Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uczmy się efektywniej!
Autor Wiadomość
Myutsuu Offline
Neofita

Liczba postów: 7
Dołączył: Mar 2016
Reputacja: 0
Podziękowania: 3
Podziękowano 3 razy w 2 postach
Post: #1
Uczmy się efektywniej!
Witam.

Zrodził się w mojej głowie pewien pomysł. Jest nas tutaj dość liczna zgraja, obejmująca całą Polskę i nie tylko. Forum jest dużym zbiorem wiedzy, nie tylko dla początkujących jak i zaawansowanych Magów, ale czasem nam to nie wystarcza. Czasem niektórym łatwiej i naturalniej jest uczyć się od kogoś osobiście, lub przynajmniej czerpać pewne rady, wsparcie, czy podpowiedzi, które pomogą uzmysłowić nam sobie jak się ukierunkować.

Czy nie byłoby ciekawie gdyby początkujący Mag wpisywał z jakiego miasta pochodzi, lub do jakiego ma zaledwie parę kroków i dodatkowo wyjaśniał jakiej pomocy, wsparcia oczekuje? Czasem długi spacer na świeżym powietrzu wyjaśni mnóstwo wątpliwości i doda wiary w siebie znacznie więcej niż dni i tygodnie spędzone nad książkami i forami.

Działoby to w taki sposób, iż początkujący "reklamowałby się" tutaj. Zaś doświadczeni Magowie mogliby przeglądać ogłoszenia i jeśli dany sposób pomocy by im odpowiadał mogliby resztę osobiście ustalać prywatnie w wiadomościach.

Można by się spotkać na spacerze, w barze lub kawiarni, lub jeśli ktoś jest tak pełen zaufania i otwartości, mógłby zaprosić nowicjusza do domu. Wszystko działoby się indywidualnie. Rozmowa mogłaby przebiegać na zasadzie "Czego oczekujesz?", lub na luźnej wymianie poglądów, a może nawet nie tyczyłaby się tematu Magii. Po owym spotkaniu doświadczony Mag stwierdziłby czy chce dalej działać z danym nowicjuszem, czy też nie.

Oczywiście nikt nie jest Mistrzem Magii, każdy jest mniej lub bardziej zaawansowany w różnych Ścieszkach jednak myślę, że jeśli taki sposób pomagałby początkującym Magom, a doświadczonych by satysfakcjonował taki sposób nauczania, to myślę, że mogłoby to naprawdę ciekawie zakwitnąć.

Trochę moja wizja nauki Magii jest wyidealizowana jednak mnie bardzo fascynowałby taki pobór wiedzy i nauki, wsparcia i lekkiego popychania do przodu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2016, 12:55 {2} przez Neaxx.)
29-03-2016, 01:24
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nilvan
Magician7 Niedostępny
Jasnowidzacy

Liczba postów: 732
Dołączył: May 2014
Reputacja: 26
Podziękowania: 253
Podziękowano 147 razy w 89 postach
Post: #2
RE: Uczmy się efektywniej!
A jak rozwiążesz problem kompetencji? Do niedoświadczonego maga może przyjść kindermag i nawciskać mu pierdół. Potem niedoświadczony mag wejdzie na forum i będzie rozpowszechniać mit. Nie mówiąc o tym że taki system to idealne narzędzi do stworzenia małej sekty.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2016, 03:11 {2} przez Magician7.)
29-03-2016, 03:10
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Szczęściarz , Sea , Lesza
Szczęściarz Offline
Smaragdus Felix

Liczba postów: 458
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 29
Podziękowania: 421
Podziękowano 356 razy w 150 postach
Post: #3
RE: Uczmy się efektywniej!
Myutsuu ja rozumiem, że pewnie zaliczasz siebie, a wnioskuje to tylko po tym jak długo jesteś na forum i po zadanym pytaniu, do tego grona, które chętnie by taki system nauki preferowało.
W swoim pytaniu jednak pominąłeś jednak jedną ważną kwestię. Otóż na naszym świecie oprócz forum istnieje jeszcze jedna forma przyswajania wiedzy Magicznej i są to KSIĄŻKI. Nie gryzą na prawdę a dużo się można z nich nauczyć.
Pozdrawiam,
W ten brudny szary dzień,
Szczęściarz
[Obrazek: apolud5d75d.png]
29-03-2016, 08:58
Znajdź Posty Reply
Myutsuu Offline
Neofita

Liczba postów: 7
Dołączył: Mar 2016
Reputacja: 0
Podziękowania: 3
Podziękowano 3 razy w 2 postach
Post: #4
RE: Uczmy się efektywniej!
(29-03-2016, 03:10)Magician7 napisał(a): A jak rozwiążesz problem kompetencji?

W identyczny sposób jak Szczęściarz sprawdził mnie. Można dodatkowo upewnić się i przeczytać posty danego Maga i jak inni forumowicze reagują na jego wypowiedzi i na tej podstawie wywnioskować z kim mamy do czynienia.

(29-03-2016, 08:58)Szczęściarz napisał(a): W swoim pytaniu jednak pominąłeś jednak jedną ważną kwestię. Otóż na naszym świecie oprócz forum istnieje jeszcze jedna forma przyswajania wiedzy Magicznej i są to KSIĄŻKI. Nie gryzą na prawdę a dużo się można z nich nauczyć.

Nigdy nie zlekceważyłbym wiedzy książkowej i w sumie napomniałem (choć zaledwie przez ułamek chwili) o wiedzy pobieranej z książek.

(29-03-2016, 01:24)Myutsuu napisał(a): Czasem długi spacer na świeżym powietrzu wyjaśni mnóstwo wątpliwości i doda wiary w siebie znacznie więcej niż dni i tygodnie spędzone nad książkami i forami.


Oczywiście nie pomijam nauki w własnym zakresie! Bo inaczej to nie miałoby żadnego sensu... Jednak mi zależało by nieco urozmaicić proces nauki, aby rozjaśnić wątpliwości, lub dowiedzieć się z pomocą jakich tytułów lub osób możemy je rozwiać. Dodatkowo poznając wiedzę pełną czyiś doświadczeń.
29-03-2016, 14:50
Znajdź Posty Reply
Lesza Offline
Strażniczka lasu

Liczba postów: 100
Dołączył: Apr 2015
Reputacja: 9
Podziękowania: 22
Podziękowano 63 razy w 35 postach
Post: #5
RE: Uczmy się efektywniej!
Można owszem przeczytać posty danego maga, ale nie wiesz jaki będzie miał system nauczania, możesz nie wyczuć jaką ma osobowość, czego oczekuje i do czego może taka współpraca doprowadzić. Może cie ten twój "mistrz" w maliny wyprowadzić albo owinąć cie sobie wokół palca i zmieniać pod swoje widzi mi się - co dla ciebie będzie ograniczeniem. Może wyniknąć z tego toksyczna relacja.
Potrzebujesz kogoś, kto będzie cię batem smagał po plecach i zmuszał do rozwoju?
Najlepiej się rozwijamy samodzielnie, bo wtedy idziesz swoją ścieżką, odkrywasz inne rzeczy - skąd wiesz czy ten twój mag nie będzie faworyzował tylko jednego, właściwego, własnego poglądu, a twój będzie wręcz ośmieszał? Dla ciebie będzie to ograniczenie i zamknięcie.
Jak potrzebujesz rady w konkretnej sprawie to pytaj po prostu, osoba, która się na tym zna ci doradzi... i w ten sposób uzyskasz pomoc i wskazówki... ale nie ograniczaj siebie na początku wchodząc w relację mistrz-uczeń, dopiero później jak zrozumiesz pewną zależność możesz wejść we współpracę - uczymy siebie nawzajem, jak będziesz miała pewne poglądy mocno wyrobione.
Najpierw popracuj sobie sama i zdobądź taką wiedzę, by nie wciśnięto ci byle głupoty - to że ktoś się zna na jednej rzeczy bardzo dobrze nie znaczy, że w innych dziedzinach może nie czuć się tak dobrze, ale jego poczucie nieomylności nie pozwoli mu się do tego przyznać, i będzie cie karmił bajkami.
A jeżeli bardzo chcesz sobie znaleźć "mistrza", bo bardzo nie chcesz samodzielnie rozwinąć swojego światopoglądu to pytaj prywatnie, nie zakładaj od razu "biura matrymonialnego", bo komuś nieświadomie zaszkodzisz.
Powodzenia.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2016, 21:56 {2} przez Lesza.)
29-03-2016, 21:55
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Magician7 , Nilvan
ble Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 44
Dołączył: May 2013
Reputacja: 4
Podziękowania: 0
Podziękowano 2 razy w 1 postach
Post: #6
RE: Uczmy się efektywniej!
Pewnie dostanę pęgi.
Ale uważam, że wspólne tworzenie ścieżek i przełamywanie pewnych barier jest stu kroć lepsze od największych ksiąg magicznych.
Ja całe życie byłem sam. Aktualnie spotykam się w gronie ludzi, którzy chcą się uczyć i wyznaczam im podstawy, a oni rozwijają skrzydła i idą we własną stronę. Czy to złe? Nie, bo od każdego z nich przyswajam nową wiedzę, ale ich nie ograniczam. Najważniejsze umieć się oderwać.
Czy tworzę sektę? Nie bo nie mamy wspólnego systemu wiary, wyznaczonych spotkań itp.
Książki są zwodnicze, bo życie każdego Maga i jego wiedza jest ograniczona do niego samego - nawet jeśli budowana nie tylko o własne doświadczenia nie tylko o doświadczenia spisane w jeszcze innych księgach,a do tego oparta o inne czasy niż aktualne. Czas i energia wiążą się i trzeba umieć się adaptować.
Czemu wiec nie lubimy wspólnych spotkań/ Bo tak ciężko dochodziliśmy do wiedzy tyle potrzebowaliśmy na jej zdobycie - a po co się dzielić? Poza tym bierzemy odpowiedzialność za czyny naszych "uczniów".
Ale też trzeba pamiętać o przeznaczeniu. Jeśli ludzie do mnie trafiają i wykazują takie umiejętności to na pewno z nimi się podzielę.
Nie mam zamiaru z żadnym z Was się spierać na temat mojej wypowiedzi bo jest to bez celowe.
Ja tak uważam.
Zresztą i tak po Wielkim Rozłamie rzadko tu zaglądam. Nie to życie.
Wszystkiego odpowiedniego.
PA.
Rzoważania są spoko, ale praktyka w dobrze dopracowanym gronie to ogromny boost.
29-03-2016, 23:08
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Baba Yaga
Myutsuu Offline
Neofita

Liczba postów: 7
Dołączył: Mar 2016
Reputacja: 0
Podziękowania: 3
Podziękowano 3 razy w 2 postach
Post: #7
RE: Uczmy się efektywniej!
(29-03-2016, 21:55)Lesza napisał(a): Można owszem przeczytać posty danego maga, ale nie wiesz jaki będzie miał system nauczania, możesz nie wyczuć jaką ma osobowość, czego oczekuje i do czego może taka współpraca doprowadzić. Może cie ten twój "mistrz" w maliny wyprowadzić albo owinąć cie sobie wokół palca i zmieniać pod swoje widzi mi się - co dla ciebie będzie ograniczeniem. Może wyniknąć z tego toksyczna relacja.

Cały proces byłby przecież dobrowolny. Myślę że każdy ma swój rozum i dostrzegłby w takiej relacji, że coś nie gra. Zawsze przecież można zrezygnować.


(29-03-2016, 21:55)Lesza napisał(a): Potrzebujesz kogoś, kto będzie cię batem smagał po plecach i zmuszał do rozwoju?
Najlepiej się rozwijamy samodzielnie, bo wtedy idziesz swoją ścieżką, odkrywasz inne rzeczy - skąd wiesz czy ten twój mag nie będzie faworyzował tylko jednego, właściwego, własnego poglądu, a twój będzie wręcz ośmieszał? Dla ciebie będzie to ograniczenie i zamknięcie.

Myślę, że sposób w jaki najlepiej nam się uczyć nie jest jedyny dla wszystkich. Ja na przykład wolę pewien rodzaj ciągłego wsparcia, motywacji, tłumaczenia błędów i pokazywania wielu rozwiązań. Samodoskonalenie u mnie działa na niestety krótki termin i szybko przeskakuję z kwiatka na kwiatek co nie do końca uważam za dobre. Czy to oznacza, że mam zrezygnować w ogóle z nauki Magii, ponieważ nie mam samozaparcia? Myślę że lepiej znaleźć system, w którym będę czuł się lepiej, gdyż każdy wie jaka nauka idzie mu efektywniej, a jaka nie.


(29-03-2016, 21:55)Lesza napisał(a): Najpierw popracuj sobie sama i zdobądź taką wiedzę, by nie wciśnięto ci byle głupoty - to że ktoś się zna na jednej rzeczy bardzo dobrze nie znaczy, że w innych dziedzinach może nie czuć się tak dobrze, ale jego poczucie nieomylności nie pozwoli mu się do tego przyznać, i będzie cie karmił bajkami.
A jeżeli bardzo chcesz sobie znaleźć "mistrza", bo bardzo nie chcesz samodzielnie rozwinąć swojego światopoglądu to pytaj prywatnie, nie zakładaj od razu "biura matrymonialnego", bo komuś nieświadomie zaszkodzisz.

(29-03-2016, 14:50)Myutsuu napisał(a): Oczywiście nie pomijam nauki w własnym zakresie! Bo inaczej to nie miałoby żadnego sensu... Jednak mi zależało by nieco urozmaicić proces nauki, aby rozjaśnić wątpliwości, lub dowiedzieć się z pomocą jakich tytułów lub osób możemy je rozwiać. Dodatkowo poznając wiedzę pełną czyiś doświadczeń.

Nikt też nie jest Mistrzem Magii i jestem tego świadom, dlatego zwyczajnie doświadczony Mag mógłby wskazać gdzie mógłbym odnaleźć interesującą mnie wiedzę i dopowiedział ile sam wie w danym zakresie. Dodatkowo wiele można się nauczyć samemu ucząc kogoś wracając do pewnych podstaw podstaw, aby wyjaśnić jasno na czym coś polega.

Przecież nic nie byłoby na siłę. Zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Jeśli komuś odpowiada taka forma uczenia się/nauczania. Jak już wspominałem troszkę to wyidealizowana wizja. Ostatecznie wszystko można obrócić w czarny scenariusz "co jeśli", jednak wierzę w ludzką inteligencję, rozsądek i wsparcie, zwłaszcza gdy w grę wchodzi coś co nas łączy.

Rozumiem obawy i ostrzeżenia. Zacząłem ten wątek także z możliwym wybiciem mi tej myśli z głowy, jeśli zostanie mi wyjaśnione moje błędne rozumowanie i może krótkowzroczne. Jednak na razie nie dostrzegam w nim niczego złego, czy też głupiego.
30-03-2016, 00:56
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: DragoBonita , Baba Yaga
Luna_90 Niedostępny
Szukająca swojej drogi

Liczba postów: 110
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 5
Podziękowania: 60
Podziękowano 88 razy w 42 postach
Post: #8
RE: Uczmy się efektywniej!
A ja rozumiem o co chodzi Myutsuu.
Sama chętnie bym spotkała się na żywo z kimś bardziej doświadczonym aby nauczył mnie co nie co, wskazał drogę, czy choćby nie tyle co wytłumaczył a POKAZAŁ co robię źle, dlaczego mi pewne rzeczy nie wychodzą.
Może jestem staroświecka, ale wolę żyć, spotykać się, udzielać w realu niż w świecie wirtualnym.

Także książki to super sprawa i duży zasób wiedzy, ale każdy wie, że teoria nie zawsze ma się do praktyki... Porównam to do nauki jazdy samochodem. Co z tego, że ktoś może wyuczyć się na pamięć całego kodeksu drogowego, czy instrukcji obsługi samochodu, jak i tak potem wsiada po raz pierwszy do auta i nawet nie wie jak odpalić silnik, a następne pół godziny próbuje ruszyć z miejsca...

Może nie musi to być relacja Nauczyciel-Uczeń, ale wymiana zdań i doświadczeń na żywo, albo choćby rozmowa, to dobra sprawa.

Mors meta malorum.30-03-2016, 08:58
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Kamis , Baba Yaga
Alkadias Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 55
Dołączył: Feb 2016
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 4 razy w 3 postach
Post: #9
RE: Uczmy się efektywniej!
Zgadzam się z Luna_90.
30-03-2016, 13:48
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 556
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 37
Podziękowania: 14
Podziękowano 296 razy w 96 postach
Post: #10
RE: Uczmy się efektywniej!
Powtarzałem już wiele razy. Żaden godny tego tytułu mistrz nie weźmie na ucznia byle kogo. Musicie pierwsi wykazać się jakąś jakością, którą dany nauczyciel widziałby u swojego ucznia. Ciężko przewidzieć, czego będzie wymagać konkretna osoba. Natomiast jeśli poświęcicie się własnej praktyce tak, jakbyście już mieli nad sobą takiego kogoś, to się znajdzie (lub "ujawni się" w Was samych).

Druga sprawa. Fajnie, że jest zaangażowanie, ale należałoby je skierować gdzieś indziej. Przede wszystkim, to, co próbujecie tutaj zrobić, to tworzenie struktury dla osób, których właściwie sami poszukujecie. Krzyczycie: "Kupię marchewkę! Ale nie mniejszą niż 15cm i nie drożej niż 2zł!" Innymi słowy, jest to demokratyczna władza, w której mniej zdolna/potrzebująca większość wymaga (na jakie podstawie?) czegoś od bardziej zdolnej/posiadającej mniejszości.

Do rzeczy: Jeśli chcecie naprawdę być właściwie pokierowani, to oddajcie ster tym, którzy się do tego nadają. Innymi słowy, wszelkie próby strukturyzowania podobnych przedsięwzięć są z góry skazane na porażkę. Choćby dlatego, że to tylko forum, nikogo i do niczego niezobowiązujące.

Krótko: Jeśli chce ktoś takie coś robić, to niech robi. Jeśli ktoś będzie chciał, to na to odpowie - na takich zasadach jakie tej osobie będą pasować; jeśli nie - to nie. Ale nie twórzmy z tego jakiejś oficjalnej społecznej akcji, bo dobrze wszystkim wiadomo, że to w niczym nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić.

Trzy. Istniały na tym forum już jakieś spotkania. Jeśli wciąż istnieją, to nic nie stoi na przeszkodzie, byście do nich dołączyli. Nic nie stoi też na przeszkodzie, byście zaczęli organizować własne. Działająca grupa prędzej przyciągnie zainteresowanie potencjalnego nauczyciela.
30-03-2016, 21:27
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: xao , Sea , DragoBonita


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB