Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Westalia - rozpoczęcie 7 lub 9 Czerwca
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,769
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 329
Podziękowano 200 razy w 339 postach
Podziękowano 200 razy w 339 postach
Post: #1
Westalia - rozpoczęcie 7 lub 9 Czerwca
[Obrazek: vesta.jpg]Rzymskie święto Westalia inaczej Vestalia ma swoje odpowiedniki w innych kulturach ppod nazwą np. Litha, Czerwcowe Magiczne Dni, Wianki, Noc Kupały, Sobótka, Noc Świętojańska czy Przesilenie Letnie.

Było to święto obchodzone na część rzymskiej Bogini Westy - Bogini ogniska domowego, rodziny i opiekunki Rzymu, jej grecką odpowiedniczką jest Hestia opisana przeze mnie mniej więcej tutaj: http://witchcraft.com.pl/T-hestia-3--333...1#pid33361

Westalia różnie była obchodzona... zaczynała się 7 lub 9 czerwca i trwała minimum tydzień tak, więc minimalna data tego świata to 7-13 Czerwiec lub 9-16 Czerwiec.
Westa była jednym z najważniejszych Bóstw w Rzymie... wkońcu to ona opiekowała się Rzymem i jego mieszkańcami a także całymi rodzinami! Bogini ogniska domowego. Tak więc, przy rytuałach i darach zawsze najpierw zwracano się do Westy i dlatego jej świątynia była jedną z najważniejszych świątyń w Rzymie. W świątyni Westy mieszkały kapłanki zwane Westalkami, wszystkie musiały być dziewicami (Bogini Westa zdecydowała się być dziewicą i ślubowała czystość), a ich rolą było pilnowanie, aby święty ogień, który zawsze w świątyni płonął nigdy się nie wypalił... kiedy to się stało to wróżyło przykrą przyszłość dla całego Rzymu. Tak, mało jest o niej mitów i ogólnie nie jest to tak ''huczna'' postać jak Zeus czy Afrodyta, ponieważ Westa/Hestia była bardzo spokojną Boginią i zazwyczaj nie włączała się w żadne spory i machlojki - taka na uboczu, ale jednak jedna z najważniejszych. Każdy miał w swoim domu ognisko, poświęcone Weście a także było jedno konkretnie, wspólne, wielkie i nigdy nie gasnące ognisko zwane Prytanejon symbolizował obywateli Rzymu ich wspólnotę i siłę.

Świątynia Westy była zawsze zamknięta, Westalki tam sobie spokojnie mieszkały w murach świątyni i pilnowały świętego ogniska... jednak w święto Westy świątynia została otwierana, ale tylko dla kobiet, mężczyzną nigdy nie wolno było przekroczyć progu świątyni. W każdym razie... kobiety składały dary Weście w tej świątyni pod postacią własnoręcznie zrobionego chleba, owoców oraz czerwonego wina, następnie kobiety mogły odprawiać rytuały w świątyni razem z Westalkami.

Zwierzęciem poświęconym Westalką był osioł. Zwierzęciem poświęconym samej Bogini była krowa. Kolorem tego świata jest biel (czystość) oraz różowy i czerwony (jako miłość, delikatność, współczucie, przyjaźń itp).
Ofiary, które należy składać to koniecznie chleb, następnie wszelkie owoce lata i czerwone wino.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
28-02-2016, 15:20
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB