Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diament
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Post: #1
Diament
Opis pochodzi z mojej pracy konkursowej.

Diament.

Przewodzący ciepło, nieprzewodzący prądu, niezniszczalny „arcyklejnot”. Jest nim diament, węgiel w najczystszej postaci, bardzo rzadki, a zarazem najwytrzymalszy ze wszystkich minerałów świata. Z łaciny diamentum, czyli niepokonany, niezniszczalny. Jest niewrażliwy na działanie wszelakich kwasów i zasad, ciężki do stopienia.
Ale czy na pewno diament jest niezniszczalny ? Otóż nie, jest kruchy, ulegał wiele razy uderzeniom młota niesprawnych, niedouczonych „jubilerów” i złodziei, bo w taki sposób sprawdzano autentyczność minerałów przez co zniszczono wiele diamentów.
Diament poza podstawową funkcją w jakiej jest wykorzystywany, czyli jubilerstwie jako brylant, spełnia także wiele innych funkcji i jego zastosowanie jest zróżnicowane. Ze względu na dużą wytrzymałość stosuje się go do wzmocnienia wkładek kalibracyjnych dzięki dużej twardości ciągadeł diamentu, a także do wzmocnienia materiałów ściernych i tnących, choćby takich jak noże do cięcia szkła, czy wiertła wiertnicze, a także do polerowania i szlifowania drogich kamieni.
Szlifowany diament, czyli brylant zachwyca każdego swoim pięknem, nie sposób przejść obojętnie obok tej małej błyskotki. Dzieje się tak dzięki temu, że brylant załamuje promienie słoneczne, odpowiada za to struktura diamentu dzięki sieci krystalicznej i połączeń atomów węgla przy pomocy wiązań kowalencyjnych możemy wyróżnić 4 postacie kryształów: ośmiościan, dwunastościan, czworościan, sześcian. Kamienie które po oszlifowaniu nie błyszczą nazywamy martwymi diamentami.
Jeśli chodzi o barwę diamentów, występują w wszelakiej barwie. Najcenniejsze są te zupełnie przeźroczyste, ale występują też matowe. Z diamentami jak z marmurami, są miejsca na świcie gdzie występują w unikatowej barwie, tak więc rozróżnia się diamenty: czarne (karbonado), żółtawe, czerwonawe, zielonkawe, niebieskie, brązowe, różowe.
Najwięcej diamentów pod względem, czystości i przeźroczystości pochodzi z Indii, zaś diamentów czarnych najwięcej jest w Brazylii, diamenty różowe i zielone pochodzą z Tanzanii i są jednymi z najbardziej cenionych diamentów.
Największe złoża diamentów o największej wartości karatów są w RPA, z stamtąd pochodzą wszystkie największe znalezione diamenty choćby Cullinan który przed podziałem miał 3106 karatów i był wart ok. 25 000 000 zł.
Napomnę jeszcze, że technika zaszła tak daleko, że jest już możliwość zmieniania barwy diamentów za pomocą promieni gamma.

A teraz trochę o magicznych, leczniczych właściwościach diamentów, a także postrzeganiu go w kulturze.
Diamenty mają bardzo dużą moc na gromadzenie energii, przetrzymywane w pobliżu innych minerałów wzmacniają ich działanie. Wykorzystywane w terapiach przy schorzeniach psychicznych, a także pomagają w koncentracji. Większą moc mają diamenty nieoszlifowane, ponieważ nie pochłonęły obcych energii, wpływają pozytywnie na samopoczucie człowieka, ale mogą ulec także klątwie jak słynny diament Hope 45,52.

Diament dobry czy zły kamień ?

Dziś jest kojarzony przez większość tylko z biżuterią z wysokiej półki, ale kiedyś miał różnorodne znaczenie w kulturze.
-starożytny Rzym- w czasach Rzymskich diamenty były noszone wyłącznie przez przez mężczyzn. Wierzono że dodaje odwagi, więc żołnierze zakładali je na czas bitwy.
-Persja- natomiast w Persji diamenty nie były dobrze postrzegano, uważano że są przeklętymi minerałami
-W 14 wieku nabył symboliki kamienia chroniącego przed zarazą, był wtedy noszony w wierze, że chroni przed dżumą

Dopiero w 15 wieku diament nabył symboliki z jaką jest kojarzony dzisiaj. Symbol kamienia zaręczynowego nabył po tym jak cesarz Maksymilian I Habsburg ofiarował diament w pierścoinku zaręczynowym księżniczce Burgundzkiej.


Słynne diamenty.

Koh-i-noor
Regent
Florentyńczyk
Sancy
Drezdeński zielony diament
HopeKoh-i-noor- w dosłowym tłumaczeniu znaczy tyle co "góra światła". Jest to jeden z największych diamentów świata, jest to diament który zdobi koronę królowej angielskiej. Diament jest stary pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1304, diament gdy trafił w ręce anglików w 1852 roku został przeszlifowany na kształt owalny ze stratą 40% jego masy.
Ale nie to jest najciekawsze w owym kamieniu. Jest na jego temat legenda w Indiach, że diament znaleziono na na czole chłopca porzuconego nad brzegiem rzeki Jamuna. Dziecko okazało się Karną, synem Boga Słońca. Następnie diament osadzono w posągu Sziwy na miejscu trzeciego oka.

źródło:
http://redtangerinejewels.wordpress.com/...iamenty-2/
13-01-2015, 19:11
Znajdź Posty Reply
Binah Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 59
Dołączył: Jun 2013
Reputacja: 5
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #2
RE: Diament
O tak ma duże oddziaływanie magiczne - często pierścionek z diamentem mocnej "przywiązuje" partnerkę niż niejeden miłosny rytuał.

To też przekłada się na przekonanie że pierścionki zaręczynowe mają być z diamentem, jest to najtrwalszy kamień, to i miłość będzie trwała i mocna jak diament Uśmiech.

Na stwierdzenia że prawdziwa miłość nie potrzebuje takich prezentów - owszem nie potrzebuje, ale też nie zaszkodzi, a bardzo pomoże, bo nie znam dziewczyny której by taki prezent (w dowód uczucia) nie ucieszył.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2016, 02:36 {2} przez Olimpia.)
14-01-2015, 04:30
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB