Opętanie czy choroba psychiczna?
Autor Wiadomość
Avi Niedostępny
Starszy użytkownik

Liczba postów: 145
Dołączył: Dec 2014
Reputacja: 24
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Opętanie czy choroba psychiczna?
Dziś parę słów odnośnie opętania i chorób psychicznych. Jest to temat w dalszym ciągu otwarty, stale trwają badania nad biologicznymi mechanizmami osób opętanych jak i tych z zaburzeniami psychicznymi. Naukowcy, świeccy egzorcyści, psychiatrzy i psychoterapeuci starają się wykazać korelację pomiędzy tymi dwoma typami zjawisk a także różnice, jakie je dzielą. Dlatego za chwilę, nasmaruję parę faktów pozwalających nam odróżnić człowieka chorego od...opętanego przez demona. Granica definiująca te dwa przypadki jest niezwykle cienka, często rozmyta, co jest powodem trudnej weryfikacji. Diabeł tkwi w szczegółach...

Drugie imię opętania – schizofrenia

Jeśli macie w domu żonę, która akurat miesiączkuje to wiecie, że potrafi ona wtedy wykazywać cechy osoby opętanej. No dobra, a teraz na poważnie – opętanie ujawnia się na płaszczyźnie fizycznej oraz psychicznej. Ludzie, w których zamieszkał demon mają tendencję do ślinotoku, nienaturalnych grymasów twarzy i ruchów ciała, nietrzymania moczu i stolca, halucynacji, zaburzeń pamięci, mówienia innym tonem głosu, wydawania zwierzęcych dźwięków, nagłych napadów bólu, tików nerwowych jak np.: wypowiadanie bluźnierczych słów, a często też podatni są na próby samobójcze. Wiele z tych objawów występuje także w zaburzeniach psychicznych tj. schizofrenia, osobowość mnoga, psychoza urojeniowa czy nerwica histeryczna. Aktualnie żyjemy w świecie wypranym z wartości moralnych; rozwój duchowy i wiara stają się zabobonne i niemodne. Negowane są wszystkie zjawiska niemające potwierdzenia naukowego; poza tym, pędzący świat nakłada na człowieka presję życia w stresie. Taki tryb życia często przygniata szarego osobnika, powodując fobie, nerwice natręctw, depresje i inne zaburzenia na podłożu psychosomatycznym. Dlatego też, problem opętania zyskał status choroby. Czy oby na pewno jest to dobrze postawiona diagnoza? Nie sądzę a za chwilę napiszę, dlaczego.

Różnice i podobieństwa

1. Schizofrenia – typów schizofrenii jest wiele: paranoidalna, katatoniczna, niezróżnicowana, prosta, hebefreniczna, nieokreślona. Ujawnia sie zwykle między 18 a 30 rokiem życia. Domniema się, że powodem ujawnienia choroby w życiu dorosłym jest zakażenie wirusowe przebyte jeszcze w życiu płodowym lub wczesnym stadium niemowlęcym. Niestety na dzień dzisiejszy laboratoryjnie nie da określić się schizofrenii, weryfikacja polega na eliminacji symptomów występujących w innych chorobach. Dziwne zachowania wynikają z niewłaściwego funkcjonowania receptora dopaminergicznego w układzie limbicznym mózgu (układ limbiczny – Rys 1. odpowiada za popęd seksualny, głód, agresję, strach). Dopamina jest przekaźnikiem (neurotransmiterem) uwalnianym przez synapsy układu nerwowego. Łącząc się ze swoim receptorem dopaminergicznym, następuje przekazanie informacji do mózgu. W schizofrenii receptor jest najprawdopodobniej zdeformowany, przez co sygnały nie są odbierane, a rezultatem tego są skrajne zachowania. Schizofrenia jest rozszczepieniem osobowości, rozdwojeniem jaźni, nieadekwatnych zachowań do myśli i uczuć. Osoba ma tendencję do mutyzmu – zubożałej i zniekształconej mowy, do katatonizmu czyli wykazuje zmniejszoną lub zwiększoną aktywność ruchową, dziwaczne urojenia (słuchowe, wzrokowe), nie zachowuje spójności wypowiedzi, często zapytana po raz drugi o to samo zdarzenie tworzy zupełnie nową fabułę, znacznie odbiegającą od tego co powiedziała za pierwszym razem. Można zaobserwować też nadmierną egzaltację, ale też całkowity zanik wyrażania emocji. Do tego dochodzi wiele innych objawów urojenia ksobne – czyli ofiara ciągle ma wrażenie, że jest obgadywana cyt ,, Oni wszyscy się na mnie patrzą i wszyscy się ze nie śmieją”, anhedonia – niemożliwość odczuwania przyjemności, i cała gama innych symptomów, ale o tym długo by pisać. Co odróżnia i co łączy ta chorobę z opętaniem? To, że zwykle choroba jest procesem wieloletnim, często pozostaje do końca życia, nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, można uzyskać jedynie stan remisji. Opętanie charakteryzuje się okresowymi napadami wyżej wymienionych zachowań; następują gwałtownie i trwają maksymalnie do parunastu godzin, po czym cudownie zanikają (wyraźny początek i koniec). W obu przypadkach następują silne halucynacje wzrokowo-słuchowe, jednak w przypadku opętanego logika i realizm sytuacji jest w pełni zachowany; natomiast schizofrenicy mają tendencję do tworzenia barwnej fantasy.

2. Osobowość mnoga in. zaburzenia dysocjacyjne tożsamości. Polega na istnieniu w chorym przynajmniej dwóch różnych typów osobowości, zwykle jest ich znacznie więcej. Chory nie jest świadomy, że posiada wiele postaci, które o sobie nawzajem ,,nie wiedzą”. Diagnoza tego przypadku jest trudna, a jej korzenie nie są praktycznie nieznane. Przypuszcza się, że osobowość mnoga jest skutkiem traumatycznych doświadczeń w dzieciństwie (często jest to wynikiem towarzyszenia śmierci kogoś bliskiego lub brutalnych aktów seksualnych). Elementami dzielącymi chorobę od opętania, jest jak w przypadku schizofrenii – okres trwania. Zaburzenia dysocjacyjne utrzymują się stale przez całe życie, natomiast opętanie ma charakter napadowy. Dodatkowo rozdwojenie osobowości u chorego i opanowanego przez demona wygląda inaczej. Zwykle opętani identyfikują się z demonami, bogami, duchami, a fizjologicznie obłąkani identyfikują się z postaciami, które poznały w życiu realnym.

3. Nerwica histeryczna – Tu występują: afonia – niemożność wydobycia z siebie głosu, mówienie tylko szeptem, aspazja – czyli trudności w wykonaniu ruchu, mimo braku porażenia mięśni, gałka histeryczna – czyli uczucie, że w gardle zalega coś, co utrudnia oddychanie i jedzenie, gwóźdź histeryczny – czyli ciągłe uczucie tępego bólu w jednym miejscu; chory ma wrażenie ze wbito mu ostre narzędzie w głowę. Do tego dochodzi hipochondria, nadmierna impulsywność (napady szału), całkowite zatrzymanie oddawania moczu i stolca i przesada w zachowaniach seksualnych. Jak odróżnić histeryka od opętanego? Przeważnie za pomocą bodźców seksualnych. Nerwica, co najwyżej doprowadza do dążenia spełnienia się w ciężkim BDSM, z kolei ludzie, którymi targają siły nieczyste będą chcieć przeżywać obrzydliwe akty seksualne z bogami, elementami rytualnymi w celu profanacji.

4. Padaczka – nie jest schorzeniem psychicznym, ale neurologicznym. Chorzy na epilepsję nagle dostają drgawek, którym towarzyszy silny ślinotok, uczucie duszenia się (ze względu na paraliż mięśni twarzy –język wysuwany jest aż do brody), nietrzymanie moczu i kału, a końcowo następuje utrata świadomości. Chory doświadcza przed atakiem licznych manii, stąd też częste powiązania padaczki z opętaniami.

5. Zespół Tourett’a – również nie jest chorobą o podłożu psychicznym. Ma ona podłoże genetyczne, neurologiczne a także wynika z zaburzeń enzymatycznych (histaminy, histamina powszechnie powoduje alergie). Objawy mogą wystąpić między 2 a 15 rokiem życia, najczęściej są to: kłopoty z koncentracją, tiki nerwowe (niekontrolowane ruchy ciała – mruganie, gwałtowne dotykanie siebie i innych, ruchy ramion i nóg) koprolalia, – czyli potrzeba wypowiadania wulgaryzmów na tle seksualnym i przekleństw), wydawanie zwierzęcych odgłosów, wywracanie gałek ocznych. Powyższe symptomy można zauważyć także w opętaniu, ale tu diagnoza jest łatwa, ze względu na różnice w czasie utrzymywania się ataku, a także względu na uczucia wypowiadającego tzn. w przypadku chorych z Tourett'em wypowiadane przez nich bluźniercze zdania nie są dla nich obce (są zasłyszane z otoczenia), a naturalne. W opętaniu mamy do czynienia z konfliktem w głowie mówiącego. Opowiada on o rzeczach, które są dla niego nowe, których nigdy nie doświadczył - czuje także przymus wypowiadania słów, których nie chce. Często różnicą między tymi dwoma przypadkami jest mówienie np.: w obcych językach (których nie zna).


opętanie Anneliese Michel

A tu ciekawe urywki z książki o opętanej Anneliese Michel, urodzonej w 1976r. w Bawarii. Miała omamy i ataki padaczko-podobne, dlatego stwierdzono u niej epilepsję. Widziała zniekształcone demoniczne twarze podczas odprawiania modlitw, piła swój mocz, spożywała robaki, muchy, odgryzała głowy ptakom wydając przy tym zwierzęce odgłosy. Zdarzało się jej tarzać nago w błocie i żwirze, wkładać głowę do muszli klozetowej na parę godzin, niszczyć krzyże i figury kościelne. Jej ciało w napadach szału było wygięte w nienaturalny łuk, utrudniało jej to oddychanie i połykanie. Doznawała też nawiedzeń przez zmarłych. Dobrowolnie poddawała się egzorcyzmom, aby zlikwidować to, co ją prześladowało (pierwszy egzorcyzm został odprawiony dopiero 7 lat po wystąpieniu u niej pierwszych objawów).

"Anneliese opisała te napady przede wszystkim jako straszny ucisk, któremu towarzyszył paraliż kończyn; tak długo, jak utrzymywał się ten ucisk, nie mogła wezwać pomocy. Lekarze nazwali te ataki „epilepsjopodobne”, a ponieważ nie wiedzieli, że mogą one mieć również inną przyczynę, przyjmowali, iż Anneliese jest epileptyczką. Po trzecim napadzie, którego doznała w sanatorium w Mittelbergu, sporządzono elektroencefalogram (EEG), który jednak nie wykazał jasnego rozpoznania choroby. Kiedy później doktor Lüthy wielokrotnie wykonywał badania EEG, wykazywały one zawsze „fizjologiczny”, tzn. normalny wykres fal alfa"

Annielise charakteryzowała ogromna siła fizyczna i odporność na ból.Wyznania Michel:

"W ogóle nie odczuwałam bólu, raz tylko, kiedy głęboko zraniłam się w nogę. Ale ból trwał krótko, a rana szybko się zagoiła. Prawie zawsze chodziłam boso i nie zważałam ani na upal, ani na zimno. Tylko, kiedy chodziłam po śniegu, bolały mnie czasami po chwili stopy. W tym czasie bawiłam się też często ogniem, kładłam zapalone zapałki na moje ręce i nogi, brałam do ręki żarzące się drewno i z palców robiłam świeczki. Ale nigdy mnie to nie bolało i nigdy nie miałam pęcherzy"

Obserwacje matki Annielise:

"Etnografowie, którzy zajmują się bliżej stanami nadnormalnymi, opisują, jak będącym w takim stanie osobom rozszerzają się źrenice. Tak było również w przypadku Anneliese. Wielokrotnie obserwował to ksiądz Alt, a także jej matka. „Oczy naszej Anneliese zrobiły się zupełnie czarne”, powiedziała. Ręce takich osób kurczą się konwulsyjnie tak jak u Anneliese, o której często mówiono, że jej ręce przemieniały się w łapy; twarze zastygają w wykrzywionym grymasie, jak zauważyli to u niej, pani Michel, Piotr, a także Anna Lippert. Przy opisywaniu zachowania uczestników stosownych rytuałów, etnografowie notują dalej, że są oni całkowicie nieobecni, bez kontaktu. Nie zauważają nawet, jak ktoś stanie im na rękę, kiedy na przykład leżą na ziemi. Ich pole koncentracji jest maksymalnie zawężone. Na jednej z taśm magnetofonowych z egzorcyzmami znajduje się na to interesujący przykład. Ojciec Renz wypowiada łacińską modlitwę, demon warczy i wyje. Jak wiemy z notatek ojca Renza, niejednokrotnie wyglądało to tak, jakby była potrząsana albo uderzana od tyłu. Rzucała głową z jednej strony na drugą i jak szalona wykonywała szybkie przyklęknięcia"

"Wiemy na przykład, że Anneliese, kiedy była dręczona albo opętana, wydzielała niezmienny, bardzo nieprzyjemny zapach. Podczas egzorcyzmu, który odprawiany jest w celu uwolnienia, zapach ten znikał. Ksiądz Alt przypomina sobie pewne wydarzenie: Po egzorcyzmie siedzieliśmy razem i rozmawialiśmy. Siedziałem obok Anneliese. Była „wolna” i żywo opowiadała. Nagle miałem przeczucie: zaraz coś się zdarzy! W tym samym momencie poczułem odór, a wtedy ona zaczęła wyć."

Potwierdzenie na to, że opętani wykazują cechy wspólne z osobami chorymi na Tourett'a (mówienie bluźnierstw, przekleństw):

"Anneliese i inni, którzy mają takie same przeżycia, pławią się podczas stanu nadnormalnego w steku plugastw. Przypomina to pewne zaburzenie zachowania, opisane po raz pierwszy przez Gilles'a de la Tourette, które określone zostało jako „koprolalia” "

podawane Michel leki na schizofrenię i epilepsję wzmagały tylko objawy (Zentropil i Tegol, który teoretycznie doprowadził do poważnego uszkodzenia erytrocytów - dziewczyna na skutek ich dysfunkcji udusiła się):

" lek Zentropil. We wrześniu 1972 roku doktor Lüthy przepisał po raz pierwszy Zentropil. . Jest to lek, który tłumi duże napady epileptyczne, prawdopodobnie poprzez oddziaływanie na ośrodek mchowy w mózgu. Może on wywoływać uciążliwe skutki uboczne w centralnym układzie nerwowym. U Anneliese działanie to było katastrofalne. Jak informowała ona doktor Schleip, miała „od października 1972 roku prawie codziennie” ciężkie depresje i absencje, a oprócz tego towarzyszył jej odór. Działo się to blisko cztery tygodnie po pierwszym zażyciu Zentropilu. Anneliese nie opowiadała lekarce, że jednocześnie dużo częściej i w sposób jeszcze bardziej przerażający pojawiały się diabelskie twarze. Można przyjąć, że Zentropil poprzez odbieranie sodu utrudniał przekaz informacji w mózgu i dlatego między innymi wywoływał u Anneliese absencje. Powodował też inne zmiany chemiczne, które ułatwiały dostęp do ośrodka awersji. Wskutek tego diabelskie twarze, odór i budzące grozę depresje były mocniejsze"

PDF: http://newage.pingwin.waw.pl/dokumenty/G...Michel.pdf


Załączone pliki Miniatury
   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2015, 08:19 {2} przez Avi.)
14-03-2015, 02:35
Znajdź Posty Reply
Avi Niedostępny
Starszy użytkownik

Liczba postów: 145
Dołączył: Dec 2014
Reputacja: 24
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #2
RE: Opętanie czy choroba psychiczna?
Ja z kolei miałam sąsiadkę chorą na schizofrenię. Potrafiła zamknąć mnie na klucz na strychu kiedy rozwieszałam pranie twierdząc, że zabrałam jej jakieś pieniądze. W ogóle nie pamiętała, że jadła, chodziła od drzwi do drzwi (na bosaka w nocnej koszuli) po całym bloku i prosiła o obiad, pytała też o męża, który szmat czasu temu zmarł... Raz wracając z zajęć, natknęłam się na nią jak leżała na schodach. Mówiła ze szuka właściciela chomika, bo komuś uciekł - tyle, że chomik był zdechły, wyjęła go ze śmieci. Przygód było wiele. Jest mi przykro, że człowiek czasem kończy tak marnie.

Opętanych nie znam i chyba nie chcę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2015, 18:42 {2} przez Avi.)
14-03-2015, 18:39
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB