[oddzielone] Fotki userów - religia w szkołach
Autor Wiadomość
Gywher
Wtajemniczony

Liczba postów: 126
Reputacja: 7
Podziękowania: 41
Podziękowano 38 razy w 17 postach
RE: Fotki userów
(1) W samym założeniu widać absurd wychowawczy: wybiera się jeden konkretny system wierzeń i według jego założeń przedstawia się wartości, które nazywane są potem etyką i sugerują uniwersalizm.
(2) Słodko-kwaśna ironia, że etyka katolicka ma wiele, a przynajmniej jedną silną różnicę w stosunku do etyki chrześcijańskiej. Ale - jak to mówią - to co.

Gdyby zamiast tego nauczać po prostu zwykłej etyki, ludzie chociaż mieliby frajdę w podejmowaniu prób rozstrzygnięcia dylematów na zasadzie wyboru albo deontologii albo utylitaryzmu.
05-03-2015, 15:10
 Podziękowali: Unebris , Magician7
Lesza
Strażniczka lasu

Liczba postów: 99
Reputacja: 9
Podziękowania: 24
Podziękowano 63 razy w 35 postach
Mam nadzieję, że wiecie o tym, że na religię chodzić nie trzeba? Można się wypisać. Tak samo jak z wychowania do życia w rodzinie. To nie są zajęcia obowiązkowe, a jak wam rodzice nad uchem sapali, że chodzić macie, to was zmartwię - jeżeli byłaby katecheza w jakichś szkółkach przykościelnych, to też by was tam wysyłali.
Radziłabym się zapoznać z pewnymi sprawami zanim przystąpi się do krytyki.
A niech ta religia będzie, jak ktoś nie chce, to niech się wypisze i po sprawie. Tutaj wchodzimy w tematy dyskryminacji, ponieważ zakazując religii dyskryminujemy tę część, która chce uczęszczać na takie zajęcia.
Nie chcesz chodzić, to się wypisz, zamiast narzekać, że religia taka zła i chodzić trzeba (bo nie trzeba). Proste.
05-03-2015, 16:01
Magician7
Jasnowidzacy

Liczba postów: 738
Reputacja: 26
Podziękowania: 296
Podziękowano 149 razy w 91 postach
(05-03-2015, 16:01)Lesza napisał(a): Mam nadzieję, że wiecie o tym, że na religię chodzić nie trzeba? Można się wypisać. Tak samo jak z wychowania do życia w rodzinie. To nie są zajęcia obowiązkowe, a jak wam rodzice nad uchem sapali, że chodzić macie, to was zmartwię - jeżeli byłaby katecheza w jakichś szkółkach przykościelnych, to też by was tam wysyłali.
A niech ta religia będzie, jak ktoś nie chce, to niech się wypisze i po sprawie. Tutaj wchodzimy w tematy dyskryminacji, ponieważ zakazując religii dyskryminujemy tę część, która chce uczęszczać na takie zajęcia.
Nie chcesz chodzić, to się wypisz, zamiast narzekać, że religia taka zła i chodzić trzeba (bo nie trzeba). Proste.
Leszo, ja nie mowilem o religii. To pani od historri wyczyniala takie cuda.
05-03-2015, 16:21
Lesza
Strażniczka lasu

(05-03-2015, 16:21)Magician7 napisał(a):
(05-03-2015, 16:01)Lesza napisał(a): Mam nadzieję, że wiecie o tym, że na religię chodzić nie trzeba? Można się wypisać. Tak samo jak z wychowania do życia w rodzinie. To nie są zajęcia obowiązkowe, a jak wam rodzice nad uchem sapali, że chodzić macie, to was zmartwię - jeżeli byłaby katecheza w jakichś szkółkach przykościelnych, to też by was tam wysyłali.
Leszo, ja nie mowilem o religii. To pani od historri wyczyniala takie cuda.

"W USA nie ma (naszczescie) takiego przedmiotu jak religia w publicznychy szkolach, poniewaz to podchodzi pod dyskryminacje."
05-03-2015, 16:32
Magician7
Jasnowidzacy

(05-03-2015, 16:32)Lesza napisał(a): "W USA nie ma (naszczescie) takiego przedmiotu jak religia w publicznychy szkolach, poniewaz to podchodzi pod dyskryminacje."

O tym wspomnialem przy okazji. Powinnas przeczytac reszte wypowiedzi.
05-03-2015, 16:34
Gywher
Wtajemniczony

Liczba postów: 126
Reputacja: 7
Podziękowania: 41
Podziękowano 38 razy w 17 postach
Lesza, cóż, na pewno nie mam w intencji dyskryminować czegokolwiek, ani tym bardziej udowadniać, że moja racja jest najmojsza.

Zauważ jednak, że to nie jest takie "proste", jak w literze Twojej wypowiedzi. Dziecko, które czuje inaczej, niż jego ortodoksyjni rodzice (którzy zapewne zostali w jakiś sposób na ortodoksów ukształtowani i naprawdę, no offence), stanie przed swoimi żywicielami, z którymi uczestniczy(ło) w całej otoczce socjokulturowej związanej z tą religią i powie, że nie ma zamiaru chodzić na religię, bo ma takie prawo - nie uogólniam, po prostu kalkuluję - jak sądzisz, jaka jest szansa, że nie odbije się to cokolwiek patologicznie na relacji między dzieckiem, a rodzicami? No, chyba że to ja byłem jakimś beznadziejnym przypadkiem, a w każdej innej rodzinie nie ma takiego problemu i faktycznie to jest takie proste i po prostu.
Jeśli tak w istocie jest i w jakiś sposób mnie to zaślepia - cenna lekcja dla mnie.

Natomiast nie napisałem nigdzie, że uważam, że powinno się to zakazać, zdelegalizować i tak dalej, my point is: uważam, że lepiej byłoby, gdyby w szkołach nauczano etyki, będącej całkowicie pozbawioną jakiegokolwiek wydźwięku jakiegokolwiek systemu wierzeń. To wszystko.

Ponieważ idąc dalej stanowiskiem "A niech ta religia będzie", dlaczego nie wprowadzić wszystkich religii świata do szkół, a jak ktoś nie chce na którąś chodzić to niech się po prostu wypisze? W jaki sposób nie jest to dyskryminacja innych systemów wierzeń?
05-03-2015, 16:40
 Podziękowali: Magician7 , Sage
Lesza
Strażniczka lasu

Czytałam, mam się odnieść do całości? Bo pisałeś o religii, poczytaj sobie swoje poprzednie wypowiedzi. Czy to znaczy, że jeżeli ktoś przeczyta mi super przemówienie, poruszające wiele kwestii, ale jedna z nich nie przypadła mi do gustu - czy to oznacza, że nie mogę komentować tej jednej sprawy? O ile nie jest to całkowicie wyrwane z kontekstu, dobrze wiesz, że w tym przypadku nie jest, to jest ściśle powiązane z twoimi wypowiedziami.
Ja nie mam zamiaru krytykować nikogo póki nie próbuje się wtrącać w czyjeś sprawy, ani nie szkodzi innym. Tak więc nie rozumiem tego całego "hejtu" na religię w szkole co opisałam wyżej.
05-03-2015, 16:44
Magician7
Jasnowidzacy

(05-03-2015, 16:44)Lesza napisał(a): Czytałam, mam się odnieść do całości? Bo pisałeś o religii, poczytaj sobie swoje poprzednie wypowiedzi. Czy to znaczy, że jeżeli ktoś przeczyta mi super przemówienie, poruszające wiele kwestii, ale jedna z nich nie przypadła mi do gustu - czy to oznacza, że nie mogę komentować tej jednej sprawy? O ile nie jest to całkowicie wyrwane z kontekstu, dobrze wiesz, że w tym przypadku nie jest, to jest ściśle powiązane z twoimi wypowiedziami.
Ja nie mam zamiaru krytykować nikogo póki nie próbuje się wtrącać w czyjeś sprawy, ani nie szkodzi innym. Tak więc nie rozumiem tego całego "hejtu" na religię w szkole co opisałam wyżej.
Sek w tym ze nie. Nie napisalem hejtu, tylko to co sadze o tej kwestii. Hejt jest wtedy kiedy ktos przy okazji obraza dana religie.
05-03-2015, 16:49
Unebris
Zbanowani

Liczba postów: 0
Podziękowania: 223
Podziękowano 942 razy w 379 postach
...
05-03-2015, 16:53
Lesza
Strażniczka lasu

Gywher ale usunięcie tych lekcji ze szkół nic nie da, bo będą lekcje w szkółkach przykościelnych, gdzie rodzice także będą posyłali swoje dzieci, więc jest to walka rodzic-dziecko.
Idąc tym tokiem rozumowania powinno się kościoły zamknąć, bo rodzice zmuszają swoje dzieci do chodzenia na msze, a dzieci nie chcą, a jak się zbuntują, to w domu będzie niefajna atmosfera. Najpierw trzeba dogadać się z rodzicami, dopiero później z panującym systemem.
A jak ktoś chce, to i tak później wybierze sobie taką religię jaka będzie mu pasować.

Więc ja z religią mam miłe wspomnienia. Co prawda uczył nas ksiądz, ale mieliśmy lekcje o wszystkich religiach świata - wierzeniach, bóstwach, nawet czytaliśmy fragmenty z ich ksiąg. Braliśmy też podobne systemy wierzeń sekt... jak widać da się. Nawet z tego kartkówki mieliśmy.
Nawet tam jakieś wydarzenia z Biblii z naukowego punktu widzenia omawialiśmy np. plagi egipskie.
I w ogóle o ile pamiętam, to na historii też się o religiach bierze przy omawianiu danego społeczeństwa. Na woku pod kątem sztuki, na plastyce tak samo i na wosie chyba jakieś szczątkowe informacje też są przemycane.
05-03-2015, 16:58

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB