Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zależności
Autor Wiadomość
Void Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 443
Reputacja: 26
Podziękowania: 371
Podziękowano 231 razy w 127 postach
Zależności
Ostatnio naszło mnie kilka przemyśleń.

Wedle wielu systemów ciało fizyczne w określony sposób odzwierciedla się w ciałach subtelnych. Jednym z modeli jest system 7 czakr lub struktura drzewa życia odzwierciedlająca się w człowieka. Jest tego wiele, nie mniej...

Podczas skanowania osoby, widzimy aktywność określonych rejonów, potrafimy także wczuć się w jej stan emocjonalny. Ale ktoś zajmujący sie innym systemem może postrzegać osobę jako zbiór elementów, boskich atrybutów i tak dalej...

A z drugiej strony, główna teoria sceptyków co do aktywacji czakr to poprzez skupienie się na danym rejonie, zwiększenie jego aktywności i siły przepływu krwi, czyli zwiększenie ukrwienia. Można się w tym dopatrywac powiązań między rozwojem - np. noworodkowym i niemowlęcym, a wytwarzaniem się określonych cech charakteru. (klasyfikacja Freuda według charakteru Oralnego, Analnego i Fallicznego)

Obydwie mają sens. Wiele autorytetów sądzi że cała nasza siła wychodzi z naszej duchowości, ale i wszystko co materialne wywiera na nas parapsychiczny wpływ - jak ja nienawidzę tego słowa...

Zatem.

Czy wszystko nie wynika z wiary i uwarunkowania percepcji do określonej struktury ciała, a przez to - np. podczas skanu - widzenie go w określony sposób? Czy może istnieją określone punkty w ciele, pełni fizyczne, które mówią o naszym charakterze? Całość jest zagadnieniem koncepcji modelu psychologicznego, ale i uderza o wszystkie inne modele. Jakie jest wasze zdanie?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-26-2016, 19:58 {2} przez Void.)
08-26-2016, 19:56
Znajdź Posty Reply
Hermeta Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 79
Reputacja: 6
Podziękowania: 42
Podziękowano 33 razy w 15 postach
RE: Zależności
Wszystko to, to iluzja, którą odbieramy jako jedną z jakichś możliwych rzeczywistości, iluzja która musi być jakoś wytłumaczona, dlatego powstają systemy które są tego metaforami, te zaś zawierają pojęcia, które określają pewne kwestie, a jak już coś można uchwycić w ten sposób umysłem, to można z tym pracować - tak urzeczywistnia się później wszystkie praktyki.

PS. Ale sam uznaję model energetyczny jako coś obiektywnego, i do niego odnoszę inne podejścia.
Imperare sibi maximum est imperium.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-26-2016, 21:01 {2} przez Hermeta.)
08-26-2016, 20:57
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Void
Ailon Offline
Mały Wędrowniczek

Liczba postów: 6
Reputacja: 1
Podziękowania: 1
Podziękowano 3 razy w 2 postach
Zgadzam się z Hermetą odnośnie tego, że systemy są jedynie metaforami i w większości z nich można znaleźć odniesienia do tego samego.
Odnośnie pytania o miejsca w ciele, które mówią o naszym charakterze... Zależy jak to rozumiesz.
Jeżeli są miejsca związane z określonymi energiami (ja uważam, że są i niezależnie od systemu zwykle są to te same miejsca), to analogicznie - kiedy nasz charakter jest taki, a nie inny - przejawia dane energie, a to z kolei uaktywnia miejsca im przypisane. I na odwrót, pobudzając poszczególne miejsca w ciele możemy odczuwać różne rzeczy, możemy usuwać napięcia i tym podobne (akupunktura).
Osobiście uważam, że cechy naszego charakteru są wypadkową uczuć jakie w sobie nosimy. Tutaj, przyjmując moje założenia odpowiedź na Twoje pytanie brzmiałaby - tak, są miejsca mówiące o naszym charakterze, ale tylko pośrednio.
Jeżeli natomiast chodziłoby Ci o bezpośrednie tego przedstawienie, np. czy jest miejsce w ciele odpowiadające za sumienność, albo zgryźliwość, tutaj moja odpowiedź brzmiałaby "nie". Jeżeli chciałbyś zyskać określoną cechę charakteru, musiałbyś się dowiedzieć jakie uczucia/energie sprzyjają pojawieniu się jej i gdzie są miejsca w ciele z nimi związane. I wtedy, poprzez odpowiednią stymulację mógłbyś uzyskać tę właśnie cechę.
"Teraz, kiedy moja stodoła spłonęła... -

- ...wreszcie mogę widzieć księżyc."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-27-2016, 12:20 {2} przez Ailon.)
08-27-2016, 12:17
Znajdź Posty Reply
Void Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 443
Reputacja: 26
Podziękowania: 371
Podziękowano 231 razy w 127 postach
Po prostu szukam obiektywnego punktu zaczepienia, sam skłaniam się do wielu modeli, bo w każdym można osiągnąć rezultaty, a do tego wiele modeli jest ze sobą ściśle związanych.

Co do punktów w ciele, odnoszę to do tego że system czakr zakłada podział ośrodków naszego ducha, jako zbiór czakr ulokowanych w duszy. Ich pobudzenie i harmonizacja ma dawać określone zmiany, i tak jest.

System drzewa życia zakłada podział ciała na 5 ośrodków, ich oczyszczenie i pobudzenie harmonizuje w nas te części - odnoszę do rytuału środkowego filaru, ale samo drzewo życia ma za zadanie zbliżyć nas do boskości poprzez całkowitą transformacje i pracę z bytami, energiami zawartymi w określonych ścieżkach i sefirotach.

Odnosząc się do ciebie Ailon, tak, można wyszukać zbiór energii które odnoszą na nas określone skutki i kumulując je zmieniać siebie. Aczkolwiek chodzi mi tu o trochę inną kwestię. Otóż... czy czakramy, jak i punkty wynikają z biologicznych odpowiedników i czy można zauważyć ich rozwój - czakr - poprzez rozwój fizyczny, oraz z czym to się wiąże.
08-27-2016, 12:31
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB