Mit o Ozyrysie
Autor Wiadomość
Nikola97 Offline
Wilczek

Liczba postów: 11
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Mit o Ozyrysie
Mit o Ozyrysie
Jednym z najbardziej znanych mitów egipskich jest ten o śmierci i zmartwychwstaniu Ozyrysa.
Ozyrys, pieworodny syn Geba i Nut, brat Seta, Neftydy i Izydy po śmierci ojca przejmuje panowanie nad królestwem wraz ze swoją małżonką Izydą. Okres, którym sprawuje władzę nazywany jest ''złotym wiekiem'' m.in dlatego, że wyprowadził rdzennych Egipcjan ze stanu barbażyństwa. Ozyrys nauczył swoich poddanych uprawy roli, czczenia bogów, dostarczył niezbędnych narzędzi i ustanowił prawa, zaś Izyda dała ludziom ubrania i lekarstwa jak również ustanowiła instytucję małżeństwa.
Jednak nawet tak świetny władca jak Ozyrys, miał wrogów, był nim nie kto inny jak Set, który zazdrościł swojemu bratu prawie wszystkiego, albowiem Set był czarną owcą w swojej rodzinie i przypisywano mu cechy będące odwrotnością cech Ozyrysa m.in brutalna siła i dzikość.
Set miał plan, zniszczenia brata, wydał ucztę, zaprosił na nią Ozyrysa, przedtem przygotował skrzynię dopasowaną do rozmiarów brata, i oświadczył, że ten kto zmieści się w skrzyni dostanie ją na własność, Ozyrys wszedł do skrzyni ,a wtedy Set wraz ze spiskowcami zamknęli ją na cztery spusty i wrzucili do Nilu. Izyda zawiadomiona o tym wydarzeniu wyruszyła w poszukuwaniu skrzyni ze zwłokami męża, początkowo wędrowała sama jednak z czasem dolączył do niej Anubis. Według jednego ze źródeł o poćwiarotowaniu ciała Ozyrysa, Izyda znalazła wszystkie kawałki oprócz jego fallusa połkniętego przez rybę, zrobiła jednak imitację brakującej części mieszając glinę z woskiem, po czym złożyła ciało Ozyrysa i zawinęła w bandaże tworząc w ten sposób pierwszą mumię.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2014, 09:21 {2} przez Nikola97.)
29-08-2014, 16:53
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB