Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grimoire de l'herboristerie: Jeżyna Popielica
Autor Wiadomość
Verae
Kluska

Liczba postów: 13
Reputacja: 4
Podziękowania: 5
Podziękowano 11 razy w 4 postach
Grimoire de l'herboristerie: Jeżyna Popielica
Grimoire de l'herboristerie

Czym jest "Grimoire de l'herboristerie"? To zbiór roślin i ich właściwości magicznych stworzony na bazie mojej wiedzy, badań oraz tego czego udało mi się nauczyć przez całe życie. Oczko Cykl ten nie będzie krótki, niektóre moje wpisy zostaną pominięte, gdyż opis tych roślin znajduje się już na forum i sprzecznym byłoby umieszczanie kolejnych wątków na ich temat. Swój cykl chcę zacząć od jeżyny popielicy, zapraszam do lektury i mam nadzieję, że przyda się każdemu.

Jeżyna popielica

Jeżyna popielica (łac. Rubus caesius), zwana też ożyną należy do rodziny jeżyn (tak, jeżyna to RODZINA roślin, a nie konkretny gatunek). Należy do pierwotnej flory regionów północnej oraz środkowo-wschodniej Europy, ale również i Azji. W Polsce uznawana jest za roślinę pospolitą, zamieszkującą głównie lasy, ale chętnie też widzianą w ogrodach, gdzie zostaje "udomowiona". Uśmiech Jest niezwykle cenną rośliną, gdyż jest w 100% użyteczna, ponieważ żadna z jej części nie jest trująca naturalnie (oczywiście, jeśli rośnie na skażonej glebie wchłania cały jej brud, takiej nie powinniśmy używać). Nie jest wymagająca w uprawie, gdyż nie jest sztucznie stworzoną krzyżówką, a naturalnym elementem flory.

Właściwości medyczne oraz użytkowe

Właściwości dla większości jeżyn są podobne - zarówno fizyczne, jak i magiczne, dlatego roślinom z tej rodziny poświęcone będą tylko dwa wpisy - właśnie jeżynie popielicy oraz malinom (różnią się przede wszystkim właściwościami magicznymi - nieznacznie, jednak detale te znacząco je różnią, chcę wspomnieć tutaj również o tym, iż mam opisane kilka gatunków "malin", potem wybiorę który się tu znajdzie Oczko ). Kontynuując tak, jak było wyżej już napisane z jeżyny popielicy można wykorzystać każdą część. Najmniej użytecznymi częściami są łodygi i korzenie. Łodygi nie są jadalne, ani wydajne. Posłużyć mogą jednak w przypadku produkcji kompostu, bądź wyschnięte jako podpałka do ogniska. Wyschnięte korzenie również sprawdzą się jako podpałka, z tą różnicą, że można nimi karmić zwierzęta roślinożerne (łodygi mają kolce, nie każdy roślinożerca umie je zjeść bez robienia sobie krzywdy). Przechodzimy do dwóch najcenniejszy składników - liści i owoców. Zacznijmy od liści, ponieważ ich konsumpcja nie sprawia tyle przyjemności co owoców. Oczko Liście mają właściwości lecznicze - można z nich zrobić napar przeciwgorączkowy i wspomagający w przeziębieniu. Podaję tutaj przepis mojej prababci wygrzebany niedawno. Oczko

"Herbata dla chorego"

Składniki:
Łyżka suszonych, bądź świeżych liści jeżyny
Łyżka miodu
Syropu z malin łyżkę
Ząbek czosnku

Proces przygotowania naparu można streścić krótko - wszystko do szklanki, zalewamy wrzątkiem i mieszamy, aż miód się rozpuści.
Co do owoców mają takie same właściwości chemiczne i powyższy przepis można przyrządzić nie z liści, a z suszonych owoców. Owoce są oczywiście wykorzystywane w kuchni, w procesie gotowania. Smak silnie zależny od gleby - od bardzo słodkiego, po delikatnie słodkawy z domieszką kwasowości. Owoce charakteryzują się swoją ciemną barwą, ewentualnie fioletową (podobną do borówek).

Jeżyna popielica w Magii

Używając wcześniejszego podziału wyróżniamy 4 części jeżyny popielicy - dwie nisko aktywne magicznie oraz dwa stosunkowo mocno.
Liście jeżyny popielicy z powodu ich właściwości leczniczych otacza energia lecznicza. Poświęcone odpowiednim Bogom bądź bytom odpowiedzialnym za medycynę i leczenie mogą być wykorzystywane w mieszankach do okadzania domu przeciwko bytom sprowadzającym na dom choroby oraz w napojach wzmacniających zdrowie. Szczególnie dobrze komponują się z miodem. Oczko
Sprawa jest jednak ciekawsza, kiedy przejdziemy do owoców. Owoce jeżyny są silnie aktywne magicznie, a ich użycie powinno być rozsądnie zaplanowane. Energia krążąca wokół nich to energia seksualna, dlatego można je poświęcić, np. Wenus. Każdej Bogini miłości możemy je tak naprawdę poświęcić. Zawczasu muszę Was jednak ostrzec - miłość, również ta seksualna i romantyczna ma różne oblicza. Jeżyna popielica, jak i pokrewne jej blisko gatunki są odzwierciedleniem miłości w bardzo pierwotnym znaczeniu - dominacji i uległości (dlatego są świetne dla fanów BDSM!). W świecie Magii jeżyny pogłębiają więź między partnerami, jednak trzeba uważać z ich używaniem - zbyt często użyte mogą doprowadzić do chorobliwej zazdrości i przeniesienia relacji na poziom - właściciel i obiekt.

Na samym końcu umieszczam bardzo klimatyczny rysunek Jeżyny popielicy. Oczko

Załączone pliki Miniatury

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2016, 16:40 {2} przez Verae.)
07-05-2016, 06:58

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB