Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blot
Autor Wiadomość
Behemoth Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 52
Reputacja: 3
Podziękowania: 17
Podziękowano 39 razy w 18 postach
Blot
Czym jest blot? Umownie możemy uznać, że samo słowo pochodzi od staronorweskiego blota, oznaczającego ,,ofiarowywać".

Właśnie tutaj dochodzimy do rozwiązania zagadki czym jest blot. Najprościej mówiąc jest to ofiara dla bogów, którą oddajemy im cześć. Tak samo jak dla bliskiej nam osoby dajemy prezent.
Często, niektórzy błędnie myślą, że składamy ofiarę po coś. Uważam to za błędne stwierdzenie. Czy dajecie dla kogoś prezent i oczekujecie czegoś w zamian?
Kolejną kwestią jest, co można ofiarować. To jest akurat temat rzeka. Wszystko zależy ile włożysz w to emocji. Bardziej doceniony będzie owoc, który wybieraliśmy długo, niż droga biżuteria, którą kupiliśmy i tyle.
Powinniśmy znaleźć miejsce gdzie będziemy odprawiać blot. Najważniejsze rzeczy są oczywiste: prywatność, miejsce na ofiarę i przestrzeń wystarczająca dla wszystkich.
Samo przeprowadzenie blot jest rzeczą indywidualną. Można to zrobić samemu lub grupowo, długo lub krótko. Jednak co najważniejsze - pamiętajmy o szacunku do bogów. Nie stójmy z rękoma w kieszeni i mrucząc po nosem.

Mam nadzieję, że komuś się przyda. Uśmiech
Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Siady na piasku i kręgi na wodzie.
25-01-2017, 00:15
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nilvan
Ingwar Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 58
Reputacja: 1
Podziękowania: 6
Podziękowano 31 razy w 13 postach
RE: Blot
Z tym prezentem to jednak tak jest że dajemy go po coś. Czasem może chodzić o polepszenie więzi po prostu albo w podzięce a to skutkuje większą przychylnością.
Ofiara powinna być tym co sami chcielibyśmy dostać. Jeżeli akurat jabłka mi nie smakują a kocham błyskotki to jednak błyskotka będzie lepsza od jabłka. Chodzi tu o to czego sami sobie odmawiamy i oddajemy bogom. Ofiara to w pewnym sensie poświęcenie czy wyrzeczenie. Ja np. jestem 10-letnim palaczem, poza tym lubię sobie wypić Oczko Moje ofiary zawsze składają się głównie z tytoniu i alkoholu. Oczywiście staram się kupić lepszy tytoń na który nie mógłbym sobie pozwolić palić na co dzień. Po zakupie tytoń jeszcze urozmaicam jakimiś dodatkami osobistymi. Ostatecznie szyję woreczek z naturalnych składników i w takiej zamkniętej formie oddaję. To samo się ma z alkoholem itd. Czasem też bawię się w wypisywanie listów i zdobieniu ich jakąś ornamentyką.
Najlepszym miejscem na blot jest najbardziej oddalone od ludzi, zupełnie dzikie. Im dalej od cywilizacji tym lepiej. Poza tym dobrze jest wcześniej przygotować się do wszystkiego, rozpisać w punktach co i jak. Zdarzyło mi się na spontanie robić mówiąc dosłownie "od serca do nieba", ale to kiepski sposób. Odprawianie blotu to bardzo wzniosła chwila, ja się wtedy czuję jak na scenie w filharmonii i język lubi się zaplątać.

Poza tym o blocie jest już tu: http://witchcraft.com.pl/T-asatru--6627
Tri nornar eg ber
at liv skal du spinne
Tri nornar eg ber
at liv skal du tvinne
Tri norner eg ber
at liv skal du binde
...binde til rota...
25-01-2017, 19:02
Znajdź Posty Reply
Behemoth Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 52
Reputacja: 3
Podziękowania: 17
Podziękowano 39 razy w 18 postach
W kwestii prezentu to chyba wolisz, żeby ktoś Ci dał na przykład książkę ładnie zapakowaną, niż bez opakowania, jako dodatek przyklejona jest cena. Jak sam napisałeś - dajesz coś od siebie. Właśnie to miałem na myśli. Nie jestem zdania, że prezent o wysokiej cenie jest zły. Jednak, jeśli ktoś patrzy na to pod pryzmatem ,,wysoka cena = wysoka wartość ofiary" to się myli.
Co do miejsca uznałem (może błędnie) za rzecz oczywistą, że miejsce ma być na dworze. Podkreśliłem takie rzeczy jak prywatność i miałem na myśli właśnie to co opisujesz.
Fakt, warto wszystko zaplanować, więc dziękuję, że dopowiedziałeś. Uśmiech

Niezbyt mi się spodobał sposób opisania blot w tamtym temacie, dlatego sam spróbowałem go opisać.
Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Siady na piasku i kręgi na wodzie.
25-01-2017, 21:28
Znajdź Posty Reply
Ingwar Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 58
Reputacja: 1
Podziękowania: 6
Podziękowano 31 razy w 13 postach
Mi nie chodzi o to że droższe = się lepsze. Cena tutaj nie ma znaczenia. W przypadku mojego przykładu ofiary akurat tak jest że droższy tytoń jest lepszy jakościowo podobnie jest z alkoholami.
Tri nornar eg ber
at liv skal du spinne
Tri nornar eg ber
at liv skal du tvinne
Tri norner eg ber
at liv skal du binde
...binde til rota...
26-01-2017, 01:11
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB