Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lekcja 4: Znaczenie nazw z MROP
Autor Wiadomość
Szczęściarz Offline
Smaragdus Felix

Liczba postów: 460
Reputacja: 29
Podziękowania: 460
Podziękowano 355 razy w 150 postach
Lekcja 4: Znaczenie nazw z MROP
Tradycja monoteistyczna Kabały

Kabała jest tradycją monoteistyczną. Oczywiście nie wyklucza istnienia innych Bóstw jednak nie skupia się na nich. Według tej tradycji Ostateczne Źródło wszelkiej mądrości jest poza zasięgiem naszych ludzkich umysłów. Możemy jednak poznawać i integrować się z częściami lub aspektami tej Całości poprzez różne imiona Boga.

Jak to jest, że Bóg ma wiele imion?

Craig w swojej książce daje dobry przykład. Jest Jasiek Kowalski:
1. Matka mówi do niego synu
2. Żona mówi do niego kochanie
3. Córka tatusiu
4. Szef Kowalski
5. Znajomi przezywają go Kowal
6. Współpracownicy mówią Jan
7. Przyjaciele z dzieciństwa mówią do niego po starej ksywie Misie na wszyskich po
9. Klienci mówią Panie Kowalski

Jedna osoba i tyle różnych imion jednak nie ważne co się powie w efekcie chodzi o tą jedną osobę.
Każda z tych nazw podaje dodatkową informację w formie relacji z daną osobą.

W tradycji kabalistycznej używamy również różnych imion Boga, które określają różne relacje:
Jod-He-Waw-He to święte i nieskończone niewymawialne imię Boga (Nieznana jest prawidłowa wymowa. Ja mówię: Jodewałe - oczywiście wibrując). JHWH w polskim skrócie. Jod albo J uwazą się jako archetyp męskości. a pierwsze H (he) jako archetyp kobiecości). W (waw) wygląda w hebrajskim jak przedłużone Jod (w czym tkwi głęboka magiczna tajemnica), oznacza fizyczną męskość, a ostatnie H fizyczną kobiecość).
Oznacza to, że JHWH zwane też Tetragramonem mówi, że Bóg jest bezgraniczną unią i idealnym połączeniem wszelkich dualizmów na wszystkich poziomach. Jak mówi Craig: "W całkiem dobry sposób wyraża to ideę Boskości".
A-do-nai - wyznawcy judaizmu nie używają powyższego imienia zamiastego mają posługują się A-do-nai czyli "Mój pan".
E-He-Jeh tłumaczy się jako "Jestem" lub "Ten, który Jest". Jest to imię, które Gorjący Krzew podobno ujawnił Mojżeszowi na Górze Synaj. Gdy ten (krzew) nakazał mu udać się do Egiptu i uwolnić Izraelitów, Mojżesz zapytał się kto go posyła. W odpowiedzi otrzymał: "Ehejeh Aszer Ehejeh" - czyli "Jestem, który Jestem"
A-Gla - pochodzi od słów "Ateh Gebur Leolam Adonai" i oznacza "Tyś jest wszechmocny na wieki, Panie" i jest to frament żydowskiej modlitwy.
Cztery imiona Boga są związane z konkrentmi kierunkami świata i żywiołami na planie ziemskim.

Jod-He-Waw-He - Wschód - Powietrze
A-do-nai - Południe - Ogień
E-He-Jeh - Zachód - Woda
A-Gla - Północ - Ziemia

Co nam to daje?

Boskie imiona nadają mocny naszym działaniom. W przypadku MROP nadają moc pentagramom, które rysujemy nadając im zarówno Boskie jaki i żywiołowe znaczenie.

Na podstawie: Donald Michael Kraig - Magija Współczesna 12 lekcji zaawanoswanej sztuki magicznej

PS.
Miałem to wcześniej wyjaśnić: Moje numery lekcji nie mają nic do numerów lekcji z książki. To tylko kolejność, ale to nie oznacza, że jeszcze 8 lekcji i koniec.
[Obrazek: apolud5d75d.png]
13-01-2017, 22:10
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Bvizard

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB