Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oszun (Oxum), Ezili, Erzulie - Bogini Miłości
Autor Wiadomość
LupusAlbum Offline
Zbanowany, ale szczęśliwy ;*

Liczba postów: 148
Dołączył: Aug 2015
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Oszun (Oxum), Ezili, Erzulie - Bogini Miłości
Oszun jest afrykańską Wenus lub Afrodytą. Przyporządkowana jest jej piękność, zmysłowość i miłość. Od dłuższego czasu jest czczona w Nigerii jako bogini rzeki Oszun. Na Haiti Oszun jest czczona jako Erzulie, boska konkubina: żaden z jej związków z innymi bóstwami nie utrzymał się długo. Przez krótki okres była małżonką boga ognia Szango, a od tamtego czasu miała liczne romanse z innymi bóstwami, a nawet z ziemskimi mężczyznami. (Przeważnie wśród mężczyzn wybiera się Erzulie jako kosmiczną małżonkę).
Erzulie jest patronką sztuk, wyrazu artystycznego, takich jak malarstwo i rzeźbiarstwo, stąd przynależą jej również wszystkie ozdoby i biżuteria. Jej zadaniem jest szerzenie chęci życia i namiętności. Leczy ponadto chorych za pomocą zimnej wody, nad którą również sprawuje władzę. (Nie mylić z Yemaya czy Agwe). Erzulie jest również matką czarownic i maluje swoje ciało krwią wrogów - panowaniu podlegają sępy. Doskonale opanowała sztukę korzystania ze swojego kobiecego wdzięku do otrzymywania od mężczyzn i męskich bogów wszystkiego, czego sobie zażyczy.

Na Haiti bogini tej poświęcone jest małe pomieszczenie lub ołtarz wewnątrz świątyni. Jest typową patronką czarownic, do której najczęściej modlą się o pomoc kobiety. Kiedy Erzulie przybywa podczas ceremonii przywoływania Loa, objawia się jako ponętna, młoda Mulatka z rozpuszczonymi włosami, spowita w różowe lub żółte szaty. Jej "konia" można poznać po tym, że podąża wprost do jej ołtarza, na którym znajdują się różne przybory toaletowe służące bogini do zabiegów kosmetycznych.

Przyzwane Loa należy pozdrowić słowami:

Ori Ye Ye O


Erzulie nie ma nic wspólnego z matczyną boginią płodności - ucieleśnia wolną miłość, filtr i obfitujący w zbytek styl życia. Jest również patronką kobiet wyznających Voodoo i prostytutek. Pozostawia za sobą szeregi złamanych męskich serc, co symbolizuje przekłute serce na jej veve.

Jeśli chcemy zaskarbić sobie przychylność tego loa należy złożyć dary z następujących rzeczy i zwierząt: pomarańcze, cynamon, słodycze (ciastka, ciasto, cukierki), miód, dynie, bakłażany, cukinie, kury bądź kaczki.
12-11-2017, 20:44
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB