Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miejsca kultu współczesnych Rodzimowierców
Autor Wiadomość
Nikodem Offline
* * * * *

Liczba postów: 125
Dołączył: Jun 2015
Reputacja: 24
Podziękowania: 2
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #1
Miejsca kultu współczesnych Rodzimowierców
Miejsca kultu współczesnych Rodzimowierców


Miejsca kultowe dawnych Słowian dzieliły się na Świątynie nazywane Chramami/Kącinami i na Święte Gaje.
Ponadto występowały też Święte Góry, na szczytach których lokalizowano przestrzeń sakralną, oddzieloną od sfery profanum kamiennymi kręgami, bądź kolistymi wałami.

Zachowały się przesłanki, mówiące, że aby miejsce mogło stać się świętym powinno (choć nie jest to bezwzględną koniecznością) zawierać 3 elementy:
- kamień (głaz, skała – symbol stałości świata – element, na którym wszystko się opiera);
- drzewo (najczęściej dąb, buk, jesion, itd. - majestatyczne drzewo symbolizowało axis mundi, mitologiczne Drzewo Życia, oś świata, w którym zawiera się Nawia, Jawia i Prawia);
- woda (rzeka, strumień, jezioro, czy źródło – jako element niosący życie, pozwalający mu trwać i rosnąć).

W związku z powyższym współcześni wyznawcy Rodzimej Wiary starają się postępować zgodnie dawnymi tradycjami doboru miejsca.


Wiele pomniejszych grup na swoje miejsca użytkowane podczas Świąt "na dziko", bądź na terenach prywatnych.
Jednak niewiele jest możliwości, by na co dzień zagościć na słowiańskiej ziemi poświęconej wyłącznie sprawom Bogów, Duchów i Przodków.


Dzięki coraz szerszym działaniom środowisk kultywujących religię Przodków takie miejsca powoli, powoli zaczynają się pojawiać.


Poniżej przedstawimy miejsca, które współcześni Rodzimowiercy mogą nazywać swoją świętą ziemią i odprawiają tam oficjalnie i legalnie obrzędy.
(mamy na myśli ziemię, która na stałe została uznana za poświęconą Bogom, i nie jest wypożyczonym na czas jakiegoś święta kawałkiem ogródka)


-------------------------------------------

[Obrazek: bc96e85fe39c0.jpg]

Chram Mazowiecki

Zlokalizowany w okolicy Warszawy, na terenie prywatnym, Chram od lat służy członkom Rodzimego Kościoła Polskiego jako główny ośrodek kultowy na Mazowszu.
Jego dokładną lokalizację znają wyłącznie osoby, które gościły na obrzędach RKPu, ponieważ uważa się, że udostępnienie dokładnej lokalizacji publicznie mogłoby doprowadzić do aktów dewastacji w okresie między-świątecznym, ponieważ Chram nie ma stałego rezydenta.
Obawy te, niestety, nie są bezpodstawne – więc na chwilę obecną jedyna możliwość by do niego dotrzeć to przybycie na jedno z licznie obchodzonych Świąt.

W Chramie mieści się posąg Świętowita – utożsamianego z Absolutem, Wszechświatem.

----------------------------------


[Obrazek: 29540b118cc14.jpg]

Kurhany w Będkowicach pod Ślężą

Rodzimowiercom Ślężańskim udało się porozumieć ze środowiskami urzędniczymi i naukowymi, które sprawują pieczę nad obszarem Arboretum Archeologicznego w Będkowicach w sprawie możliwości sprawowania kultu religijnego na terenie pochodzących z VI wieku Kurhanów Słowiańskich.

W ramach porozumienia, prawni opiekunowie miejsca wydali zgodę na składanie ofiar i odprawianie ceremonii na rzeczonym Kurhanowisku, w okolicy którego zostanie najprawdopodobniej ustawiony niebawem posąg Welesa – Opiekuna Przodków.

----------------------------------


[Obrazek: 9c968e9349a0d.jpg]

Źródełko Rytualne pod Ślężą

Również Rodzimowiercy Ślężańscy, na mocy tych samych postanowień, wynegocjowali możliwość sprawowania kultu i składania ofiar w obrębie kolejnego zabytku archeologicznego – Źródła Rytualnego, które prawdopodobnie służyło do zażywania kąpieli oczyszczających, przed wejściem na szczyt, w najwyższą sferę sacrum.

W pobliżu Źródełka ustawiony został posąg Peruna.

-----------------------------------

Jeśli znacie jakieś lokacje, które pasują do naszego spisu, piszcie! ;]


_________________
Zdjęcie Chramu Mazowieckiego pochodzi z facebooka, z grupy "Rodzimowierstwo Słowiańskie"
https://www.facebook.com/groups/rodzimow...?ref=br_rs
Zdjęcia Arboretum Archeologicznego w Będkowicach i zdjęcie posągu Peruna pochodzi ze fanpejdża Ślężańskich Rodzimowierców
https://www.facebook.com/%C5%9Al%C4%99%C...802062965/
27-07-2017, 16:40
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB