Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karneol
Autor Wiadomość
Katolana87 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 26
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Karneol
Karneol to kamień szlachetny, jest półprzezroczystą odmianą chalcedonu. Jego odmiennymi nazwami są też krwawnik i karniol. Nazwa pochodzi z łaciny od słowa carnis, czyli ciało. Jego wzór chemiczny to SiO2. Ma woskowy połysk. Układ krystalogiczny skrytokrystaliczny lub trygonalny. W skali Mohsa jego twardość określa się na poziomie 6,5-7. Rysy na tym kamieniu są białe. Przełam nierówny lub muszlowy. Jego gamma barw to czerwony, koralowy, koralowoczerwony, brązowokoralowy, brązowy. Płynne wtrącenia w kształcie kropli nadają mu połysk, jednak rzadko je widać ze względu na nieprzezroczystość karneolu. W ultrafiolecie zwykły karneol świeci na białoniebiesko, zaś indyjska odmiana na zielonożółto. Można pogłębić jego barwę podgrzewając ją. Występuje w skałach wulkanicznych i strefach wietrzenia. Między innymi w Egipcie, Arabii Saudyjskiej, w Indiach w okolicach Bombaju, w Brazylii, Urugwaju, Kolumbii, Chinach, tybecie, Rumunii, Czechach, Iranie i Mongolii. Jest stosowany w grawerstwie i jubilerstwie do wyrobu naszyjników, gemm i korali. Wykorzystuje się go również do wyrobu galanterii użytkowej,kiedyś używano go do wyrobu pieczęci. Co jakiś czas należy go opłukać wodą, a następnie umieścić bardzo krótko na działanie promieni słonecznych, jednak nie za długo, gdyż może ulec odbarwieniu. W naturze występuje jako drobnokrystaliczne odmiany skały kwarcowej. Swoją intensywnie pomarańczową barwę zawdzięcza domieszkom minerałów żelaza, głównie hematytu i goethytu. Niestety większość kamieni sprzedawanych dziś na rynku jako Karneole to barwione a następnie poddawane działaniu wysokiej temperatury Agaty.
Karneol nazywany jest „kamieniem odwagi”, gdyż silnie oddziałuje na nasze centrum aktywności i działania w każdej sferze życia, w szczególności na relacje z płcią przeciwną. Otwiera czakrę korzenia, sakralną oraz splotu słonecznego. Pobudza apetyt na życie. Jest to kamień stabilizujący z wysoką energią. Karneol to kamień ambicji, pełen życiowej siły oraz witalności. Przyśpiesza metabolizm. Poprawia płodność. To kamień, który potrafi pokonać oziębłość płciową i impotencję. Potrafi oczyszczać inne kamienie. Wspomaga koncentrację, twórcze myślenie, otwarcie na świat, wyrażanie uczuć, aktywne działanie, otwiera duszę na sprawy cielesne. Na płaszczyźnie psychologicznej karneol pomaga radzić sobie z cyklem życia i usuwa lęk przed śmiercią. W średniowieczu używano go do ochronny martwych na ich drodze do zaświatów. W duchownej dziedzinie karneol poprawia zdolność analizy, przynosi jaśniejsze widzenie świata. Wzmacnia kreatywność. Przy medytacji usuwa natrętne myśli i pomaga dostosować dzienne marzenia do aktualnej sytuacji. Aby pomagała nam jego dobra energia powinno się go nosić przy ciele.
Ze względu na swoje właściwości, kamień ten służył Majom i Aztekom do wyrobu amuletów; wiadomo, że talizmany z karneolu nosili również Egipcjanie, a także Hindusi, Grecy i Celtowie. W późniejszych epokach karneol był najczęściej używanym kamieniem pierścieni herbowych.
Astrologicznie odpowiada Wadze, Rakowi, Baranowi oraz Lwu.
Leczniczą właściwością karneolu jest jego dobry wpływ na krew, układ trawienny i podbrzusze. Pomaga na żylaki i reumatyzm, choroby płuc oraz wszystko, co związane z krwią.
05-01-2015, 12:23
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB