Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koło roku Wicca
Autor Wiadomość
WhiteWitch
Użytkownik

Liczba postów: 39
Reputacja: 2
Podziękowania: 0
Podziękowano 37 razy w 17 postach
Koło roku Wicca
Sabaty:
21 grudnia - Yule, Przesilenie Zimowe
1 lutego - Imbolc
21 marca - Równonoc Wiosenna
1 maja - Beltane
21 czerwca - Przesilenie Letnie
1 sierpnia - Lammas
22 września - Równonoc Jesienna
31 października - Samhain

Koło Roku przedstawia wiccański mit, on z kolei symbolizuje zmiany, które zachodzą w przyrodzie.
Yule: rodzi się bóg, pod ziemią. Młody bóg niczym światło i nadzieja, rośnie szybko, jego siły stale wzrastają. Bogini, która wcześniej odeszła do podziemi za swoim mężem (niczym Hades-Persefona) także szykuje się do powrotu na ziemię.
W Imbolc świętuje się ich powrót. Na ziemi wciąż panuje zima, ale dają się zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Młody bóg postanawia odejść od matki. Ona zaś przechodzi metamorfozę i staje się młodą panną i zarazem dziewicą. Życie na ziemi jest powoli przywracane, przyroda budzi się coraz bardziej. Bóg w tym czasie dorasta i staje się mężczyzną. Para spotyka się ponownie w czasie Równonocy Wiosennej i stają się kochankami (po metamorfozie). Rozpoczyna się okres sadzenia i siania - odrodzenia. Przyroda odradza się dzięki energii Bogini i Boga. Bóg zapładnia Boginię. Bogini - ziemia, Bóg -ziarno. W Równonoc, Bogini zachodzi w ciążę.
Swój związek pieczętują w Beltane. Słońca cały czas przybywa. W Przesileniu Letnim ziemia będzie potrzebowała większej ofiary, takiej która pomoże ludziom przetrwać. Bogini nosi dziecko więc sama nie może złożyć ofiary, ciężar na swoje barki bierze Bóg.
W Lammas Bóg zostaje złożony w ofierze, co ma zapewnić korzystne plony. Bóg jako władca krainy śmierci powraca do podziemi, aby objąć tamtejszy tron. W Jesienne Przesilenie Bóg powraca na ziemię. Zwycięża śmierć. Po czym w nagrodę zabiera Boginię do siebie i spędzają razem czas do porodu. Samhain to święto zmarłych. W Yule rodzi się młody, nowy Bóg, a stary odchodzi. Cykl zaczyna się od początku.
[Obrazek: tumblr_mrszqxmsLf1qbd52ro6_500.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-29-2015, 16:53 {2} przez Animal.)
07-20-2015, 22:11
 Podziękowali: Olimpia
Sheila
Użytkownik

Liczba postów: 32
Podziękowania: 3
Podziękowano 8 razy w 5 postach
RE: Koło roku Wicca
Szkoda, że taki mega skrót...
Koło roku to fascynująca historia o dorastaniu, dojrzewaniu, miłości, seksie, odpowiedzialności, poświęceniu i transformacji...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-29-2015, 16:53 {2} przez Animal.)
07-21-2015, 09:30
WhiteWitch
Użytkownik

Liczba postów: 39
Podziękowania: 0
Podziękowano 37 razy w 17 postach
Mam mało cierpliwości do pisania długich tekstów, a nienawidzę kopiować. ;]
[Obrazek: tumblr_mrszqxmsLf1qbd52ro6_500.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-29-2015, 16:52 {2} przez Animal.)
07-21-2015, 15:22
 Podziękowali: Olimpia
Sheila
Użytkownik

Miałam kiedyś pomysł, żeby rozpisać o tym książkę, ale na razie brak mi czasu.... Smutny
Może w wolnej chwili napiszę trochę więcej na forum. Oczko
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-29-2015, 16:51 {2} przez Animal.)
07-21-2015, 23:59
 Podziękowali: Dhhysa
Void
Wtajemniczony

Liczba postów: 445
Reputacja: 26
Podziękowania: 371
Podziękowano 230 razy w 127 postach
Sheila, jest już Osmioksiąg o tym. Każda nazywa się tak jak święto, które opisuje, są aktualnie tłumaczone. Nie mniej, Co do tytułu, jak dla mnie jest błędny (sorry :c) to koło roku, cyklów przyrody. Jest w wielu wiarach i religiach - cóż, święta pochodzą z właśnie nich - a samo święto to symbol aktów jakie odbywają się w naturze. Stąd Ostara to czas początku. Beltane seksu i piękna. Litha to dominacja Światła. Lammas to święto żniw tego co zrobiliśmy. Mabon... tu niestety nie wiem : / /Samhain, to z jednej strony święto zmarłych, a z drugiej przygotowanie do zimy. Yule to święto zimy, oczekiwanie na pojawienie się światła i cieszenie się z zimy. A Imbolc to święto Ognia, główne święto Satanizmu.

Nie mniej. Tak, zgadzam się, to piękne okresy, pełne szczęścia i pokazujące integrację kultury ludzkiej, z samą naturą.
07-27-2015, 18:45
Scorus
Wtajemniczony

Liczba postów: 50
Podziękowano 17 razy w 9 postach
Void, jeśli chodzi Ci o książki z serii Sabaty wydawnictwa Illuminatio, to błędów w nich co nie miara. :> Chyba, że jest jakaś inna seria jeszcze, jeśli tak, to poproszę o jakieś namiary.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-29-2015, 16:52 {2} przez Animal.)
07-29-2015, 08:17
 Podziękowali: Unebris , Void
Sheila
Użytkownik

Void, wiem, że jest ośmioksiąg, ale po przeczytaniu kilku fragmentów promocyjnych w sieci, widzę, że są bardzo eklektyczne i to, co przeczytałam mnie się bardzo nie podobało :/ Są bardzo mało wiccańskie, a (że w takim dziale jesteśmy) miałam na myśli książkę o Kole Roku w Wicca właśnie. A tytuł toppicu jest bardzo dobry, bo przecież w wiccańskim dziale jesteśmy :D
Btw. Wiccanie nie używają nazw Mabon i Litha, a i Ostara sporadycznie się zdarza...

No i podobnie jak Scorus - jeśli masz na myśli jakąś inną serię, to się chętnie zapoznam.
07-29-2015, 12:07
Void
Wtajemniczony

Liczba postów: 445
Reputacja: 26
Podziękowania: 371
Podziękowano 230 razy w 127 postach
BOGINI Jaryła... tak to jest błąd. Ale ogólny zarys mi wystarcza. Cóż, kategoria jak kategoria... :/
Co do książek, tak wiele błędów i głupstw, ale jako zarys są dobre.
Nie mniej, mam pytanie: Jest na polskim rynku coś lepszego z tej tematyki?
08-04-2015, 11:00
Olimpia
...

Liczba postów: 5,017
Reputacja: 86
Podziękowania: 902
Podziękowano 1246 razy w 610 postach
To bardzo ciekawe z tymi książkami, bo tak się składa, że recenzuje książki od Astropsychologii i na ogół autorzy nie są byle kim, np. nie rzadko kapłanki Wicca je piszą i jakoś żadna, nie uważa że konieczna jest inicjacja itp. Wielu autorów szanowanych za granicą i popularnych tutaj w Polsce są traktowani jako bullshit, i to przez ludzi o wiele mniejszym doświadczeniu, może po prostu Polacy są zbyt wymagający? Za mało pokorni? Nie wiem, nie mi to oceniać tak tylko mi przemknęło przez myśl apropo książek.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2015, 11:05 {2} przez Olimpia.)
08-04-2015, 11:04
Ruta
Wtajemniczony

Liczba postów: 186
Reputacja: 7
Podziękowania: 14
Podziękowano 99 razy w 51 postach
(08-04-2015, 11:04)Olimpia napisał(a): np. nie rzadko kapłanki Wicca je piszą i jakoś żadna, nie uważa że konieczna jest inicjacja itp.
Bo jeśli ktoś chce "świętować naturę" to żadna inicjacja nie jest mu potrzebna. W tej serii książek, o ile się nie mylę, są opisane różne możliwości obchodzenia świąt, oparte na Wicca. To trochę taka studnia bez dna, ABC dla każdego.
Żeby rozpropagować szacunek i miłość do natury... myślę, że dobry sposób aby nauczyć i zachęcić. Ale mimo wszystko to jeszcze nie Wicca.
Mogę to robić ja, moja rodzina i koleżanki. I myślę, że każdy kto się tym zajmuje od lat by się ucieszył, że to tego kultu cykliczności natury dołączają kolejne osoby.
Do życia (cyklu natury) nie jest potrzebny żaden zapis i inicjacja. Natomiast jeśli chcesz praktykować konkretne obrzędy, musisz zdobyć tę konkretną wiedzę, więc czasem inicjacja jest potrzebna.
Myślę, że wielu Wiccan mogłoby być za tą serią, jako ogólną wiedzą o cykliczności. Ale nie muszą się od razu godzić aby wszystko co tam jest wrzucić jako Wicca.
08-06-2015, 10:41
 Podziękowali: Penelope

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB