Dedal i Ikar
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 68 razy w 80 postach
Podziękowano 68 razy w 80 postach
Post: #1
Dedal i Ikar
Coś udało mi się zlepić. Uśmiech Historia chyba trzyma się fabuły z mitu.

DEDAL I IKAR

Opowiem wam dziś mit o człowieku niebywale uzdolnionym w swoim fachu, o wspaniałym królu, smutku, nieszczęściu i zazdrości. A było to tak…
Europa córka króla fenickiego, a zarazem najpiękniejsza kobieta swych czasów, zauroczyła się w białym byku, którym jak później się okazało był Dzeus. Ku swej nieuwadze, gdy dziewczyna wspięła się na grzbiet zwierzęcia, nie zauważyła, że byk wchodzi w morze. Dzeus zauroczy pięknem Europy porwał dziewczynę płynąc z nią przez morze.
Z owego związku narodziło się dwóch braci: Minos i Radamantys. Europa w tych czasach władała wyspą Krętą, a gdy dożyła starości zmarła. Po śmierci Europy królestwo zostało w spadku przekazane jej synom. Jednak dwaj królowie nie mogli się zgodzić w swych rządach, więc Radamantys postanowił zrzec się tronu. Zabierając kilka okrętów i podległych mu ludzi odpłynął i założył wspaniałe państwo na Archipelagu Egejskim. Minos który władał na krecie, był królem bardzo mądrym. Nie prowadził wojen z innymi państwami, a przez umiejętną dyplomację wpłynął na rozkwit swojego państwa. Minos posiadał wspaniałą flotę i rozwijające się państwo, ale był smutny bo nie miał potomka. Pewnego dnia jego żona Pazyfea, urodziła mu syna, ale dziecko było szkaradne, kształtem przypominało byka i człowieka. Minos się zasmucił, ale nie zgodził się zabić swojego jedynego syna, postanowił wybudować dla niego własny pałac, w którym miał się ukryć przed światem. Minotaur (bo tak nazwał swojego syna Minos) rósł szybko i był bardzo silny, jak na swój wiek.

W owym czasach każdy słyszał o wspaniałym artyście Dedalu, który według opowieści potrafił tknąć duszę w swoje rzeźby. Minos postanowił ściągnąć na Kretę najlepszego rzeźbiarza, a zarazem budowniczego swoich czasów. Dedal wybudował „pałac” dla Minotaura, który nazwał labiryntem. Była to olbrzymia budowla mająca wiele pięter i tysiące korytarzy. Żaden człowiek, poza Dedalem który wszedł do Labiryntu nigdy z niego nie wyszedł.
Labirynt nie był jedyną rzeczą jaką wykonał Dedal na Krecie. Dedal tworząc wiele przydatnych rzeczy dla królestwa, powoli sam stał się jego własnością. Król bojący się o tajemnice państwowe, a zarazem kochający dzieła Dedala, nie pozwolił mu opuścić Krety, mimo iż Dedal prosił króla o to wiele razy.
Dedal przepełniony nostalgią, postanowił działać na własną rękę.
Nakazał swojemu synowi (który już był dorosłym) codziennie zbierać i przynosić do niego ptasie pióra. Dedal zaś z piór i pszczelego wosku wykonał skrzydła dla siebie i Ikara. W dniu którym Dedal i Ikar mieli opuścić Kretę, ojciec powiedział przed wylotem do syna te słowa: "Pamiętaj, synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem a niebem. Nie wolno ci zbyt wysoko szybować, gdyż gorąco promieni słonecznych roztopi wosk, który spaja skrzydła; ani nie zlatuj zbyt nisko, aby wilgocią wody nie nasiąknęły pióra."

Dedal leciał pierwszy prowadząc syna do domu. Po wylocie okrążyli pałac Minosa, przelecieli nad lasami, miastem i królewską flotą w porcie. Wszyscy ludzie którzy widzieli ich w locie, patrzyli w niebo ze zdumieniem, na widok ludzi którzy poznali tajemnice ptaków. Minęli wkrótce wyspy Samos, Paros i Delos. Lecz Ikar uniesiony zachwytem i dumą, postanowił unieść się wyżej, by ludzie nawet z oddali mogli go dostrzec i podziwiać. Gdy Ikar przemierzał błękitne przestworza, na wysokości szybującego sokoła, wówczas stało się to co Dedal przewidział. Wosk roztopił się, a pióra zaczęły odpadać. Ikar spadając runął na samotną wyspę.
Dedal poleciał dalej i wylądował nieopodal osad ludzkich. Od miejscowych ludzi wynajął łódź i ruszył odnaleźć szczątki Ikara. Po długich poszukiwaniach odnalazł szczątki syna. Wyspę, na którą spadł Ikar, nazwano Ikarią, a morze dookoła niej - Morzem Ikaryjskim. Dedal pochował syna, sam przybył na Sycylię.
I na Sycylii słyszano o wielkim artyście, więc z łatwością znalazł pracę jako królewski budowniczy. Wykonał na Sycyli dla króla sztuczne jezioro, a po środku niego wielki gród w którym król bezpiecznie mógł przechowywać swoje skarby.
Minos zazdroszcząc wspaniałych dzieł jakie powstawały na Sycyli z ręki Dedala postanowił się o niego upomnieć. Popłynął z swoją flotą na Sycylię, lecz bez doświadczenia wojennego Minos zginął w czasie wojny którą wywołał. A Dedal dożył starości na Sycylii, uważany za najlepszego budowniczego i rzeźbiarza, swoich czasów.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2014, 13:49 {2} przez Irbis.)
26-08-2014, 18:44
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB