Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursztyn
Autor Wiadomość
aim72 Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 109
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 12
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Bursztyn
Bursztyn jest to jedyny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego.

[Obrazek: D033089+Myrta+bursztyn+amber+inkluzje.jpg]

Bursztyn chroni przed negatywną energią i wspomaga medytację. Po chorobie pomaga odbudować pole energetyczne organizmu. Pomocny w pozbyciu się nałogu stosowania używek (alkoholu, tytoniu, marihuany). Pomaga w leczeniu astmy, problemach z tarczycą, reumatyzmu. Ma aktywizujący i oczyszczający wpływ na cały organizm. Bursztyn jest symbolem sukcesu stosowany od tysięcy lat jako talizman i kamień o właściwościach leczniczych.

Skład bursztynu różni się, w zależności skąd pochodzi i ile ma lat. W dużej mierze to węgiel tylko jedną piątą składu bursztynu stanowią inne jego składniki takie jak tlen i wodór oraz śladowe ilości siarki i jodu. Bursztyn w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury nie rozpuszcza się w wodzie. Można go rozpuścić niektórymi rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak: benzen, alkohol etylowy, eter naftowy.

Ten minerał tworzy nieregularne bryłki. Okazy przekraczają nawet 9kg. Najczęściej spotykany bursztyn to żółty, występuje też w rzadszej odmianie czerwonej, zielonkawej, bezbarwnej. Niektóre bryłki pochodzą nawet z okresu kredy i kenozoiku, świadczą zawarte w nich szczątki roślin i owadów, nazywane inkluzjami. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt lub kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady, roślinne szczątki. Inkluzje stanowią niezastąpiony materiał badawczy dla paleontologów.

Właściwości ogólne bursztynu.
Skład chemiczny: 67% - 81% węgla, 1% siarki, 3% - 8% kwas bursztynowy, 10% - 29% tlen i wodór.
Barwa: najczęściej jasno żółta do brunatnej tzw. bursztynowej (bywają odmiany mlecznobiały, niebieski, zielony, bezbarwny, czerwony i czarny)
Połysk: tłusty
Przełam: muszlowy i schodkowy.
Przeźroczystość: przeźroczysty, prześwitujący do nieprzeźroczystego.
Rysa: biała
Twardość w skali Mohsa: 2,0 – 2,5
Gęstość: 1,05 – 1,09 g/cm3
Łupliwość: brak
Luminescencja: fluoroscencja – brunatnobiała do żółtozielonej, dla burmitu niebieska
Temperatura topnienia 287-300 stopni Celsjusza
Współczynnik załamania światła 1,539-1,542
Archetyp astrologiczny: Bliźnięta


Bursztyn ma właściwości energetyzujące, moc bursztynu doceniana jest od starożytności. Zachowane do dziś amulety z epoki kamienia uważane są za wisiory przynoszące obfite łowy i które były stosowane już przez prehistorycznych mieszkańców ziemi nadbałtyckiej. Magiczne właściwości bursztynu m.in. moc przyciągania musiały wywoływać lęk i podziw człowieka pierwotnego. Nie ma co się więc dziwić, że wierzono iż zabranie w kieszeń na polowanie zawieszki lub figurki w kształcie zwierzęcia, zapewni udane łowy.

W okresie neolitu wierzono, że bursztynowy posąg przed domostwem zabezpieczy dom i jego mieszkańców przed nieszczęściami. Kleopatra robiła bursztynowe kadzidła. Arystoteles i Owidiusz byli zafascynowani bursztynami. Słowianie nazywali bursztyn „jantarem „ i wierzono wówczas że powstał z łez bogini Juraty ukaranej za niewierność przez swego męża Pierkuna (władcę gromów).

Średniowieczni czarownicy zalecali spożywanie nalewki z bursztynu na piwie gdy cierpiało się na bóle brzucha. Gdy dręczył pęcherz należało wypić nalewkę z bursztynu na mleku. Magowie perscy polecali nalewki z mieszanki bursztynów przy biegunce i krwotokach. Także Mikołaj Kopernik odkrywał niezwykłe właściwości bursztynu jako leku na dolegliwości serca. Dymem z kadzideł bursztynu okadzano miejsca dotknięte epidemią dżumy. W średniowieczu wierzono, że bursztyn ma moc przyciągania dobra i pozytywnych energii, dlatego jego magiczne oddziaływanie to dobre stosunki międzyludzkie i optymistyczne nastawienie do życia.

(..) Źródła z końca XVII wieku odnotowały, że w czasie fali zarazy w miastach nadbałtyckich nie zmarł żaden z pracujących tam bursztynników. Dym ze spalanego bursztynu, jak również bursztyn sproszkowany spożywany w formie nalewki miały pomagać przy leczeniu zapalenia dróg oddechowych, w łzawieniach oczu, bólach głowy, zaburzeniach snu, konwulsjach, dolegliwościach miesiączkowych, krwotokach i przy porodach. (..)

Bursztyn oczyszcza mentalność i ognisko domowe. Chroni przed szkodliwymi wpływami zewnątrz i wszelkimi atakami, także psychicznymi. W polskiej medycynie ludowej na terytorium Kurpiów, był bardzo popularny lekarstwem a także przygotowywany był z niego eliksir strzegący od uroków. Jeszcze 200 lat temu można było zauważyć masowo produkowane fajki i cygaretki z bursztynowymi ustnikami. Reklamowano bursztyn jako skuteczny środek przeciwko skutkom palenia tytoniu. Apteki przepełnione były jantarowymi maściami, nalewkami i kremami służącymi do celów leczniczych jak i kosmetycznych.

Jako kamień magiczny bursztyn przywraca pogodę ducha, zapobiega kłótniom w rodzinie, przyciąga przyjaciół, chroni przed urokami, przeciwdziała chciwości, leczy chorobliwą zazdrość, wzmacnia zdolności artystyczne. Bursztyn nie generuje żadnych wibracji ale jest na nie niezmiernie wrażliwy. Tak więc bursztyn pełni rolę przetwornika wysokich wibracji pobudzających na niskie wibracje wyciszające. Z tego względu bursztyn jest kamieniem przyjaznym dla każdego, chociaż dla osób o łagodnym usposobieniu może okazać się zbyt wyciszający.

(..) W Polsce bursztyn znajdziemy m.in. w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej i Półwyspu Helskiego. Występuje także na Polesiu Wołyńskim, w okolicach Kaliningradu i niemieckiego Bitterfeldu. Bursztyn bałtycki nazywany jest sukcynitem, od łacińskiego słowa succus, czyli sok lub żywica drzew, i zalicza się do najbardziej wartościowych. (..)

W starożytnej Grecji mówiono bursztynie „święty kamień” lub elektron i uważali, że potarty suknem przyciąga. Zjawisko przyciągania wówczas uważano za magię. Noszono talizmany z bursztynu. Przypisywano im zdolności wywoływania w innej osobie uczucia miłości lub mądrości, ochronne oraz odpędzania złej magii.

Rzymianie zdobili swe zbroje bursztynem w celach ochronnych, wierzono że podczas bitwy moc bursztynu zapewni im przetrwanie. W starożytnym Rzymie wierzono, że bursztyn zapobiega zapaleniu migdałów, leczy ból gardła i trudności z oddawaniem moczu. Zawieszony na szyi zwalcza gorączkę. Podawany z miodem poprawia wzrok. Zmielony na mąkę lub pity z wonną żywicą przeciwdziała dolegliwościom żołądkowym.

Aby odczuć maksymalne oddziaływanie bursztynu należy dotykać nim bezpośrednio do skóry. Po zastosowaniu przy celach leczniczych należy go rozładować. Robi się to poprzez obmycie kamienia pod bieżącą wodą. Nie wolno kłaść bursztynu na słońcu ani przechowywać w sąsiedztwie innych kamieni.

~źródła
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztyn
http://urodaizdrowie.pl/czy-wiesz-jakie-wlasciwosci-ma-bursztyn#&panel1-1
http://kobieta40.pl/artykuly/magia_zakleta_w_bursztynie
Tantum magica dat occasio. Uti mutat praeterito et universum aptare est ad commendatur virtus. Uti mutatio fatum futura immutatio. Aperite portas et uti magica ritualibus ad facite mutatio it tempus.
12-01-2015, 21:11
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB