Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KONKURS: Styczeń 2015
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 5,093
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Post: #1
KONKURS: Styczeń 2015
[Obrazek: f484e635fc85d770d08debda5b19b0d7cc311e6b...llc=FFFFFF]

Noworoczny konkurs będzie on trwał do 9 Stycznia.

Tematem są kamienie szlachetne i półszlachetne. Waszym zadaniem jest opisanie ich właściwości. Limit kamieni do wyboru na jedną osobę: 1.
Kamienie nie mogą się powtarzać!!!


Pod uwagę będą brane konkrety - im bardziej
szczegółowa praca tym lepiej, a także długość -
im bardziej wymęczycie temat tym lepiej, należy być starannym, postarajcie się nie zanudzić także nieoceniających Wasze prace na śmierć.


Prace muszą być autorskie i będzie to
sprawdzane. W przypadku kopii zostanie ona
zdyskwalifikowana.

Pamiętajcie że wysyłka, nie obejmuje zagranicy.
Zwycięzców jak zwykle będzie trójka i ta nasza
zwycięska trójca dostanie powyższą książkę, link:

http://m.czarymary.pl/item/383933303232
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
23-12-2014, 00:10
Znajdź Posty Reply
Absinth Offline
Diabła Bard

Liczba postów: 363
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 29
Podziękowania: 32
Podziękowano 199 razy w 77 postach
Post: #2
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Rezerwuję Kwarc(ten bezbrawny i jego odmiany kolorowe... kwarc to kwarc.)


Edit: Oli dała mi zjebkę... więc opisuję tylko bezbarwny. Tak więc kolorowe kamulce kwarcowe są wolne do opisywania Uśmiech
Mam ,,inne'' poczucie humoru, jeżeli go nie rozumiesz nie martw się, ja również czasem mam z tym problem. Oczko 

,,W dzień, gdy naj­silniej­sza światła moc, magia się uk­ry­wa, bo jest sową. Nig­dy, nig­dy się nie do­wiesz, jak wiel­ki to ptak, gdy w twym ser­cu gniaz­do wi­je, wi­je wróbel.''
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-12-2014, 00:53 {2} przez Absinth.)
23-12-2014, 00:26
Znajdź Posty Reply
Jiruka Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 199
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 7
Podziękowania: 110
Podziękowano 189 razy w 51 postach
Post: #3
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Ametyst

Ametyst jest odmianą kwarcu mlecznego, dwutlenku krzemu (SiO2). Nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethystos” (αμέθυστος) co znaczy „nie pijani” (methystos - pijani, przedrostek a nadaje słowu przeciwne znaczenie). W mitologii greckiej są dwie wersje zdarzenia opisującego powstanie tego minerału. W pierwszej Dionizos rozjuszony przez człowieka, który go obraził, przysiągł zabić następnego śmiertelnika przechodzącego drogą. Pechową osobą okazała się młoda kobieta imieniem Amethystos. Aby uratować jej życie, wezwana w potrzebie Artemida zamieniła niewinną dziewczynę w kryształ czystego kwarcu. Dionizos zapłakał łzami skruchy, a jako że był bogiem wina, to winem płakał, zaś jego łzy zabarwiły kwarc na fioletowo. W drugiej wersji Dionizos chciał posiąść piękną nimfę leśną Amethystos, ona jednak nie kochała go. Modliła się do bogów, aby zachować czystość. Artemida wysłuchawszy jej próśb, przekształciła ją w kwarc. Upokorzony Dionizos wylał na minerał wino, które zabarwiło kamień. Magiczny trunek sprawił, że ametyst ma chronić ludzi przed upijaniem się. W tym celu wykonywano z niego kielichy lub dodawano sproszkowany do alkoholi.

[Obrazek: 6c739b336884e0a6c1420626342664d2,7,1.jpg]

W skali twardości Mohsa jest klasyfikowany jako siódemka, można nim zarysować szkło, jednak należy do raczej kruchych minerałów. Tworzy kryształy o pokroju słupkowym lub igiełkowym, przeważnie do kilku centymetrów. Pozostające na nim rysy są białe. Zwykle fasetowany szlifem schodkowym lub mieszanym.
Swoją fioletową barwę zawdzięcza obecności jonów żelaza i promieniowaniu radioaktywnemu. Intensywność koloru można zwiększyć poprzez krótkie wystawienie go na działanie wysokiej temperatury. Trzeba jednak pilnować czasu, gdyż długotrwałe podgrzewanie nieodwracalnie niszczy naturalne zabarwienie. Zazwyczaj występuje w różnych odcieniach, od delikatnego różu przez liliowy i fioletowy do purpury. Zależnie od kąta patrzenia może przybierać bardziej niebieskawy lub czerwonawy odcień. Często zdarza się, iż jest smugowany - warstewki o różnym natężeniu barw układają się naprzemiennie. Dzięki obróbce termicznej może zmienić barwę na żółtą, zmienia się wtedy w cytryn. Kamień, który po części jest ametystem, a po części cytrynem, nazywamy ametrynem.

Występuje w złożach hydrotermalnych, tworząc wypełnienia geod lub żył. Spotkać go można również w okruchowych złożach aluwialnych. Z reguły jest pod postacią szczotek krystalicznych w geodach, druzach i szczelinach. Największe złoża znajdują się w Minas Gerias w Brazylii. Ametysty, które stąd pochodzą, pomimo pięknej barwy, w sztucznym oświetleniu wydają się matowe i szare. W Rosji występują na Syberii, w górach Adun-Cziłon oraz na Uralii. Uralskie kamienie są we wszystkich odcieniach fioletu z czerwoną poświatą. Kolor ten widoczny jest też przy sztucznym oświetleniu. Inne kraje ze złożami tych minerałów to Austria, USA, Zambia, Kanada i kilka innych, które wydobywają je na mniejszą skalę.
Również w Polsce można znaleźć te kamienie. Największe złoża znajdują się na Dolnym Śląsku, głównie w okolicach Jeleniej Góry, Szrenicy, Szklarskiej Poręby, Kletna oraz Doliny Złotego Potoku.

Ametysty mają bardzo barwną historię jeśli chodzi o biżuterię. Do początków XIX wieku były to niezwykle drogie kamienie, noszone przez arystokrację i dostojników kościelnych. Gdy znaleziono wielkie złoża w Brazylii i Uralii, minerał staniał. Wciąż jednak zdobią królewskie atrybuty - korony i berła - potężnych monarchii jak Rosja, Bawaria, Wielka Brytania. Uznawano go również za klejnot, który wspomagał wstrzemięźliwość, stąd chętnie umieszczano go w wisiorach i pierścieniach księży oraz innych przedstawicieli kościoła.
Już w późnym neolicie używano ametystu na terenie całej Europy. Najprawdopodobniej pierwsze naszyjniki z tego minerału tworzono w Grecji, około 6000 lat temu. Najstarsze ametysty znalezione w Egipcie datowane są na ok. 3000 r.p.n.e. Umieszczano je w grobowcach faraonów, przy ich mumiach. Kamień często był wykorzystywany do ozdabiania rzeźb, biżuterii oraz do rzeźbienia w nim amuletów, jak np. chrząszcz skarabeusz.


[Obrazek: egipski-skarabeusz.jpg]


Ametyst jest również wspomniany w Biblii, wybrano go na klejnot reprezentujący pokolenie syna Mojżesza, Dana. Wymieniono go również jako jeden z kamieni pektorału arcykapłana Aarona.

Oto kilka fragmentów Biblii, w których mowa o ametyście:

Ks. Wyjścia, 28;15-20
"Uczynisz też pektorał do zasięgania wyroczni; a wykonają go biegli tkacze w ten sam sposób jak efod: ze złotych nici, z fioletowej i czerwonej purpury, z karmazynu i z kręconego bisioru. Będzie kwadratowy i we dwoje złożony, a długość jego i szerokość będzie wynosiła jedną piędź. Umieścisz na nim cztery rzędy drogich kamieni; W pierwszym rzędzie rubin, topaz i szmaragd, w drugim będzie granat, szafir i beryl, w trzecim rzędzie opal, agat i ametyst, a wreszcie w czwartym rzędzie chryzolit, onyks i jaspis. Będą osadzone w oprawie ze złota w odpowiednich rzędach."

Ks. Wyjścia, 39;10-14
"Umieścili na nim cztery rzędy drogich kamieni, w pierwszym rzędzie rubin, topaz i szmaragd, w drugim będzie granat, szafir i beryl, w trzecim rzędzie opal, agat i ametyst, a wreszcie w czwartym rzędzie chryzolit, onyks i jaspis. Były osadzone w oprawach ze złota w odpowiednich rzędach. Kamienie te otrzymały imiona dwunastu synów Izraela; było ich dwanaście według ich imion; były ryte na wzór pieczęci, każdy z własnym imieniem według dwunastu pokoleń."

Apokalipsa św. Jana, 21;19-21
"A warstwy fundamentu pod murem Miasta zdobne są wszelakim drogim kamieniem.
Warstwa pierwsza - jaspis,
druga - szafir,
trzecia - chalcedon,
czwarta - szmaragd,
piąta - sardoniks,
szósta - krwawnik,
siódma - chryzolit,
ósma - beryl,
dziewiąta - topaz,
dziesiąta - chryzopraz,
jedenasta - hiacynt,
dwunasta - ametyst."

W jednym ze swoich dzieł Leonardo da Vinci napisał o ametyście, że posiada moc rozpraszania złych myśli oraz wspomaga inteligencję.
Podczas koronacji króla Charlesa II Stuarta w Opactwie Westminsterskim, władca trzymał w ręce "Sovereign's Orb", jeden z królewskich klejnotów. Do złotej kuli przytwierdzony jest duży ametyst, do którego przymocowano krzyż.
Ametyst zaczął podbijać Europę po roku 1727, kiedy to statki z pierwszymi brazylijskimi ametystami przybiły do europejskich portów. Wiele zamożnych rodzin inwestowało wysokie sumy, aby wejść w posiadanie ametystowej biżuterii i ozdabianych przedmiotów codziennego użytku (np. szczotka do włosów z ametystem przymocowanym do rączki).

Ametystowi przypisuje się wiele niezwykłych cech. Ze względu na nie jest używany przez ludzi z wielu kultur. Nazywa się go "kamieniem relaksu i harmonii". Uspokaja emocje, daje poczucie bezpieczeństwa. Pomaga się skupić, dlatego przy nauce warto mieć go na biurku lub nosić na szyi. Wzmacnia intuicję oraz wspiera rozwój zdolności parapsychicznych. Redukuje stres, przynosi spokój i uwalnia umysł od nerwów oraz negatywnych myśli. Dodaje cierpliwości, bardzo polecany osobom pracującym z ludźmi, w miejscu, gdzie trzeba się dogadywać, gdyż przynosi pewność siebie i czystość głosu. Jest polecany dla ludzi cierpiących na bezsenność, gdyż jego wibracje ułatwiają zasypianie. Ametyst jest pomocny przy łagodzeniu konfliktów, wykorzystuje się go również do oczyszczania miejsc, w których przebywamy na co dzień (takich jak biuro, sypialnia, salon) z negatywnych energii. Chroni przed nieszczęściami i depresją. Wzmacnia prawdziwe przyjaźnie i uwalnia od fałszywych przyjaciół.
Hindusi uważają go za jeden z najsilniejszych kamieni szlachetnych. Często medytują z ametystem. Pomaga w otwarciu trzeciego oka, używa się go również przy obrzędach ajurwedyjskich, gdyż potęguje efekt zdolności kontrolowania emocji. Ogólnie wspomaga rozwój duchowy.

Ametyst jest przypisany Baranowi, Rybom, Pannie oraz Wodnikowi (co do pozostałych, to informacje są sprzeczne). Oddziałuje na czakrę trzeciego oka i czakrę korony. Aby go oczyścić trzeba włożyć go pod bieżącą wodę, zaleca się ładować go w świetle księżyca.

W medycynie niekonwencjonalnej używa się go do między innymi: łagodzenia bólów głowy oraz migreny, eliminowania bezsenności, pozbywaniu się urazów psychicznych oraz przy bólach menstruacyjnych.
Wzmacnia układ oddechowy, pomaga przy problemach z układem trawiennym i łagodzi niektóre choroby skóry, jak np. trądzik czy łuszczyca.
"Co nie zostało powiedziane, to powiedzieć zostanie musiane"

Wigilia Imbolc 2015 - po raz pierwszy zarzucono mi bycie wampirem. :D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2015, 22:40 {2} przez Jiruka.)
23-12-2014, 00:27
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 5,093
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Post: #4
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Kwarc to jakby ród.

Odmiany kwarcu to nie jest ten sam kamień, tylko ta sama rodzina. Oczko Nie zapierdalaj innym kamieni Ab, wybierz jeden.

Ok chcesz Kryształ Górski - nie ma sprawy, o odmianach kolorowych możesz napomnąć, ale nie zabieraj innym tematu i się nie rozpisuj zbytnio na temat innych odmian.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
23-12-2014, 00:47
Znajdź Posty Reply
Atria Offline
Luperkal

Liczba postów: 265
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 7
Podziękowania: 1
Podziękowano 75 razy w 35 postach
Post: #5
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Mniejsza, za dużo mam na głowie, nie wyrobię. Powodzenia pozostałym!
- Kiedy stoisz na krawędzi wszystkiego, co znasz i rozumiesz, i masz zrobić krok w ciemność tego, co nieznane, wiara pozwala ci mieć pewność, że stanie się jedna z dwóch rzeczy.
- Jakich, panie? - zapytał Aksymand.
- Albo staniesz na stałym lądzie, albo nauczysz się latać - zaśmiał się Horus i skoczył.
Graham McNeill Fałszywi Bogowie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015, 12:57 {2} przez Atria.)
23-12-2014, 01:06
Znajdź Posty Reply
dragonis Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 104
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 11
Podziękowania: 18
Podziękowano 21 razy w 13 postach
Post: #6
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Lapis lazuli jest moje.Zacznijmy za tem na początku od informacji jaka to skała posłużę się tutaj Wikipedią a więc :

Lapis lazuli – skała metamorficzna powstała w wyniku przeobrażeń utworów węglanowych (wapieni i dolomitów) pod wpływem intruzji granitów, syenitów lub pegmatytów. Jej głównym składnikiem jest lazuryt, minerał z gromady krzemianów, zaliczany do grupy skaleniowców. Nazwa pochodzi od arab. azul i pers. lazhward = niebieski (niebo), nawiązuje do barwy skały.

Jednak jakie ma ten kamień właściwości . Działa on na drogi oddechowe wzmacnia płuca ich pracę .Reguluje pracę tarczycy .Dodatkowo wzmacnia system krwionośny .Wzmacnia wolę siłę woli.

Dodatkowo pomaga w koncentracji i rozjaśnia umysł.Pozostaje w związku z czakra gardła i czakrą trzeciego oka.

Wzmacnia ciało i umysł.Pomaga osiągnąć sukces w miłości .

( To narazie tyle dopisze jeszcze)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2014, 15:41 {2} przez dragonis.)
23-12-2014, 20:10
Znajdź Posty Reply
~Dulcynea
Niezarejestrowany

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #7
RE: KONKURS: Styczeń 2015
jednak zmienię zdanie i biorę LABRADORYT szafir jest wolny
24-12-2014, 11:28
Reply
Rumpelstiltskin Offline
Użytkownik

Liczba postów: 13
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #8
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Turmalin zamwiam Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-12-2014, 13:37 {2} przez Rumpelstiltskin.)
24-12-2014, 13:34
Znajdź Posty Reply
Animal Niedostępny
Zwierzaczek

Liczba postów: 297
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 9
Podziękowania: 355
Podziękowano 80 razy w 53 postach
Post: #9
RE: KONKURS: Styczeń 2015
A co mi tam spróbuję.Biorę bezbarwny topaz.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015, 17:27 {2} przez Animal.)
24-12-2014, 14:32
Znajdź Posty Reply
aim72 Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 131
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 12
Podziękowania: 0
Podziękowano 4 razy w 2 postach
Post: #10
RE: KONKURS: Styczeń 2015
Bursztyn
Jako, że na co dzień zajmuję się magią roślin, Bursztyn jest mi najbliższy, gdyż jest to jedyny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego.

[Obrazek: D033089+Myrta+bursztyn+amber+inkluzje.jpg]

Bursztyn chroni przed negatywną energią i wspomaga medytację. Po chorobie pomaga odbudować pole energetyczne organizmu. Pomocny w pozbyciu się nałogu stosowania używek (alkoholu, tytoniu, marihuany). Pomaga w leczeniu astmy, problemach z tarczycą, reumatyzmu. Ma aktywizujący i oczyszczający wpływ na cały organizm. Bursztyn jest symbolem sukcesu stosowany od tysięcy lat jako talizman i kamień o właściwościach leczniczych.

Skład bursztynu różni się, w zależności skąd pochodzi i ile ma lat. W dużej mierze to węgiel tylko jedną piątą składu bursztynu stanowią inne jego składniki takie jak tlen i wodór oraz śladowe ilości siarki i jodu. Bursztyn w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury nie rozpuszcza się w wodzie. Można go rozpuścić niektórymi rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak: benzen, alkohol etylowy, eter naftowy.

Ten minerał tworzy nieregularne bryłki. Okazy przekraczają nawet 9kg. Najczęściej spotykany bursztyn to żółty, występuje też w rzadszej odmianie czerwonej, zielonkawej, bezbarwnej. Niektóre bryłki pochodzą nawet z okresu kredy i kenozoiku, świadczą zawarte w nich szczątki roślin i owadów, nazywane inkluzjami. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt lub kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady, roślinne szczątki. Inkluzje stanowią niezastąpiony materiał badawczy dla paleontologów.

Właściwości ogólne bursztynu.
Skład chemiczny: 67% - 81% węgla, 1% siarki, 3% - 8% kwas bursztynowy, 10% - 29% tlen i wodór.
Barwa: najczęściej jasno żółta do brunatnej tzw. bursztynowej (bywają odmiany mlecznobiały, niebieski, zielony, bezbarwny, czerwony i czarny)
Połysk: tłusty
Przełam: muszlowy i schodkowy.
Przeźroczystość: przeźroczysty, prześwitujący do nieprzeźroczystego.
Rysa: biała
Twardość w skali Mohsa: 2,0 – 2,5
Gęstość: 1,05 – 1,09 g/cm3
Łupliwość: brak
Luminescencja: fluoroscencja – brunatnobiała do żółtozielonej, dla burmitu niebieska
Temperatura topnienia 287-300 stopni Celsjusza
Współczynnik załamania światła 1,539-1,542
Archetyp astrologiczny: Bliźnięta


Bursztyn ma właściwości energetyzujące, moc bursztynu doceniana jest od starożytności. Zachowane do dziś amulety z epoki kamienia uważane są za wisiory przynoszące obfite łowy i które były stosowane już przez prehistorycznych mieszkańców ziemi nadbałtyckiej. Magiczne właściwości bursztynu m.in. moc przyciągania musiały wywoływać lęk i podziw człowieka pierwotnego. Nie ma co się więc dziwić, że wierzono iż zabranie w kieszeń na polowanie zawieszki lub figurki w kształcie zwierzęcia, zapewni udane łowy.

W okresie neolitu wierzono, że bursztynowy posąg przed domostwem zabezpieczy dom i jego mieszkańców przed nieszczęściami. Kleopatra robiła bursztynowe kadzidła. Arystoteles i Owidiusz byli zafascynowani bursztynami. Słowianie nazywali bursztyn „jantarem „ i wierzono wówczas że powstał z łez bogini Juraty ukaranej za niewierność przez swego męża Pierkuna (władcę gromów).

Średniowieczni czarownicy zalecali spożywanie nalewki z bursztynu na piwie gdy cierpiało się na bóle brzucha. Gdy dręczył pęcherz należało wypić nalewkę z bursztynu na mleku. Magowie perscy polecali nalewki z mieszanki bursztynów przy biegunce i krwotokach. Także Mikołaj Kopernik odkrywał niezwykłe właściwości bursztynu jako leku na dolegliwości serca. Dymem z kadzideł bursztynu okadzano miejsca dotknięte epidemią dżumy. W średniowieczu wierzono, że bursztyn ma moc przyciągania dobra i pozytywnych energii, dlatego jego magiczne oddziaływanie to dobre stosunki międzyludzkie i optymistyczne nastawienie do życia.

(..) Źródła z końca XVII wieku odnotowały, że w czasie fali zarazy w miastach nadbałtyckich nie zmarł żaden z pracujących tam bursztynników. Dym ze spalanego bursztynu, jak również bursztyn sproszkowany spożywany w formie nalewki miały pomagać przy leczeniu zapalenia dróg oddechowych, w łzawieniach oczu, bólach głowy, zaburzeniach snu, konwulsjach, dolegliwościach miesiączkowych, krwotokach i przy porodach. (..)

Bursztyn oczyszcza mentalność i ognisko domowe. Chroni przed szkodliwymi wpływami zewnątrz i wszelkimi atakami, także psychicznymi. W polskiej medycynie ludowej na terytorium Kurpiów, był bardzo popularny lekarstwem a także przygotowywany był z niego eliksir strzegący od uroków. Jeszcze 200 lat temu można było zauważyć masowo produkowane fajki i cygaretki z bursztynowymi ustnikami. Reklamowano bursztyn jako skuteczny środek przeciwko skutkom palenia tytoniu. Apteki przepełnione były jantarowymi maściami, nalewkami i kremami służącymi do celów leczniczych jak i kosmetycznych.

Jako kamień magiczny bursztyn przywraca pogodę ducha, zapobiega kłótniom w rodzinie, przyciąga przyjaciół, chroni przed urokami, przeciwdziała chciwości, leczy chorobliwą zazdrość, wzmacnia zdolności artystyczne. Bursztyn nie generuje żadnych wibracji ale jest na nie niezmiernie wrażliwy. Tak więc bursztyn pełni rolę przetwornika wysokich wibracji pobudzających na niskie wibracje wyciszające. Z tego względu bursztyn jest kamieniem przyjaznym dla każdego, chociaż dla osób o łagodnym usposobieniu może okazać się zbyt wyciszający.

(..) W Polsce bursztyn znajdziemy m.in. w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej i Półwyspu Helskiego. Występuje także na Polesiu Wołyńskim, w okolicach Kaliningradu i niemieckiego Bitterfeldu. Bursztyn bałtycki nazywany jest sukcynitem, od łacińskiego słowa succus, czyli sok lub żywica drzew, i zalicza się do najbardziej wartościowych. (..)

W starożytnej Grecji mówiono bursztynie „święty kamień” lub elektron i uważali, że potarty suknem przyciąga. Zjawisko przyciągania wówczas uważano za magię. Noszono talizmany z bursztynu. Przypisywano im zdolności wywoływania w innej osobie uczucia miłości lub mądrości, ochronne oraz odpędzania złej magii.

Rzymianie zdobili swe zbroje bursztynem w celach ochronnych, wierzono że podczas bitwy moc bursztynu zapewni im przetrwanie. W starożytnym Rzymie wierzono, że bursztyn zapobiega zapaleniu migdałów, leczy ból gardła i trudności z oddawaniem moczu. Zawieszony na szyi zwalcza gorączkę. Podawany z miodem poprawia wzrok. Zmielony na mąkę lub pity z wonną żywicą przeciwdziała dolegliwościom żołądkowym.

Aby odczuć maksymalne oddziaływanie bursztynu należy dotykać nim bezpośrednio do skóry. Po zastosowaniu przy celach leczniczych należy go rozładować. Robi się to poprzez obmycie kamienia pod bieżącą wodą. Nie wolno kłaść bursztynu na słońcu ani przechowywać w sąsiedztwie innych kamieni.

~źródła
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztyn
http://urodaizdrowie.pl/czy-wiesz-jakie-...#&panel1-1
http://kobieta40.pl/artykuly/magia_zakleta_w_bursztynie
Tantum magica dat occasio. Uti mutat praeterito et universum aptare est ad commendatur virtus. Uti mutatio fatum futura immutatio. Aperite portas et uti magica ritualibus ad facite mutatio it tempus.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015, 02:13 {2} przez aim72.)
27-12-2014, 23:56
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB