psychopaty i potrzeba napawania się głupotą lub okrucieństwem ludzi, a zwykły instynkt - kruki prócz drapieżników są również padlinożercami. Dlatego właśnie kruka tak często wiązano ze śmiercią, chorobą, wojną, grzechem, herezją i rozkładem. Wszak wszystkie kończą się tym samym, kolejni umarli i kolejna porcja pożywienia dla padlinożerców.
Nieraz już sama obecność stad kruków przelatujących nad armią przed bitwą była brana za zły omen. Ptaki czekały na żer, a ludziom nie trudno się było domyślić, że go dostaną. Pytanie tylko, na czyich ciałach będą ucztować ptaki. Stąd kruk jako symbol złego przeczucia, złej wróżby, nieraz nawet fałszywości. Miał na to wpływ również kruczy "śpiew". Ochrypły głos, ich krakanie nie mogło nieść przecież dobrych wieści.

Ponadto kruki symbolizowały wiatr i burzę. Można to wiązać z ponurymi skojarzeniami wietrznego, ciemnego dnia, gdzie niebo rozświetlają jedynie błyskawice grożące pożarem lub śmiercią. Można również odwołać się do faktu, że kruk to ptak, w dodatku całkiem spory. Ptaki to władcy przestworzy, ich skrzydła same mogą wywołać delikatny wiatr, czy raczej wiaterek, jednak wykorzystują również ten naturalny i nie łatwo je pokonać byle podmuchem.

Kruk to również długowieczność, a z długowiecznością zazwyczaj wiąże się samotność, kolejny symbol. W wyżej wspomnianej Tower of London mieszkał kruk, który dożył 44 lat, co jak na ptaka jest całkiem niezłym wynikiem. Ptaki są tam często obrączkowane, więc nie trudno rozpoznać konkretnego osobnika.

Wstyd by było zapomnieć o fakcie, że kruki uważano za przewodników, łączniki świata żywych oraz umarłych. Ich powiązanie ze śmiercią, ciemna barwa oraz tajemnica otaczająca przez lata te ptaki (ludzie często nie badali rzeczy, których się bali) miało zapewne duży wpływ na takie wyobrażenie. Motyw ten poruszono w filmie The Crow, w którym tytułowy kruk pełni rolę właśnie takiego łącznika dla duszy.

W całym tym nagromadzeniu mrocznym niczym burzowe niebo negatywnych znaczeń symboliki kruka i jedynie kilku pozytywnych czas odnaleźć jeszcze jakiś przebłysk światła. Właśnie, światło. Kruk symbolizuje słońce, świt oraz światło. Nie trudno skojarzyć nadzieje z promykiem światła przebijającym się przez ciemne chmury, czy też pierwszym blaskiem słońca o świcie odpędzającym mrok nocy.

_____________
Bibliografia:
- http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82...C5%BC.html
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Uroboros
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Quetzalcoatl
- http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82...eniks.html
- http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82...-kruk.html
+ wiedza własna
- Kiedy stoisz na krawędzi wszystkiego, co znasz i rozumiesz, i masz zrobić krok w ciemność tego, co nieznane, wiara pozwala ci mieć pewność, że stanie się jedna z dwóch rzeczy.
- Jakich, panie? - zapytał Aksymand.
- Albo staniesz na stałym lądzie, albo nauczysz się latać - zaśmiał się Horus i skoczył.
Graham McNeill Fałszywi Bogowie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2014, 22:11 {2} przez Atria.)
28-10-2014, 15:11
Znajdź Posty Reply
Estel Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 76
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 3
Podziękowania: 7
Podziękowano 2 razy w 1 postach
Post: #10
RE: KONKURS LISTOPAD
Triskelion

[Obrazek: tri.jpg]

Jest to symbol złożony z trzech jednakowych elementów, złączonych jak na obrazku. Występuje na przykład pod postacią potrójnej spirali (u Celtów), trzech złączonych nóg (flaga wyspy Man), czy również na ziemiach polskich w szlacheckim herbie Radziwiłów, pod postacią trzech trąb. Motywem tym ozdabiano, hełmy, naczynia, świątynie już w czasach neolitu, w wielu miejscach Europy. Symbolizuje on przede wszystkim postęp, potrójna figura w takim kształcie ma kojarzyć się z ruchem.
Poza tym kryją się za nim pojęcia takie jak:
-życie, śmierć, regeneracja
-ciało, dusza, umysł (duch)
-przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
"Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy - cały ocean"
31-10-2014, 21:19
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB