Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit) to pospolity chwast należący do rodziny wargowych (Labiatae).
Jest to roślina roczna o łodydze prostej, wzniesionej, okrytej jajowatolancetowatymi liśćmi, w kątach których, w nibyokółkach, pojawiają się nieduże wargowe kwiaty o płatkach barwy różowej bądź purpuroworóżowej. Owocem jest rozłupnia.
Surowiec leczniczy stanowi ziele poziewnika. Występują w nim m.in.: alkaloid stachydryna, glikozydy — galirydozyd i skutelareina, saponiny, garbniki, kwas krzemowy, kwasy organiczne (salicylowy i kawowy) i olejek eteryczny.
Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki) jest środkiem przeciwzapalnym, wykrztuśnym i przeciwgruźliczym.
Jego picie zalecane jest pomocniczo w różnych stadiach gruźlicy płuc, a oprócz tego w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, nieżycie oskrzeli, kokluszu i zwykłym kaszlu z przeziębienia.
Równowartościowego surowca leczniczego dostarczają także inne gatunki poziewników, np. poziewnik pstry (Galeopsis speciosa) poziewnik dwudzielny (Galeopsis bifida), czy poziewnik polny (Galeopsis ladanum).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...turm35.jpg