Jakie ofiary składać podczas rytuału?
Autor Wiadomość
Dhhysa Offline
Użytkownik

Liczba postów: 12
Reputacja: 0
Podziękowania: 7
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Jakie ofiary składać podczas rytuału?
Ostatnio nurtuje mnie pewien temat.
Zastanawiam się nad tym, co ofiarowywać Bogom w zamian za wysłuchanie/spełnienie moich modlitw.
Uważam, że np. ścinanie kwiatów odrobinę mija się z celem, ponieważ jeśli chcemy Bogini-Matce za coś podziękować, to w sumie nie dość, że ją okaleczamy, to jeszcze dajemy jej jej rzecz.
Błogosławię tym, którzy pojęli, o co mi chodzi Uśmiech
W książkach dotyczących magii, które czytałam, kwiaty są właśnie najczęściej wymieniane jako odpowiednia ofiara. Chociażby w książe Scotta Cunninghama czy Debory Lipp.
Czy nie lepiej byłoby w podzięce np. zasadzić jakąś roślinę, wysiać trawę na pustym terenie albo nawet zostawić odrobinę chleba w miejscu, gdzie żyją sarny?
Pozdrawiam.
20-02-2015, 11:29
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Olimpia
Void Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 446
Reputacja: 26
Podziękowania: 345
Podziękowano 233 razy w 129 postach
RE: Jakie ofiary składać podczas rytuału?
Zależy na jakim modelu pracujesz, ale z tego co widzę jesteś wiccanem.
Według mnie najlepiej pokazać nasze oddanie przez właśnie takie rzeczy - sadzenie roślin, pomoc drzewom, lub dokarmianie zwierząt leśnych.
Z drugiej strony można to okazać przez modlitwy i celebracje, każdy rytuał jest teoretycznie hołdem dla tych bóstw.
Wszystko zależy od tego jak na to patrzymy, szerzenie kultu wicca wśród młodych także może być czymś w rodzaju oddania - jest wiele możliwości...
20-02-2015, 11:59
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,093
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Nie wiem, gdzie Ty tu widzisz Wiccanina. Uważam dokładnie jak autorka a nie jestem Wiccanką.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
20-02-2015, 12:03
Znajdź Posty Reply
Irbis Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 350
Reputacja: 10
Podziękowania: 31
Podziękowano 54 razy w 16 postach
To zależy też od boga. W twoim przypadku gdzie chcesz dziękować Bogini-Matce możesz użyć: mleka, wina, chleba, kukurydzy, miodu, kwiatów, miód pitny, podlać wodą drzewa, zrobić coś dla otoczenia (posprzątać syf w lesie np). Dewą miejsca to przypadkie do gustu.
Składanie jedzienia w ofierze było zawsze wartościowe, bo jedzenie było jednym z najcenniejszych przedmiotów. Nie dość, że dzielisz się tym co dla rodziny wartościowe, tym samym karmisz dzikie zwierzęta.
20-02-2015, 12:06
Znajdź Posty Reply
Ashes_Hexe Offline
Moderator

Liczba postów: 52
Reputacja: 2
Podziękowano 37 razy w 14 postach
Warto zapytać: czy jeśli byłabym drzewem/bogiem/istotą, chciałabym dostać monetę? Na co ludzki nowoczesny system płatności? Już lepiej zwrócić łzy bogów, naturze/bogom ale mało kto raczej ma składzik pereł, hm?

Co byście chcieli dostać na miejscu takiego Boga? Może specjalnie kupiony dla Bogini Seleny pierścień ze srebra z kamienia księżycowego? Za drogie? A ile waszym zdaniem kosztuje spełnienie się waszych modlitw, szacunek dla bogów? Najlepiej dać nic nie kosztujące ochłapy, hm? Podarunek ma was cieszyć, ma to być coś z serca, i nie wolno skąpić. Taki podarunek jaki szacunek, spełnienie prośby i przychylność bogów adekwatne do ofiary.
20-02-2015, 13:19
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Olimpia , Animal , Kangur , atik , Dhhysa
DragoBonita Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 95
Reputacja: 6
Podziękowania: 94
Podziękowano 92 razy w 39 postach
Ashes_Hexe bardzo prawdziwe, ale nie każdego będzie na to stać, a przychylność bogów jednak otrzymują. Uśmiech Wyżej poruszono ciekawsze zagadnienie - dać bogom coś, co według Ciebie jest cenne, poświęcasz coś ważnego dla siebie (jak na przykład to jedzenie), zadbać o to, czym dany bóg się zajmuje - czyż taka pomoc nie jest ulżeniem w obowiązkach danej istoty? Ja na miejscu takiego boga/bogini spojrzałabym przychylniejszym okiem na czyny, nie na materiały =3 bo równie dobrze - co bogu/bogini po pierścieniu?? jest istotą niematerialną. Oczko
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2015, 21:09 {2} przez Animal.)
20-02-2015, 15:59
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Olimpia
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,093
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Jeśli czytałaś jakąkolwiek mitologię to powinnaś znać naturę Bogów. Poza tym każda istota może się materializować, a zwłaszcza Bogowie - nie jeden żył wśród ludzi. Materializacja dla chcącego Boga to nic takiego, poza tym każda rzecz stworzona ma także ciało energetyczne, co stworzone materialnie, to musiało i astralnie. Więc, nie ma z tym absolutnie problemu.

A Ashes mówiła o cennych rzeczach, nie powiedziała, że to musi być koniecznie coś drogiego - ale cenne dla Ciebie, tak cennie że jest to poświęcenie z Twojej strony, może to być drogie wino albo Twoja ulubiona branzoletka.

A co do przychylności Bogów, to zauważyłam wiele razy, że ludzie mają tendencję do zwalania pewnych okoliczności na przychylność Bogo/Bogini. Wszystko zależy. A nie należy zapominać, że Bogowie to pewnej części obrażalskie, dumne i zmienne istoty, nie ma co wnioskować powierzchownie, że jest ok. Zresztą... moim zdaniem o najlepszy, dar warto zapytać samego Boga. A co do pracy to oni mogą być w wielu miejscach w tym samym czasie i swoją drogą, większość wcale nie ma żadnej pracy. xDD Jednakże... Bastet poprosiła mnie abym w podzięce pomogła kilku kotą, jednak to troszkę to co innego niż ulżenie jej w pracy, ale to jednak długo o tym pisać.

Moim osobistym zdaniem, najlepiej jest poświęcić tydzień i dać kilka darów, czyny i rzeczy... te ważniejsze i te mniej, symboliczne zapalenie kadzideł czy coś. Ale to moje zdanie, prawdopodobnie wywołanie tym, że nawet jak daje prezenty ludziom to kupuje kilka. xDD
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
20-02-2015, 16:25
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: DragoBonita , Animal
Binah Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 59
Reputacja: 5
Podziękowano 31 razy w 17 postach
(20-02-2015, 11:29)Dhhysa napisał(a): Czy nie lepiej byłoby w podzięce np. zasadzić jakąś roślinę, wysiać trawę na pustym terenie albo nawet zostawić odrobinę chleba w miejscu, gdzie żyją sarny?
Pozdrawiam.
Dobry pomysł jeśli chodzi o ofiarę dla Bogini- Matki. Uśmiech

(20-02-2015, 13:19)Ashes_Hexe napisał(a): Co byście chcieli dostać na miejscu takiego Boga? Może specjalnie kupiony dla Bogini Seleny pierścień ze srebra z kamienia księżycowego? Za drogie? A ile waszym zdaniem kosztuje spełnienie się waszych modlitw, szacunek dla bogów? Najlepiej dać nic nie kosztujące ochłapy, hm? Podarunek ma was cieszyć, ma to być coś z serca, i nie wolno skąpić. Taki podarunek jaki szacunek, spełnienie prośby i przychylność bogów adekwatne do ofiary.

Tak pokrótce to wyznawca ma podtrzymywać ich kult, wzmacniać wiarę w nich i działać tak żeby pamięć o nich przetrwała. Podarunek ma cieszyć bogów/boga, a nie wyznawcę. Dobrze jak dar jest dany z serca.
To co na ofiarę zależy od:
Osoby boga, jego cech, skali naszej prośby (bo za prośbę o kasę na nowy samochód nie dasz bogu puszki piwa) no i od miejsca składania ofiary.
Jeśli w lesie to zostawiajmy takie produkty które bezpiecznie będą mogły zjeść zwierzęta, więc zostawianie pod drzewami pierścieni i monet jest niewskazane, no chyba, że je zakopiemy.
Zresztą o tym czy ofiara została przez boga przyjęta często właśnie świadczy to, czy została zjedzona przez zwierzęta. A już najlepiej żeby to było zwierzę związane z bogiem któremu dedykujemy rytuał.

Co byśmy chcieli dostać na miejscu takiego boga, to zależy jakiego boga/bogini mamy na myśli...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2015, 17:33 {2} przez Neaxx.)
21-02-2015, 00:11
Znajdź Posty Reply
Ashes_Hexe Offline
Moderator

Liczba postów: 52
Reputacja: 2
Podziękowano 37 razy w 14 postach
(20-02-2015, 21:09)Unebris napisał(a):
(20-02-2015, 13:19)Ashes_Hexe napisał(a): Warto zapytać: czy jeśli byłabym drzewem/bogiem/istotą, chciałabym dostać monetę?

Nie byłaś i bogiem nie jesteś - Zatem ciężko stwierdzić.

Skąd ta pewność?

(20-02-2015, 21:09)Unebris napisał(a): Jednak gdybyś wyłączyła sobie ludzkie emocje, ludzki sposób postrzegania rzeczywistości, wówczas możesz "spróbować tego typu teoretyzowania".

Właśnie o to chodzi, że zostałam niezrozumiana. Myślałam, że rozmawiam z doświadczonymi magami, którzy doskonale wiedzą ile jest sposobów na taki wariant, zwłaszcza że to znana i podstawowa technika pracy z istotami, stąd może założenie, że doskonale wiecie, że można ściągnąć część energii od byta a tym samym odczytać jego zapis energetyczny. To zupełnie tak jakby empata nie potrafił odczytać kto jaki jest i co lubi, albo jasnowidz który nie ma sposobu na wizje.

Ponadto zarówno medium, szamani, drudzi czy choćby okultyści mogą pozwolić bytowi aby przemawiał przez nich, tak samo można ściągnąć ich energię do siebie i odczytać zapis. Jestem zdziwona, że tego nie wiecie.

Tak więc, jak najbardziej da się. Co do monet nie chce mi się już cytować, ale czy przypadkiem monety nie były wtedy robione ze szlachetnych metalów? Złoty/srebrny naszyjnik czy moneta, co za różnica? Wówczas to było coś cennego, teraz -2 zł to dla większości nic. Czasy się zmieniają, a więc i upodobania miejcie to na uwadze.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2015, 15:21 {2} przez Olimpia.)
21-02-2015, 14:46
Znajdź Posty Reply
Binah Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 59
Reputacja: 5
Podziękowano 31 razy w 17 postach
(21-02-2015, 14:46)Ashes_Hexe napisał(a):
(20-02-2015, 21:09)Unebris napisał(a): Jednak gdybyś wyłączyła sobie ludzkie emocje, ludzki sposób postrzegania rzeczywistości, wówczas możesz "spróbować tego typu teoretyzowania".

Właśnie o to chodzi, że zostałam niezrozumiana. Myślałam, że rozmawiam z doświadczonymi magami, którzy doskonale wiedzą ile jest sposobów na taki wariant, zwłaszcza że to znana i podstawowa technika pracy z istotami, stąd może założenie, że doskonale wiecie, że można ściągnąć część energii od byta a tym samym odczytać jego zapis energetyczny. To zupełnie tak jakby empata nie potrafił odczytać kto jaki jest i co lubi, albo jasnowidz który nie ma sposobu na wizje.

Ponadto zarówno medium, szamani, drudzi czy choćby okultyści mogą pozwolić bytowi aby przemawiał przez nich, tak samo można ściągnąć ich energię do siebie i odczytać zapis. Jestem zdziwona, że tego nie wiecie.
Ashes_hexe zostałaś zrozumiana, ale może nie tak jakbyś Ty tego chciała.
No i rozmawiamy o bogach/bóstwach, a nie o bytach i ich zapisie.

Forma kontaktu zależy od boga, jego osoby, oraz od formy jego kultu. Są różni bogowie i różne z nimi formy kontaktów, nie każdy bóg chce żeby z nim "pracować".
Przede wszystkim osoba ściągająca czy "pożyczająca coś" sobie od np. Odyna dostałaby zaraz w łeb i kiesko skończyła i nie ma dla niej ratunku, bo to nie jest wybaczający bóg z serii milusińskich głaskający swoich wyznawców po czółku.
Jak chcesz coś od Odyna to musisz mieć świadomość że będziesz się musiał wykazać, a on wysoko ustawia poprzeczkę.
Okultysta może mu skoczyć, okultyzm to on ma w d*, a druida to Odyn może posłuchać jak będzie miał w tym osobisty interes.

Co do szamanów, to w Polsce nie ma tzw. prawdziwych szamanów, tzw. inicjowanych przez duchy i tych wybierany na drodze sukcesji (nie do zrealizowania w naszym kręgu kulturowym ze zrozumiałych względów, bo nie mieszkamy na Syberii) a i kwestia wybrania przez duchy jest tu bardzo wątpliwa.
Ludzie dystansują się od takich wybrańców gadających ciągle o duchach które ich wybrały, albo uznających się za szamanów bo znaleźli zwierzę mocy. Można ich łatwo rozpoznać, bo pokazują "swoje zwierzę" wszędzie gdzie popadnie a na każdym kroku podkreślają jaki to mają z duchami kontakt, nawet podczas korzystania z łazienki. No a to nie tędy droga i nie dajmy się zwariować...
Dlatego też większość ludzi aktywnie udzielających się w środowisku szamanów określa się jako szamaniących albo core szamanami, czyli osobami używającymi technik szamańskich, a to nie jest praktykowanie szamanizmu - tutaj różnica jest wbrew pozorom gigantyczna. I nikt o zdrowym rozsądku się na to nie obraża, bo wie że w Polsce nie ma takich możliwości by zostać prawdziwym szamanem.
Szamaniący wcale tak nie spieszą się do kontaktów z bogami, a zwłaszcza z Odynem, żeby przez nich przemawiał. Wolą kontakty z duchami niż z bogami.

Jeśli chodzi o medium to też nie ma czego szukać u Odyna.
I z Odynem się nie pracuje, więc kiedy ktoś opowiada jak to z nim pracuje i np. słyszy jak Odyn do niego mówi to najczęściej jest to projekcja psychiki tej osoby. Albo też za dużo naczytał się o mitologii, runach i się wkręcił (to powszechny przypadek).
Trzeba mieć świadomość że w kontakcie z bogiem jest cienka granica miedzy tym co jeszcze jest realne/ prawdziwe, a co jest już złudzeniem umysłu nakręconego na temat tego boga.
W takich sytuacjach najważniejsza jest świadomość co robimy, o co w tym wszystkim chodzi i że lepiej zachować dystans i zdrowy rozsądek, niż potem skończyć w psychiatryku.

Bardzo dobrze ujęła to też Unebris:
(21-02-2015, 20:41)Unebris napisał(a): Ale jeśli mamy dojść do owocnej współpracy z bóstwem - Dobrze jest zachować dystans, kulturę i po prostu podejść rozsądnie do tematu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2015, 04:14 {2} przez Binah.)
22-02-2015, 02:04
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Unebris , Lossen , Evander , Void

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB