MROP
Autor Wiadomość
Kamis Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 237
Reputacja: 9
Podziękowania: 204
Podziękowano 153 razy w 86 postach
MROP
Hej wszystkim!
Mam pytanie odnośnie MROP. Będę odprawiał go pierwszy raz i według instrukcji - ,,Magija Współczesna,,. Kiedy pisze stań twarzą w kierunku wschodnim to znaczy że mam stanąć twarzą gdzie jest faktyczny wschód słońca? Bo to akurat wypada sam kąt(róg) mojego pokoju. Czy po prostu ustawiam na środku ołtarz stoję na przeciw i umownie przyjmuje, że po prawej stronie wschód po lewej zachód za mną południe, a przede mną północ? Może tak być? Kupiłem też tarota który mnie zainteresował - Chic Cicero, Sandra Tabatha Cicero Magiczny Tarot Zakonu Złotego Brzasku. Klucze do rytuałów, symboliki, magij i dywinacji. Jest do tego książka, ale całkowicie się pogubiłem. Czytam o tych sefirotach co oznaczają patrze na ścieżki, ale nie widzę żadnego związku z kartami ich znaczeniem i w ogóle do drzewa życia. Może wybrałem za trudną talie? Może polecicie mi coś, jakąś ,,łatwiejszą,, talie? Same w sobie karty mi się podobają, dobrze się czuję kiedy na nie patrze itp, raczej pozytywna energia, ale wydaje mi się że symbolika jest za ciężka, w sumie dopiero zaczynam i nie jestem urodzonym magiem. Np nie wiem czemu na karcie głupca jest młodu bóg ciszy który pokazuje znak cisz (palcem zakrywa usta), ja to odbieram jakby oznaczało ciszę czy tajemnice, a nie głupotę, szaleństwo plus żółte róże, kolce ok, bo dziecko może się zranić, ale czemu żółte? Ciężko chyba będzie mi pojąć to.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2016, 19:38 {2} przez Neaxx.)
26-05-2015, 17:11
Znajdź Posty Reply
Absinth Offline
Diabła Bard

Liczba postów: 363
Reputacja: 29
Podziękowania: 32
Podziękowano 199 razy w 77 postach
RE: MROP
(26-05-2015, 17:11)Kamis napisał(a): Hej wszystkim!
Mam pytanie odnośnie MROP.

Może tak być. Minimalne odchylenie nie jest problemem.

(26-05-2015, 17:11)Kamis napisał(a): Kupiłem też tarota który mnie zainteresował - Chic Cicero, Sandra Tabatha Cicero Magiczny Tarot Zakonu Złotego Brzasku. Klucze do rytuałów, symboliki, magiji i dywinacji. Jest do tego książka ale całkowicie się pogubiłem.

Jak dla mnie najlepszą talią jest rider-white. Symbolika jest jak najbardziej zgodna z daną kartą. Na podstawie tych kart pisane są wszelkie ćwiczenia takie jak medytacje, wchodzenie w karty itd.

(26-05-2015, 17:11)Kamis napisał(a): Czytam o tych sefirotach co oznaczają patrze na ścieżki ale nie widzę żadnego związku z kartami i ch znaczeniem i wogole do drzewa życia.

Poznaj najpierw dobrze drzewo życia ogólnie. Jako schemat tworzenia świata, jako wewnętrzna mapa człowieka, jako kolejne plany rzeczywistości, jako symbole przedstawiające konkretne idee, jako kolejne stopnie rozwoju, jako źródła i filtry podstawowej energii. (Polecam na stronie Otha ,,Jak zostać magiem'' - szukaj po prawej stronie naszej strony WC. Jest tam temat odnośnie stopni inicjacji po sefirach od neofity po Kether.

Następnie wybierz ścieżkę, którą chcesz przeanalizować. Poznaj dobrze sefirę niższą i sefirę wyższą na tej ścieżce i przyjrzyj się karcie ją reprezentującą. Przeanalizuj symbole karty i jej ogólne znaczenie i zastanów się co kryje się za tą kartą, jakie doświadczenie konieczne do wzniesienia się wyżej reprezentuje ta karta. [/quote]
Mam ,,inne'' poczucie humoru, jeżeli go nie rozumiesz nie martw się, ja również czasem mam z tym problem. Oczko 

,,W dzień, gdy naj­silniej­sza światła moc, magia się uk­ry­wa, bo jest sową. Nig­dy, nig­dy się nie do­wiesz, jak wiel­ki to ptak, gdy w twym ser­cu gniaz­do wi­je, wi­je wróbel.''
26-05-2015, 22:46
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Kamis
Oth Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 556
Reputacja: 37
Podziękowania: 14
Podziękowano 297 razy w 96 postach
Cytat:Mam pytanie odnośnie MROP. Będę odprawiał go pierwszy raz i według instrukcji - ,,Magija Współczesna,,. Kiedy pisze stań twarzą w kierunku wschodnim to znaczy że mam stanąć twarzą gdzie jest faktyczny wschód słońca?
Gdzieś na początku książki autor wspomniał, że nim zacznie się praktykę, dobrze jest ją najpierw przeczytać całą. Z jednej strony, powinno się tak postąpić, gdyż rozwiązanie tego problemu masz kilka stron dalej. Aczkolwiek dobrze, że chcesz zacząć jak najprędzej i że nie odkładasz tego na później.

Cytat:Czy po prostu ustawiam na środku ołtarz stoje na przeciw i umownie przyjmuje że po prawej stronie wschód po lewej zachód za mną południe a przede mną północ? Może tak być ?
Teoretycznie może tak być, aczkolwiek będzie to stanowić dużą przeszkodę w Twojej dalszej praktyce. Powinieneś tutaj dostosować się do wymogów systemu. Jest tak z powodu tradycyjnego rozłożenia kierunków. Dla maga, z przodu powinien być zawsze wschód, a nie północ. Uzasadnia się to tym, iż wschód to kierunek, z którego Słońce przybywa (wstaje). Wschód to zatem symbol początku, a także końca i nowego (kolejnego) początku.

Cytat:Kupiłem też tarota który mnie zainteresował - Chic Cicero, Sandra Tabatha Cicero Magiczny Tarot Zakonu Złotego Brzasku. Klucze do rytuałów, symboliki, magiji i dywinacji. Jest do tego książka ale całkowicie się pogubiłem. Czytam o tych sefirotach co oznaczają patrze na ścieżki ale nie widzę żadnego związku z kartami i ch znaczeniem i wogole do drzewa życia. Może wybrałem za trudną talie?
Nie nie. Wszystkie talie Tarota mają dokładnie tę samą strukturę (różnią się one tylko oprawą graficzną), więc to, jaką wybrałeś, nie ma tu nic do rzeczy. Kabalistyczne Drzewo Życia jest podstawą każdej standardowej talii Tarota, więc zmiana tutaj nie zmieni nic... Z początku Kabała może Ci się oczywiście wydawać trudna - każdy tak miał. Jednakże z czasem, jeśli będziesz praktykował i powtarzał teorię, wszystko pojmiesz i zrozumiesz, że to wszystko jest banalnie proste.

Domyślam się, że w tej chwili nie potrafisz powiązać Drzewa Życia z Tarotem dlatego, ponieważ nie zapoznałeś się dogłębnie ze samą strukturą Tarota. W dużym skrócie Ci to przedstawię:

Standardowa talia Tarota ma 78 kart. Dzieli się ją na:

a) Arkana Wielkie [22 karty, numerowane od 0 do 21]. Kabalistyczne Drzewo Życia zawiera 22 ścieżki, które łączą sefiry. 22 Wielkie Arkana są zatem powiązane z tymi 22 ścieżkami. To dość oczywiste.

b) Arkana Małe [56 kart], które łączą się z kolei z sefirami Drzewa Życia. Arkana Małe dzieli się jednak na cztery dwory [różdżki, miecze, puchary i pentakle - każdy po 14 kart], które odpowiadają czterem kabalistycznym światom [Acilut, Berija, Jecira, Asija]. Wewnątrz każdego dworu możemy jednak dokonać kolejnego podziału na:

- karty małe, ponumerowane od 2 do 10, które odpowiadają sefirom 2-10 [od Chokmy do Malkut].

- karty dworskie, czyli As, Król, Królowa, Książę i Księżniczka. O ile As oczywiście odpowiada najwyższej, pierwszej sefirze - Keter, to z pozostałymi jest trochę bardziej skomplikowana sprawa.

W Kabalistycznej kosmologii uważa się, że Bóg [Keter - 1] jest istotą "obupłciową", co znaczy, że całe Stworzenie jest efektem prokreacyjnych energii: męskiej i żeńskiej. I tak też dwie niższe sefiry górnej triady [Chokma - 2 oraz Bina - 3] odpowiadają energii męskiej - Król [ojciec] i żeńskiej - Królowa [matka]. Te dwie podstawowe siły następnie wydają na świat istotę o mniejszej świadomości, zawierającą męskie cechy [Tiferet - 6], która odpowiada Księciu [syn], i drugą istotę o mniejszej świadomości, zawierającą żeńskie cechy [Malkut - 10], która odpowiada Księżniczce [córka].

Owe karty, od Króla do Księżniczki, to miniaturowe wersje czterech kabalistycznych światów, które znajdują się w nas samych. Wówczas Król oznacza naszą siłę życiową [Chija], Królowa naszą intuicję [Neszama], Książę nasz intelekt i ego [Ruach], a Księżniczka fizyczną świadomość, zmysły i emocje [Nefesz i Guf].

Celem maga jest pobudzenie swojego Nefesz poprzez Ruach, co poskutkuje obudzeniem Neszamy i Chiji, które w zjednoczeniu działają ostatecznie jako Yechida [Boska Świadomość], aczkolwiek to już trochę inna historia.

Cytat:Może polecicie mi coś, jakąś ,,łatwiejszą,, talie?
Znajomość Kabały nie jest wcale konieczna do praktyki z Tarotem. Mimo to, warto jednak ją poznać, bo daje ogromne możliwości. Jeśli jednak nie chcesz dać Kabale szansy, to polecam talię Rider-Waite-Smith, która jest dużo prostsza i posiada ilustracje bardzo ułatwiające dywinację. Aczkolwiek, jeśli chcesz pracować z "Magiją Współczesną", nauka Kabały Cię nie ominie, nieważne jak bardzo byś się starał. To klucz do zrozumienia Tajemnicy, a bez tego klucza wszystkie praktyki będą tylko bezowocną zabawą energią.

Cytat:Np nie wiem czemu na karcie głupca jest młodu bóg ciszy który pokazuje znak cisz (palcem zakrywa usta) ja to odbieram jakby oznaczało ciszę czy tajemnice a\nie głupopte szaleństwo plus żółte róże , kolce ok bo dziecko moze sie zranić ale czemu żółte?
Spokojnie! Nie wszystko na raz. Tarot to nie tylko karty do dywinacji, ale również narzędzie, którego Zakon Złotego Brzasku używał przy inicjacji. Dlatego też symbolika jest tak bogata i unikalna. Jednakże to wszystko nie jest Ci niezbędne na samym początku drogi. Daj sobie trochę czasu na przyswojenie podstawowych informacji. Kabała nie jest prostą dziedziną, o której wystarczy przeczytać jedną książkę. Wręcz przeciwnie - będziesz ją poznawać stale, przez całą swoją magiczną ścieżkę. A wraz z rozwojem, Twoje zrozumienie tej trudnej nauki wzrośnie, aż w końcu ogarniesz swym umysłem dosłownie Wszystko.

Gdy będziesz wciąż praktykował, zrozumiesz symbolikę Tarota. Nie tylko będziesz ją znał, jak to jest zwykle wśród tarocistów, ale będziesz ją pojmował praktycznie. Symbole będą dla Ciebie czymś naprawdę żywym - i nie jest to żadna metafora. Wtedy też pojmiesz, dlaczego Głupiec jest jednocześnie na początku, jak i na końcu Arkan Wielkich. Obejmiesz umysłem, dlaczego powiązany jest ze ścieżką Alef, która łączy dwie najwyższe sefiry Drzewa Życia oraz czemu jest ponad Magiem. Wtedy też Zrozumiesz, że to, jak widzi się Głupca zależy od punktu widzenia. Dla "normalnych" ludzi wydawać się będzie, że to obłąkany szaleniec, jednak z perspektywy magów to Najwyższy Wtajemniczony.

Przy okazji, witam Cię na forum. A skoro jesteś nowy, dam Ci również drobną wskazówkę odnośnie moich objaśnień: Jeśli jakieś pozornie zwyczajne słowo (które nie jest nazwą własną) zostało zapisane wielką literą, to ma ono większe znaczenie, niż jest to powszechnie przyjęte.
26-05-2015, 23:01
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Absinth , Kamis , Gywher , Jiruka , Void
Kamis Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 237
Reputacja: 9
Podziękowania: 204
Podziękowano 153 razy w 86 postach
Dzięki Wszystkim za pomoc, trochę mi się rozjaśniło w głowie, muszę tylko sobie wszystko po układać i posiedzieć przy kabale dłużej. Od razu tego wszystkiego się nie ogarnie. :D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-05-2015, 16:17 {2} przez Animal.)
27-05-2015, 17:26
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Void
Alkadias Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 55
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 4 razy w 3 postach
Witam, to ja się może podłącze do tematu Uśmiech Przymierzam się do swojego pierwszego MROPa i mam parę pytanek, a mianowicie (może chcę podejść do tego zbyt podręcznikowo) :

- szatę można zastąpić wygodnym, czystym ubraniem?
- krąg może być narysowany kredą?
- świece w kręgu są nie zbędne?
- Czy na początku można wibrować z kartki czy lepiej wykuć się na pamięć?

Po odprawieniu rytuału są odczuwalne jakieś efekty w celu potwierdzenia prawidłowego odprawienia rytuału?

PS: Dodam że również zaczynam przygodę z Magiją Współczesną.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2016, 10:38 {2} przez Alkadias.)
29-04-2016, 09:24
Znajdź Posty Reply
xao Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 344
Reputacja: 22
Podziękowania: 87
Podziękowano 201 razy w 66 postach
Cytat:- szatę można zastąpić wygodnym, czystym ubraniem?
Jak najbardziej.
Cytat:- krąg może być narysowany kredą?
Może. Równie dobrze możesz go nie rysować, a wizualizować.
Cytat:- świece w kręgu są nie zbędne?
Nie.
Cytat:- Czy na początku można wibrować z kartki czy lepiej wykuć się na pamięć?
Lepiej gdybyś wszystko pamiętał, łatwiej będzie Ci wczuć się w "nastrój" i skupić na samym rytuale, niż w momencie kiedy będziesz wszystko czytać.
Ale nie martw się większość ludzi na początku czyta z kartek (mi się nawet zdarzyło wykonywać rytuały z tabletem w ręce, kiedy formuły były bardziej skomplikowane), po kilku powtórzeniach będziesz mieć wszystko w głowie.
Cytat:Po odprawieniu rytuału są odczuwalne jakieś efekty w celu potwierdzenia prawidłowego odprawienia rytuału?
Pierwsze faktyczne oznaki będą widoczne po ok. tygodniu regularnych ćwiczeń. Będziesz czuć się "czystszy", zdrowszy, bardziej wyczulony na świat astralny i własne wnętrze. Ogólnie rzecz biorąc będziesz czuć się lepiej.
"TAK MYŚLISZ? WEŹ ZATEM WSZECHŚWIAT I ROZGNIEĆ GO NA NAJDROBNIEJSZY PYŁ, PRZESIEJ PRZEZ NAJDROBNIEJSZE SITO, A POTEM POKAŻ MI CHOCIAŻ JEDEN ATOM SPRAWIEDLIWOŚCI, JEDNĄ MOLEKUŁĘ MIŁOSIERDZIA[...]"
29-04-2016, 12:56
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Void
Alkadias Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 55
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 4 razy w 3 postach
Ryt z tabletem w ręku? Uśmiech NICE. :D
Dziękuje za odpowiedź. Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2016, 19:38 {2} przez Neaxx.)
29-04-2016, 13:27
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB