Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jorōgumo
Autor Wiadomość
Mintka Offline
Matka Boska Napalmowa

Liczba postów: 114
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 2
Podziękowania: 1
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Jorōgumo

[Obrazek: j___jorogumo_by_sabubba-d3g9adl.jpg]

Jorōgumo - istota będąca jednym z typów Yōkai, duchów wywodzących się z japońskiego folkloru.

Jorōgumo była krwiożerczym pająkiem, który miał umiejętność zmieniania się w młodą, niezwykle piękną kobietę. Według niektórych podań owa kreatura posiadała odnóża i odwłok pająka, które chowała pod kimonem, natomiast od pasa w górę zachowywała ludzką formę. Znana była już w epoce Edo. Japończycy wierzyli, że jeżeli pająk osiągnie wiek 400 lat, zyskuje magiczne moce i zmienia swój pokarm z owadziego na ludzki. Zmienia też wtedy swoje miejsce zamieszkania na jaskinie bądź opuszczone domostwa prowadząc podwójne życie - jako pająk i jako kobieta.

Sposobów na pozyskiwanie pożywienia miała kilka. Według niektórych legend zaczepiała po zmroku samotnie wędrującego samuraja, oferując mu, że zostanie jego żoną. W innej wersji pojawiała się pod postacią kobiety trzymającej na rękach zawiniątko z niemowlęciem i prosiła przechodnia, aby potrzymał na chwilę jej dziecko. Jak się później okazywało, zawiniątko nie było dzieckiem, a kokonem pełnym pajęczych jaj. Nasza upiorna pajęczyca znana była również ze swoich muzycznych umiejętności. Zwabiała mężczyzn grając na biwie (rodzaj lutni) - kiedy ofiara była zasłuchana w piękną melodię Jorōgumo oplatała ją swoją pajęczą siecią, aby przygotować sobie posiłek do konsumpcji. Czemu akurat wspominam tu właśnie o mężczyznach? Otóż Jorōgumo była bardzo wybredna, interesowali ją młodzi, przystojni mężczyźni szukający miłości - tacy, którzy skorzystaliby z okazji, kiedy piękna, uwodzicielska kobieta zaprasza ich do swojego domu :D. Takim sposobem krwiożerczy pająk mógł egzystować całkiem długo i sprawnie, nawet w środku miasta.

Przed tym podstępnym duchem ciężko było się obronić - kobieta ukazywała swoją straszliwą formę gdy było już za późno na ucieczkę, a ofiara tkwiła zaplątana w jej sieć. Często uciekała się również do okrutnej techniki jaką było wstrzykiwanie trucizny swoim ofiarom. Jad sprawiał, że człowiek utrzymywał się przy życiu, słabnąc z dnia na dzień, podczas gdy Jorōgumo napawała się jego powolną, bolesną śmiercią.

Jorōgumo to również nazwa rodzaju pająków z rodziny prządkowatych, szerzej znanych jako Nephila. Ich średnia wielkość mieści się w granicach 2-3 centymetrów, jednak zdarzają się osobniki, które z wiekiem osiągają bardziej imponujące rozmiary - na tyle imponujące, że są w stanie złapać ptaka. Znane głównie ze swojego oryginalnego wyglądu oraz wyjątkowo mocnej sieci. Spotykane są na całym archipelagu japońskim, z wyjątkiem Hokkaido.

[Obrazek: golden+orb+weaver+spider.jpg]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2015, 21:05 {2} przez Szczęściarz.)
22-10-2015, 19:15
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB