Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole w Tarocie - Mag
Autor Wiadomość
Avi Niedostępny
Starszy użytkownik

Liczba postów: 145
Dołączył: Dec 2014
Reputacja: 24
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Symbole w Tarocie - Mag
SYMBOLE W KARTACH TAROTA – MAG

Po dłuższej przerwie wracam do charakterystyki kart Tarota w temacie symboliki. W poprzednim poście omawiany był Głupiec, dziś pora na Maga! W dalszym ciągu skupiać się będę na symbolice Rider Waite Tarot, ale wy możecie zagłębić się w Crowley’owską ikonografię Thota (czy inną talię, którą się posługujecie). Zarówno Rider-Waite jak i Thot są jednymi z najbardziej znanych i najwspanialszych talii, jednak symbolika Thota jest dużo bardziej skomplikowana i znacznie bardziej złożona, co też przekłada się na to, że chętniej wybierana jest przez doświadczonych tarocistów, niż tych początkujących i średniozaawansowanych. Dla tych ostatnich idealnym rozwiązaniem jest właśnie Rider-Waite Tarot. Prosta kompozycja obrazów oraz znacznie bardziej pierwotna i mniej zawiła symbolika pozwala w dobrym stopniu ogarnąć główne przesłanie kart. Sama talia Arhura Waite’a powstała w latach 1909 - 1910 roku i była przełomowa w dziejach omawianych kart, gdyż, jako pierwsza w czasach nowożytnych zilustrowała Małe Arkana i nadała nowe znaczenie całemu Tarotowi. Z kolei talia Aleistera Crowley’a powstała w latach 1938–1944, czyli nieco później, jednak jak było wspomniane na wstępie, Thot jest juz wyższym stopniem wtajemniczenia Tarota; jako jeden z nielicznych talii, obok symboliki starożytnego Egiptu i antycznej Grecji korzysta też z symboliki średniowiecznej, chrześcijańskiej i Dalekiego Wschodu; łączy w sobie wiele elementów numerologii, astrologii, alchemii i kabały.

Wróćmy do charakterystyki karty – Mag, oznaczony jest liczbą jeden. W numerologii jedynka wyraża silne poczucie indywidualizmu oraz twórczą siłę natury. Jest symbolem jedności, impulsu, kreatywności, odwagi, istoty stwarzającej, pierwiastka męskiego, yang, twórczej siły i determinacji, zdolności przywódczych, rozumu, fallusa w stanie erekcji, boskiej wszechwładzy, powstania życia, początku i samotności. We wszystkich religiach monoteistycznych jedynka jest symbolem Boga. Co mówi nam karta Mag? Już z samej racji numerologii, sugeruje nowe plany, projekty, pokazuje coś, co dopiero wkracza w nasze życie, to rozpoczęcie czegoś nowego z naszej inicjatywy i nigdy nie jest to bezmyślne działanie! Mag w przeciwności do Głupca, dokładnie planuje i przemyśla swoje posunięcia, obce jest mu bezrefleksyjne rzucanie się na głęboką wodę. Osoba w tej karcie ma siłę sprawczą, w pojedynkę stawia pierwsze kroki, aby osiągnąć swój cel, – ale zanim do niego przystąpi, mocno się zastanowi nad wszystkimi aspektami swojego „chciejstwa”; Biorąc sprawy w swoje ręce zachowuje umiar między uczuciami a rozumiem, co pozwala mu na uniknięcie strat, niepotrzebnych i niekorzystnych konsekwencji. On mądrze toruje sobie drogę do sukcesu. Karta może zwiastować coś nowego (przemyślanego) w naszym życiu, ale pojawiające się z naszej inicjatywy, bądź osoby, którą reprezentuje karta magika; ale też nowy dzień, Nowy Rok, nowy – własny biznes, szlifowanie nowego hobby, oraz nowe „ja”, (kiedy decydujemy się w jakiś stopniu zrobić coś ze sobą np.: wyglądem czy popracować nad charakterem). Warto zauważyć, że Mag przy stole posiada wszystkie, gotowe już narzędzia do pracy – kwestią jest tylko zacząć z nich korzystać, zacząć realizować plany.

Jaka jest osoba w karcie mag? Karta pokazuje osoby uczące się (lub szlifujące uparcie swoje hobby/talent), nauczycieli, lub kogoś, kim jesteśmy zauroczeni czy zaintrygowani. Osoba pod znaku tej karty może być zarówno introwertykiem jak i ekstrawertykiem. W pierwszym przypadku osoby są dość zamknięte w sobie, mało towarzyskie, – co jednak im samym nie przeszkadza a nawet cieszy. Posiadają sporą wiedzę, zwykle są oczytani, mają także rozległe zainteresowania (bądź wiele talentów); mimo tego, że nie są duszami towarzystwa świetnie władają słowem – są dobrymi mówcami i pisarzami. Potrafią idealnie wyrazić to, co czują i czego chcą. Co więcej – z pozoru mało ekspresywni, stonowani posiadają w sobie dość niebywały magnes. O czym mowa? rzecz jasna o uroku osobistym, czymś, co nas do drugiego człowieka zwykle przyciąga (nawet mimo diametralnych różnic). Doskonale potrafią zawładnąć cudzym umysłem – podporządkowywać sobie innych, a nawet nimi manipulować. To urodzeni uwodziciele - indywidualiści, ich skąpa aczkolwiek elokwentna gra słów z łatwością podbija kobiece serca. Ten typ doskonale zdaje sobie sprawę, że „milczenie jest złotem”, dlatego też nie jest bardzo wylewny, aczkolwiek, jeśli już coś mówi, to tak, że kolana miękną. W momencie, kiedy Mag jest ekstrawertykiem, zdecydowanie i śmiało przejmuje inicjatywę w kontaktach z ludźmi. Nie bawi się w tajemnicze milczenie. Skupia na sobie uwagę – lubi być w centrum wydarzeń. Śmiało nawiązuje rozmowę, o partnerkę walczy zdecydowanie; Jego zawiła i barwna gadka stwarza wrażenie na kobietach „tego jedynego”, silnego samca alfa! Jego komplementy są niebanalne, ten mężczyzna zdaje sobie doskonale sprawę z władzy, jaką posiada nad kobietami i zręcznie to wykorzystuje. Ma silną osobowość, łatwo staje się popularny w środowisku, w którym obecnie przebywa. Oba te charaktery łączy „magnes”, – który osoby spod karty Maga posiadają. Czy to introwertyk czy ekstrawertyk, potrafi zjednać sobie ludzi. Erudycja, a także aparycja maga przyciąga płeć przeciwną; nasz karciany szarlatan potrafi uwodzić gestem i słowem, jest pewny siebie, co tylko wzmacnia efekt podrywu. Nie można ominąć tez, że maga zwykle coś wyróżnia
z otoczenia, jego zwyczajnie...nie da się zapomnieć. Atutami są piękna gra słowna, charyzma, inteligencja, szybko się uczą, zapamiętują (i potrafią to wykorzystać). To osoby także w pełni samowystarczalne, ludzie „do tańca i do różańca”. Elastyczne – potrafią dogadać się prawie z każdym, zawsze wiedzą, co i kiedy powiedzieć. Są błyskotliwi, spostrzegawczy i dowcipni – idealni towarzysze do nocnych rozmów na wszelakie tematy. Mag wie, że często ma asa w rękawie i jest kowalem swojego losu, dlatego nie boi się inicjować nowych rzeczy, doświadczeń i przedsięwzięć, robi to jednak w przemyślany sposób, tak, aby ugrać jak najwięcej dla siebie. Mag oznacza działanie, spryt i świadomość samego siebie, to osoba, która szuka sposobu na przekroczenie granic, posiada pełną kontrolę nad swoim życiem. Karta bardzo często wskazuje na "przekształcanie" sytuacji przez konkretną osobę. W negatywie mag oznacza manipulatora, oszusta i kłamcę, często także wymuszenie i nadużywanie władzy. Ma skłonności do nadużywania cudzego zaufania, wykorzystuje słabości innych, może być egocentrykiem i mieć poczucie wyższości. Karta zwiastuje także destrukcyjny wpływ na nas danej osoby. Często mówi o kłopotach z komunikowaniem się, brakiem dyplomacji; to niezdecydowanie bądź źle wykorzystane szanse (i opóźnienia w działaniu, postępach). W zależności od kart obok mag może mówić o zadufaniu w sobie, słomianym zapale lub zwyczajnym poddaniu się losowi (brak przejęcia inicjatywy, brak działań w kierunku poprawy swojej sytuacji). To brak pewności siebie i chęci do fizycznego działania. Warto wspomnieć, że Mag w niektórych taliach przedstawiony jest, jako...lis! Wskazuje to na przebiegłość, spryt, cierpliwość i działanie w najbardziej odpowiednim momencie. Lis jest idealnym obserwatorem i łowcą, co świetnie pasuje do charakterystyki postaci. W związku z tym karta czasem wskazuje na ludzi o...rudych włosach! Rudość od zarania dziejów uchodziła za odmienność (ok 3% populacji posiada naturalnie rude owłosienie), kolor kojarzono z przebiegłością, temperamentem, energią witalną, dynamiką (uwaga: Judasz, który wydał Jezusa obrazowany był z...marchewkową czupryną, podobnie nierządnica Maria Magdalena, w mitologiach syreny, których śpiew był zgubny dla marynarzy, także obdarzone były ognistym kolorem włosów). Lisia barwa była domeną ludzi, którzy potrafili kusić, mydlić oczy (kolor do dziś kojarzy się z byciem fałszywym), często dopatrywano się u nich zdolności nadprzyrodzonych, z tego też względu pierwsza karta WA mówi o dużych zdolnościach ezoterycznych, o licznych talentach, a głównie – o byciu pośrednikiem między światami. U maga w kontekście negatywnym kłamstwo jest skrupulatnie zaplanowane i zawsze celowe. Mag utożsamiany jest z Hermesem (Merkurym) – bóg handlu (miał dar przekonywania i dobijania targów), a także patron złodziei.

Karta wypadając na związki oznacza, że nasz luby jest nami zainteresowany. Chce nas uwodzić. To idealny, romantyczny kochanek z łobuzerskim uśmiechem! Zdecydowanie jest tutaj zauroczenie i fascynacja, to etap spotkań, flirtów i motyli w brzuchu, jednak...z jego strony do big love jeszcze daleko. Mężczyzna w tej karcie lubi ścigać swoją zdobycz, jest urodzonym zdobywcą. Doskonale wie, jak rozkochać w sobie kobietę, jednak sam nie tak łatwo poddaje się poważnemu uczuciu. Zanim całkowicie się zaangażuje przemyśli to kilka razy. Z tego względu jest to dobry kochanek. Karta zapowiada niezapomniany romans, wiele czułych słów i etap gonienia króliczka. Z drugiej strony, mag pragnie inicjować i doświadczać, – dlatego tez karta pokazuje bardziej niezobowiązujące związki, bądź krótkotrwałe relacje damsko-męskie, zwykle utrzymywane w tajemnicy. W duchu tej karty można liczyć na długie nocne rozmowy, nić porozumienia między dwojgiem, fascynację sobą nawzajem, podobne zainteresowania. Raczej przyszłość z magiem nie przyniesie nam rychłego ślubu i dzieci, (choć wiele zależy od kart obok! – przy karcie Moc pokazuje namiętność i zauroczenie, przy Diable – chęć przeżycia erotycznej przygody, przy 2 kielichów – szczere uczucie zakochania). To dość wymagający i niechętny do zmian partner, ufa przede wszystkim sobie i swoim przekonaniom. Czasem może być kontrolujący, ale nie w nachalny sposób, twój obiekt westchnień owinie Cię sobie tak wokół palca, że...będziesz tańczyć jak Ci zagra (lubi dominować i mieć rękę na pulsie). Jedno jest pewne – Mag nigdy się nie zdradzi, ze swoimi aktualnymi zamiarami do Ciebie, niezależnie czy jest to chęć romansu czy głębokie, dojrzałe uczucie. To typ, który chowa wszystko do środka, analizuje zanim coś powie. Warto mieć na uwadze, że mag ma skłonności do „gierek emocjonalnych”, potrafi zręcznie i niepostrzeżenie wymusić określone zachowania lub uczucia – uzależnia w ten sposób od siebie swój obiekt westchnień. Ogólnie w związkach i seksie pokazuje kogoś "otwartego" kogoś, kto chce i nie boi się eksperymentować.

W pytaniach o zdrowie, karta oznacza chore gardło, kłopoty z krtanią, strunami głosowymi, polipy gardłowe, chore migdałki, zatoki, czasem jąkanie się, wady wymowy, kłopoty z aparatem słuchu. Często wskazuje na choroby górnych dróg oddechowych – grypy, przeziębienia. Karta może mówić także o wylewach do mózgu lub paraliżu ośrodka mowy. Zaznacza konieczność wizyty u lekarza specjalisty (karta pokazuje lekarzy specjalistów, choć internistów także), w magu pokazywani są także uzdrowiciele i leczenie środkami medycyny niekonwencjonalnej.

W kwestii finansów karta mówi o wszelkim powodzeniu, jeśli weźmiemy sprawy w swoje ręce. Zaznacza, że wszystko, co potrzebne już mamy, teraz należy zacząć fizycznie formować z tego coś, co nas interesuje. Osoba w karcie maga ma siłę sprawczą i o ile skorzysta z tego przywileju, uda jej się z sukcesem wdrożyć swoje plany w życie i sporo zyskać. Pojawienie się maga w rozkładzie zapowiada postęp, osiąganie w danej dziedzinie mistrzostwa, ciekawe i inspirujące pomysły. To także awans na wyższe stanowisko, początek kariery, często rozpoczynanie własnej działalności (Mag jest sam sobie panem). W finansach zwyczajnie mówi o tym, – że to czy będziemy mieć kontrolę nad zasobem swojego portfela, zależy tylko od nas. Alchemik sugeruje, że mamy już teraz niezbędne narzędzia, czyli zestaw możliwości, atuty i umiejętności i równocześnie wokół nas istnieją sprzyjające okazje. Stały rozwój fachu (szkolenia, warsztaty, konferencje, certyfikaty, studia podyplomowe, kursy, patenty, inwestycja w rozwój naszych zainteresowań i poszerzanie w tej dziedzinie horyzontów, nawiązywanie współpracy z fachowcami w celu promocji siebie) i kreatywne do niego podejście pomoże osiągnąć perfekcje i wzbić się na wyższy poziom finansowy. Jeśli szukasz pracy, karta Mag mówi o tym, że ktoś chce zatrudnić dobrego fachowca (podpisać z nim umowę); potrzebuje osoby kompetentnej na dane stanowisko. Przy rozmowach kwalifikacyjnych w staraniach o daną posadę trzeba będzie wykorzystać swój dar przekonywania, zjednać sobie rekruterów, wyróżnić się na tle innych kandydatów, uwypuklić swoje atuty i obecne juz doświadczenie (warto pamiętać, że jest osoba od rozmowy kwalifikacyjnej jest Magiem, może oznaczać to długie negocjacje, spore wymogi i podchwytliwe pytania!). Rozkładając karty na swoje finanse i otrzymując wynikowo Maga, można się spodziewać także sprzyjających okoliczności w zdobyciu pracy – często poprzez znajomości, być może ktoś nas poleci na dane stanowisko? Jako karta porada Mag zachęca do działania, do rozwoju siebie samego, podjęcia konkretnej decyzji, do korzystania ze swoich uzdolnień – predyspozycji. Suma sumarum –o ile będziemy zdyscyplinowani i skupieni na celu, praca, jaką wykonamy nie pójdzie na marne. Mag zwykle wie, jak swoje idee spieniężyć. Uwaga: karta może pokazywać naciągaczy finansowych (także nieuczciwych współpracowników, szefów, wspólników)!

W jakich zawodach odnajdzie się Mag? Bardzo dobrze będzie się czuć otwierając swój własny biznes, z racji swojej niezależności, pomysłowości, sprytu i umiejętności przekonywania innych. Także praca w szkole, na uczelni (wykładowca), w dziale marketingu ( tam gdzie dużo się używa "mowy" i jest się w pewnym sensie „guru”), w dziale reklamy (wychwalenie zalet produktu), wszelkie firmy, w których głównie się rozmawia przez telefon(lub bezpośrednio z klientem) bądź dokonuje częstych prezentacji dla innych ludzi, szkoleniowiec, polityk, biura wszelkiego rodzaju, tam gdzie ludzie "przy biurkach pracują", lekarz rodzinny, internista lub medycyny pracy (przez wzgląd na leczenie chorób gardła), przedsiębiorca, często naukowiec, przywódca, lider jakiejś organizacji lub grupy religijnej (często sekty!), kierownik, dyrektor, psycholog, logopeda, terapeuta, to także zawody wymagające twórczego myślenia, iluzjonista, dyrygent, osoba prowadząca pokaz, konstruktor, inżynier, rzemieślnik, dyplomata, mediator, adwokat, menager, pisarz lub poeta, dziennikarz, redaktor, reporter, prezenter telewizyjny to także praca na umowę zlecenie, konieczność promowania siebie własnej jednoosobowej firmy (ten człowiek ludzi spędzać czas w swojej np.: artystycznej pracowni), zawodowy uwodziciel (zajęcia z uwodzenia, kursy uwodzenia i podrywu). Mag to także duchowy autorytet a więc ezo-przewodnik czy autorytet w tej dziedzinie (przez wzgląd na ogrom wiedzy i doświadczenie). W kontekście ezoteryki mag odnajdzie się magii ceremonialnej, magii związanej z inwokacją, ewokacją, rytuałami gdzie potrzebne są magiczne akcesoria, także hermetyzm, zwłaszcza manipulacja i wampirzenie energetyczne, sukcesem zakończą się też podjęte projekcje astralne. Mag to także szarlatan, uzdrowiciel, ktoś, kto zajmuje się medycyną niekonwencjonalną. Dodam, że Mag to łącznik – sugeruje to predyspozycje do bycie medium i komunikacji z bytami/bóstwami.

Jakie miejsca może zwiastować ta karta? Miejsce prezentacji czy konsylia, pokazy handlowe (domy handlowe też), sala szkolna, wszelkie miejsca spektakli i występów artystycznych (teatr, cyrk), giełdy, instytut badawczy – pracownia naukowa (laboratoria), gabinet terapeuty lub lekarski, koncert muzyczny, gabinet dyrektora czy innej osoby będące w dane dziedzinie autorytetem, liderem, zwierzchnikiem, pokój z książkami, biura wszelkiego rodzaju, gabinety wróżbiarskie, miejsca rytuałów, miejsca „mocy”, miejsca z dużą ilością narzędzi, np.: szkoła muzyczna (gdzie uczymy sie grac na instrumentach, śpiewać), czasem portale randkowe i społecznościowe, miejsca gdzie można porozmawiać, miejsca parad i protestów. Po krótkim opisie karty, pora na zawartą w niej symbolikę, która w pełni tłumaczy charakter Maga i płynące z niego przesłanie.

CYFRA JEDEDEN - W numerologii jedynka wyraża silne poczucie indywidualizmu oraz siłę sprawczą (to „ja”, samowystarczalny, inicjujący, pierwszy). Jest symbolem kreatywności, odwagi, istoty stwarzającej, pierwiastka męskiego yang, absolutu, twórczej siły, witalności, determinacji, zdolności przywódczych, matki wszystkich liczb, rozumu i logicznych rozwiązań (pitagoreizm), absolutnej doskonałości, esencji i korony (kabała), fallusa w stanie erekcji, wszechwładzy, powstania życia, początku. We wszystkich religiach monoteistycznych jedynka jest symbolem Boga. Wyraża ona ten „pierwszy krok” w dążeniu do celu. Mag ukazany jest w tali Rider Waite stojący do nas przodem, patrzy „nam” prosto w oczy – taka postawa sugeruje gotowość do działania, ale dopiero po uprzednim zastanowieniu się nad nim (jest to pozycja pasywna, aczkolwiek mówi o przygotowaniu do pierwszego ruchu). Jego wzrok jest skierowany przed siebie (nie zamyka oczu, nie mruży ich, ale patrzy prosto na swój cel) to bezpośrednie spojrzenie potwierdza gotowość do działania, świadczy o jego odwadze, pewności siebie, skoncentrowaniu, cierpliwości, podejmowaniu wyzwań, (ale tylko po logicznym przemyśleniu ich).

KOLOR BIAŁY (koszula, lilie, opaska, różdżka) - biały uważany jest za brak koloru, doskonałe połączenie całości widma barw lub za bazę dający początek wszystkim innym kolorom. Biel jest symbolem czystości, niewinności, prawdy, świętości, radości, ale także strachu i tchórzostwa. Biały to kolor baza odzwierciedla fakt, że mamy juz twarde fundamenty do dalszej pracy, wiemy już, ze karta w aspekcie negatywnym oznacza opóźniania w działaniu, niezdecydowanie, strach przed nowym etapem, – co także świetnie oddaje kolor biały.

KOSZULA – koloru białego wyraża białą ukryte (a przynajmniej niewidoczne na pierwszy rzut oka) cechy charakteru, jak bezinteresowność, czystość i niewinność oraz zachowanie przejawiające się w czystości zamiarów. Koszula przepasana jest przepasaną Uroborosem, czyli wężem zjadającym swój ogon (symbolizującym mądrość).

PRZEPASKA NA GŁOWIE – także biały kolor, symbolizować czystość myśli i umysłu Maga.

LILIE – cztery białe lilie symbolizują szlachetne aspiracje i czystość zamiarów, ale także i śmierci. Ogólnie w Tarocie lilie są symbolem umierania, cienia, czystości, pobożności i niewinności, płodności
i miłości fizycznej, urodzaju, pomyślności, królewskości. Karta Maga otoczona jest bujnymi kwiatami, symbolizującymi płaszczyznę nieświadomości oraz wzrastające aspiracje: czerwonymi różami (symbolizującymi życie) oraz białymi liliami (symbolizującymi śmierć). Sugeruje to ciągły proces wzrasta, umierania i ponownego odradzania się. Liczba cztery jest symbolem ziemi, materialnego świata, materii, stabilności, postępu, zdolności organizacyjnych, umiejętności przywódczych, uporządkowanej struktury, czterech wymiarów świata fizycznego (cztery żywioły), bezpieczeństwa, Istoty Najwyższej (gnoza) oraz solidności, umysłu, sprawiedliwości i uniwersalności. Czwórka jest również cyfrą reprezentującą działania zmierzające do budowania solidnych podstaw do dalszego działania.

PAŁECZKA – różdżka jest symbolem mędrców (wiedza, duchowość), na karcie Mag trzyma ją wysoko w górze podkreślając tym gestem pragnienie przezwyciężenia wszystkiego, co ziemskie. Różdżką wyraża swoje ideały, czystość zamierzeń i działań, a także moralności, świętości i nietykalności. W tej karcie różdżka symbolizuje także potrzebę czerpania energii z siły kosmicznej, siły ducha i boskiej mocy. Na przedłużeniu ramienia z różdżką jest ramię skierowane do ziemi, co w połączeniu obu ramion tłumaczy przelanie mocy nieziemskiej w ziemską (różdżka jest elementem kierującym i przetwarzającym energię). Układ ramion postaci oznacza również związek człowieka z ziemską materią i życie zgodne z prawami natury, czyli strukturalną równowagę między makrokosmosem (bóg) i mikrokosmosem (człowiek). Zgodnie z zasadą hermetyzmu „to, co na górze, to i na dole, i to, jak na dole, tak i na górze”. Różdżka maga ma kolor biały, – co symbolizuje czystość intencji Maga.

KOLOR ŻÓŁTY (tło karty, kielich, pentakl) – tło karty jest żółte. Ogólnie kolor żółty jest symbolem intelektu, mądrości, wiedzy, jej rozpowszechniania, szczęścia, intuicji a także nowego życia (warto zwrócić uwagę, że w negatywie zazdrości, niestałości, choroby i tchórzostwa). Już wiemy, że mag zanim coś zrobi – ostro się nad tym zastanowi, kolor odzwierciedla, więc sferę intelektualną postaci, także jej wiedzę i doświadczenie.

KIELICH – jeden kielich, który leży na stole przed Magiem jest symbolem pucharu obrzędowego, duchowego oświecenia, nieśmiertelności, wiary, wierności, goryczy. W Tarocie to dodatkowo symbol biernej Najwyższej Zasady i Wszechświata oraz uczuć. Złoty kielich jest także jednym z symboli handlarz i złotników.

PENTAKL – jedna moneta w warsztacie maga to symbol konkretnych umiejętności, wartości (materialnej i niematerialnej) i korzystnych sytuacji życiowych. Złota moneta jest najczęstszym symbolem bogactwa i dostatku, wyraża także narzędzie, które pozwala realizować swoje plany. Jedynka wyraża początek przedsięwzięć Maga, determinację, potęgę rozumu i siły sprawcze. Moneta to także jeden z symboli kupców i złotników.

STÓŁ – To symbol rzeczywistości i losu człowieka; na nim ustawione są przedmioty symbolizujące cztery żywioły pozostające do dyspozycji człowieka. Na tej karcie stół jest częściowo ukryty (nie w pełni zilustrowany), co ma wyrażać, że wszystko na świecie ma dwa wymiary: widzialny i ukryty, z którego wszystko powstaje i do którego wszystko powraca. Brązowy kolor stołu to symbol ziemi, gruntu, materii, wszystkich spraw przyziemnych, ale także pokory Maga.

BUŁAW – przed Kuglarzem leży także jedna buława. Interpretowana jest, jako symbol władzy, czynnej Najwyższej Zasady i Boga, siły, aktywności, dynamiki i fantazji. Niegdyś buławy były symbolem władzy wojskowej, dyscypliny, później wykorzystywano je w bitwach religijnych – z tego powodu możne symbolizować cechy przywódcze, skuteczną ochronę samego siebie oraz chęć sięgania po władzę i uznanie wśród innych.

MIECZ – w Tarocie miecz jest symbolem równoważącej Najwyższej Zasady i Człowieka oraz intelektu i rozumu. Miecz (jeden) Maga składa się z długiego ostrza, krótkiej rękojeści zakończonej kulą i jelca w kształcie odwróconych do siebie półksiężyców, pomiędzy którymi, na skraju, znajdują się dwie kule. Półksiężyce oznaczają intuicję kosmiczną i ziemską potrzebną do osądzania, trzy kule zaś to odniesienie do symboli trzech poziomów bytu: duszy, ducha i materii. Symbolika miecza maga wskazuje na wydanie sprawiedliwego wyroku tylko wówczas, kiedy wystąpi równowaga między trzema poziomami bytu. Aby wydać taki wyrok, należy kierować się wiedzą i mądrością ziemską oraz kosmiczną intuicją. Także jest jednym z symboli handlarzy, kupców i złotników.

SYMBOLE KUPCA – moneta, miecz, buław i kielich, to atrybuty handlarzy, sprzedawców, kupców, złotników, alchemików; cztery przedmioty leżące na stole Maga są także symbolami czterech dworów Tarota i przedstawieniem wszystkiego, co ma do dyspozycji człowiek, a także wszystkiego, co może osiągnąć na drodze swojego życia. Przedmioty ułożone są na stole (symbol rzeczywistości i losu człowieka). Liczba cztery w tym kontekście oznacza kompletność, – czyli to, czego nam potrzeba, już jest pod ręką.

UROBOROS – wąż zjadający swój ogon, przepasa on białą koszulę Kuglarza; symbolizujący pożeranie samego siebie i odradzanie się. Ponadto Uroboros stał się w wielu kulturach symbolem zjednoczenia przeciwieństw, (np.: dobra i zła) oraz ciągłej ewolucji. Jest znakiem jedności Wszechświata oraz stale powtarzającego się procesu przemiany. Mówi o tym, że każdy koniec jest nowym początkiem. Wyraża wieczność, niepodzielność i ponadczasowość. Symbolizuje nieskończoność osiągnięć ducha Maga oraz płynącą stąd jego mądrość.

KOLOR CZERWONY (szata, róże) – kolor czerwony reprezentuje liczne zdolność do transformacji w wyniku doznanych doświadczeń, jest znakiem ognia, pierwiastka męskiego, rewolucji, cierpienia, emocji, miłości, namiętności, witalności, zdrowia, wytrzymałości, seksu i falliczności, siły woli a głównie i podejmowaniu ryzyka. W tym przypadku także występuje analogia z kartą; Kuglarz jest bardzo męską kartą, sama postać jest niezwykle uwodzicielska i czarująca dla płci przeciwnej oraz skłonna do podejmowania ryzyka i zmian, po uprzednim przekalkulowaniu. Domeną Maga jest nauka poprzez doświadczanie; napomknę, że w niektórych taliach kolor włosów maga jest rudy – oddaje to jego spryt i namiętność.

SZATA –przykrywa ciało Maga, jest koloru czerwonego, co symbolizuje ogromną siłę woli, energię życiową, która jest uzewnętrzniana, kierowana do świata.

RÓŻE – Róża jest jedynym kwiatem, który po ścięciu nie gnije, a usycha zachowując swój kolor i kształt, dlatego jest symbolem wieczności, zmartwychwstania, niezniszczalności, światła, (ale też przemijania), miłości, milczenia, tajemnicy i mistycyzmu (nauk tajemnych). Na karcie Maga czerwone róże otaczają jego postać. W tym przypadku czerwone róże są symbolem życia, pokonywania przeszkód, oraz ukazują okultystyczną drogę do rozwoju osobowościowego i w rezultacie oświecenie.

ZNAK NIESKOŃCZONOŚCI – widnieje nad głową Maga. Znak życia, nieskończonego bytu i wieczności. W karcie tej nabiera znaczenia mocy, siły umysłu i nieskończonej mądrości, a także czuwania nad postacią intuicji.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2016, 02:14 {2} przez Avi.)
05-12-2016, 02:10
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB