Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi - dzisiejsi i starożytni (etnografia)
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 350
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 31
Podziękowano 54 razy w 16 postach
Post: #1
Żydzi - dzisiejsi i starożytni (etnografia)
Mam pytanie do osób zajmujących się etnografią. Sprawa jest dość zawiła. Od jakiegoś czasu interesuje się etnografią i kulturą i różnicami w obrzędach poszczególnych kultur i chciałem zapytać o żydów (jako grupy etnicznej), nie Żydów (jako grupy wyznającej judaizm).

Dopiero zacząłem interesować się tą grupą etniczną, więc mogę się pomylić, a o sprostowanie proszę kogoś kto się rzeczywiście zna na tym i nie chcę słyszeć jakiś lewackich wywodów, że nie ważne skąd pochodzą, bo są ludźmi...

Zacznę od tego, że określenie Żyd/żyd jest stosunkowo nowe, bo pochodzi z 17/18 wieku i zostało uogólnione i użyte na wyznawców judaizmu pochodzących z okolic morza martwego, głównie chodziło o wyznawców z plemion Izraela, potomków judy, ale jak wiadomo potem tam była wojna i żydzi zostali wypędzeni na tereny babilonu i nie byli jedynymi wyznawcami judaizmu. Co mogło być skutkiem błędnego uogólnienia...
Otóż na północy było państwo Chazarów, którzy również wyznawali judaizm, ale o tym potem...

Z kilku źródeł dowiedziałem się, że żydzi dzielą się na tych "prawdziwych" i "nieprawdziwych" tz. żydzi z czasów Jezusa, z plemion izraelskich- judejczycy, to dzisiejsi Sefardyjczycy, którzy zamieszkiwali potem półwysep Iberyjski, a Ci pochodzący od Chazarów, nie spokrewnienie z Judejczykami zamieszkiwali państwo handlowe znajdujące się na stepach Kaukazu z skąd rozprzestrzenili się na wschodnią Europę min. Litwę, Rosję, Polskę, a potem tereny Niemiec, a są nazywani Aszkenazyjczykami.

I tu się pojawia moje pytanie. Żydzi- bo tak ich nazywamy dzisiaj, ale czy pierwotni żydzi bezpośrednio wywodzący się od Judejczyków to, Sefardyjczycy ? A, żydzi aszkenazyjscy, to potomkowie z judaistycznego państwa Chazarów ?
Do dziś w końcu trwają spory wśród ortodoksyjnych Żydów, którzy nie uznają za żydów niektórych Żydów, a nazywają ich Aszkenazi.

Mam nadzieję, że się nie pogubicie, podsyłam jeszcze kilka ciekawych linków i pozdrawiam wszystkich, bo dawno mnie tu nie było. Uśmiech

http://wolna-polska.pl/chazarowie-korzen...izraelitow

https://pl.wikipedia.org/wiki/Habiru

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpre...-chazarzy/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-03-2016, 21:59 {2} przez Szczęściarz.)
26-03-2016, 19:18
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nikodem , Szczęściarz , tupajda
tupajda Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 270
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 9
Podziękowania: 183
Podziękowano 111 razy w 76 postach
Post: #2
RE: Żydzi - dzisiejsi i starożytni (etnografia)
Akurat Żydów nie brałem na warsztat, ale brałem masonów, którzy czerpią całymi garściami z korzeni Żydowskich. Jedna z legend mówi o 12 plemionach Żydowskich, które rozeszły się po świecie. Z tego co pamiętam, to obecny Izrael to 2 dawne plemiona Żydowskie.
28-03-2016, 12:05
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Irbis
Irbis Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 350
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 31
Podziękowano 54 razy w 16 postach
Post: #3
RE: Żydzi - dzisiejsi i starożytni (etnografia)
Te dwa plemiona Żydowskie które kiedyś stanowiły państwo Judy, zostały dawno podbite. Dzisiejszy Izrael ma nie wiele wspólnego z izraelitami, ponieważ część jego mieszkańców stanowią również Arabowie i Palestyńczycy. Nie wiem czy wiesz, ale część żydów ortodoksyjnych nie uznaje państwa Izrael, a samo państwo będące okupantem Palestyńczyków, nie stanowi już odbicia danego Izraela. To jest punkt strategiczny USA i finansowany przez nich. Sam Izrael większość środków wydaje na zbrojenie, usprawiedliwiając swoje działa obroną kraju przed państwami muzułmańskimi, ale wygląda to bardziej na zbrojenie przed kolejną "wojną sześciodniową" i chrapką na zajęcie wzgórz golan ( chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego)...Dobra zszedłem z tematu.
Mi chodziło w tym temacie o ustalenie schematu wędrówek Izraelitów, czy oni potem poszli na północ i tam stworzyli diasporę, czy tz. żydzi wschodni pochodzą od zupełnie innych plemion z państwa Chazarów ?
Mimo iż zdaję sobie sprawę, że dzisiaj trudno jest to ustalić (możliwość zmiany nazwisk, mieszanie krwi itp), to ważne jest dla mnie ustalenie konfliktów wewnątrz wyznawców Judaizmu min. rabinicznego, a innych grup... Czy jedni żydzi nie uznają innych za żydów ? Czy to wszystko jest dla pieniędzy ?
Może nie uzyskam odpowiedzi na to pytanie, ale chcę wyłamać się z fobii polskiego zastraszenia, że nie wolno powiedzieć o żydach nic złego, bo antysemita itp pieprzenie... I zdobyć kilka ważnych faktów dla mnie, o tej grupie, potem prześledzić "konflikty" polsko-żydowskie i słuszność kilku informacji które można znaleźć w internecie na temat żydów, jak np. finansowanie ZSRR przez żydów, stosunek Hitlera do nich, aż do informacji o masonach...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2016, 09:07 {2} przez Irbis.)
09-04-2016, 09:03
Znajdź Posty Reply
tupajda Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 270
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 9
Podziękowania: 183
Podziękowano 111 razy w 76 postach
Post: #4
RE: Żydzi - dzisiejsi i starożytni (etnografia)
Jak chcesz każdej informacji o Żydach, to w Rosji istnieje autonomia żydowska o bardzo dużych uprawnieniach własnych. Nie jest to powszechnie znany fakt, a publicznie przyznanie, że mają już w zasadzie własne państwo, wyklucza istnienie Izraela. Drugą ciekawostką jest informacja, że Rotshfeld w 1800 którymś roku wykupił Jerozolimę za chyba 350 mln piastów od ówczesnego wladcy tych ziem. Jak dojdziesz do masonów, to daj znać troszkę wgryzłem się w tematykę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2016, 22:13 {2} przez tupajda.)
09-04-2016, 22:12
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB