Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Różnorodne podejścia magiczne
Autor Wiadomość
tupajda Offline
Pierwszy wśród równych

Liczba postów: 215
Reputacja: 9
Podziękowania: 1
Podziękowano 2 razy w 2 postach
Podziękowano 2 razy w 2 postach
RE: Różnorodne podejścia magiczne
0. System/Ścieżka Magiczna.
Energia. W końcu wszystko kończy się na manipulowaniu energią, mniej lub bardziej subtelnie.

1. Bóg, Bogowie.
Nigdy nie zgłębiałem się ezoterycznie w ten temat. Generalnie religię (każdą) uważam za więzienie umysłu.
Moim osobistym zdaniem tzw. bogowie, to byty, które w pełni potrafią panować nad swoją energią, co pozwala ich postrzegać jako bogów. Cel ich działania jest różny, część uczy, część pomaga, a część wręcz odwrotnie. Jeszcze inna część obojętnie patrzy na świat, do puki ten świat nie wejdzie im na odcisk. Przekrój jak w ludzkości. To, że potrafią wiele, nie jest dla mnie wystarczającym powodem, by oddawać im cześć.

2. Duchy
Są też byty, które nie potrafią doskonale operować swoją energią, czasami wręcz są w tym fatalne. Te "najgorsze" żerują na energii wokół. Inne potrafią pomóc, choć ich możliwości są ograniczone przez ich poziom umiejętności panowania nad energią.

3. Świat, rzeczywistość.
Wszystko jest energią. To, że dla nas wszystkich dom jest domem, to jest wspólny sposób interpretowania energii. Od urodzenia jesteśmy uczeni interpretowania świata w określony sposób. Dlatego tak wiele osób na wspomnienie o magii itp. puka się w czoło. Po prostu tego zostali nauczeni i ich interpretacja świata nie dopuszcza takich "bzdur". Elastyczność w interpretacji energii pozwala np. na wyginanie łyżek. Oczko

4. Kosmogonia świata i jego ew. koniec.
Tu się jeszcze mniej pochylałem niż z bogami. Świat istniał, istnieje i istnieć będzie, bo każdy koniec jest jednocześnie początkiem.

5. Człowiek i jego "energetyka".
Ponieważ wszystko jest energią, człowiek nie odbiega od tego scenariusza. Swoją energię zużywamy wciąż, by móc przeprowadzać interakcję z otaczającym nas światem. Są działania, które wręcz spalają energię, np. emocje. Są działania, które przynoszą dodatkowy zasób energii. To, ile posiada się energii i jak bardzo potrafi się nad nią panować, pozwala na bardziej lub mniej przyjemne życie. Osobom z dużym poziomem energii, które nie trwonią swojej energii, wiele rzeczy przychodzi jakby samo. Ich energia pozwala im zdobyć to czego pragną. Dla odmiany osoby o niskim poziomie energii zawsze mają pod górkę, a gdy próbują cokolwiek zmienić w swoim życiu, przychodzi im to z wielkim trudem. Zwłaszcza gdy te zmiany dotyczą nawyków, które spalają ich energię.
Medytacje, ćwiczenia, noszenie różnych talizmanów itp. to są sposoby na używanie i kierowanie energią. Czakry są sposobem interpretacji energii człowieka. Skupianie uwagi na innych tworzy linki, które też są energią. Nie oczyszczanie własnych stworzonych linków powoduje "zamrożenie" w nich energii do czasu ich usunięcia. Linki innych też są energią i wpływają na nas. Stąd też zbiorowa opinia innych o nas powoduje, że te opinie nas kształtują.
--
Wystarczy być sobą.
09-01-2018, 21:53
Znajdź Posty Reply
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Witam.

Wybaczcie, że wyłamię się z kontekstu w jakim mam zawrzeć obraz mojego jestestwa, ale obecnie nie mógłbym dopasować zbyt schematycznie informacji do każdego podpunktu, gdyż mój "obraz świata" uległ lekkiej metamorfozie pod wpływem czasu i "nacisku" bodźców zewnętrznych na płat ciemieniowy, co zmusza mnie do ciągłej analizy sfery zarówno w kontekście logicznym jak i filozoficzno-abstrakcyjnym...
Więc do rzeczy. Porzuciłem ten świat na rzecz logicznego rozumowania i poszukiwania, ale to nie znaczy, że ten świat nie istnieje. Zająłem się studiowaniem, nauką i psychologią. Interesuje się ludzkim mózgiem, fizjologią i częściowo filozofią na przestrzeni wieków.

Jeżeli po tej wypowiedzi zabierzecie mi "wtajemniczonego" to zrozumiem to, aczkolwiek chciałbym tę rangę zachować ze względu na sentyment do tego forum.

Pozdrawiam, Irbis.
24-03-2018, 21:22
Znajdź Posty Reply
CadAveer Offline
Użytkownik

Liczba postów: 10
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
0. Wciąż poszukuję tego, co będzie mi najbardziej odpowiadało, poprzez próbowanie swoich sił w różnych systemach. Największe doświadczenie mam jednak z magią naturalną. Dla mnie jest ona czerpaniem mocy z tego, co nas otacza i oddawaniem jej poprzez zgodne z naszą wolą przekształcanie tej rzeczywistości.

1. To może być ciężko wyjaśnić, ponieważ nie utożsamiam się z żadnym oficjalnym systemem wierzeń, a moje zdanie na ten temat wynika jedynie z moich własnych obserwacji i przemyśleń. Wierzę w istnienie pewnej świadomej istoty, która przyczyniła się do powstania tego świata. Moją opinię na temat tego, w jakich relacjach ta istota pozostaje z ludźmi można by już jednak było podciągnąć pod deizm. Cokolwiek to jest, nie ingeruje w nasze życia. Dało jedynie temu światu początek i pozwala mu podążać w swoim własnym kierunku.

2. Duchy to według mnie esencja każdej żywej istoty bądź siły. Każdy człowiek ma ducha (duszę), każde zwierzę i roślina, ponieważ żyje, w jakiś sposób oddziałuje na resztę świata. Tak samo np. żywioły, przykładem takiego ducha jest Salamandra.
Duchów nie da się zabić ani zniszczyć, gdy to, czego są esencją przestaje istnieć odchodzą ze znanego nam wymiaru.

3. Już wcześniej wspomniałam, że wyznaję kreacjonizm. Jeśli zaś chodzi o samą naturę świata, to bliżej mi do fizycznych niż nadprzyrodzonych wyjaśnień, choć według mnie nie wykluczają się one nawzajem, a współistnieją. Tak więc większość materialnych spraw podlega prawom fizyki, zaś sprawy ezoteryczne dotyczą innej płaszczyzny, opierają się na innych mocach, choć jeśli te są dostatecznie silne, mogą oddziaływać na świat materialny. Istnieją również inne płaszczyzny, o których sama na razie niewiele wiem, więc wolę się nie wypowiadać.

4. Jak wyżej. Cokolwiek stworzyło ten świat jest zapewne potężniejsze niż jakikolwiek śmiertelnik jest w stanie sobie wyobrazić, a więc i zrozumienie celów i działania tej istoty wykracza poza nasze możliwości. Mam dość dokładną, lecz długą i skomplikowaną teorię co do samego powstania ludzi, jeśli ktoś interesuje się takimi tematami to chętnie się nią podzielę.
Jeśli chodzi o koniec świata, to nie wierzę, że jest jakiś zaplanowany na konkretną datę armagedon. Świat podąża w swoim kierunku, nakłada się na siebie wiele czynników i najprawdopodobniej pewnego dnia zaistnieją okoliczności, w których dojdzie do tego, co w naszych oczach będzie końcem. Być może sami go sobie sprowadzimy.

5. Dalszy ciąg moich prawie niezrozumiałych przemyśleń. Człowiek to jego materialna część oraz dusza. Istnieje również świadomość, coś blisko związanego z inteligencją i mocą, lecz z moich obserwacji wynika, że nie u każdego jest ona w pełni rozwinięta. Dzięki niej dostrzegamy pewne rzeczy i za jej pomocą możemy na nie wpływać. Ona czyni nas właśnie takimi, jakimi jesteśmy. Trudno mi powiedzieć, czy rodzimy się z nią, czy jest to coś, co musimy w jakiś sposób zdobyć i rozwinąć, bo jeśli tak jest, to dzieje się to w najmłodszych latach, bądź też, do czego coraz bardziej się skłaniam, w pierwszym z wcieleń. Nie jestem jeszcze pewna, co dzieje się z ludźmi po śmierci, ale właśnie coraz bardziej przekonuję się do teorii reinkarnacji.

Ciekawe i mądre pytania, i myślę, że każdy ma na nie w swoim umyśle jakąś konkretną odpowiedź, tylko bardzo ciężko ubrać ją w słowa, by oddała w pełni sens naszych przekonań. Mam jedna nadzieję, że w jakimś stopniu udało mi się to zrobić w zrozumiały sposób Uśmiech
31-03-2018, 21:14
Znajdź Posty Reply
Diego Offline
Magic Medic

Liczba postów: 85
Reputacja: 4
0. Co do systemu, najbliżej memu sercu jest Magija w ujęciu Rytualnym. Mimo to, nie zamykam się na żadne inne systemy, staram się układać własny system, który będzie praktycznie skuteczny i teoretycznie spójny.

1. Bogowie są dla mnie bytami, reprezentującymi dane aspekty, dane idee. Ich mnogość wzięła się z różnego pojmowania różnych aspektów w różnych kulturach, różnych okresach, gdzie byli przez człowieka czczeni. Inaczej aspekt i energia wojny była postrzegana w Egipcie, inaczej w krajach Wschodu. Każde Bóstwo więc, jest Bytem, nacechowanym i ulepionym z energii danego aspektu, który ma określoną specyfikę, zależną od miejsca i czasu jego genezy.

2. Pozostałe istoty niematerialne, w zależności od specyfiki, również uważam, za swego rodzaju energetyczne manifestacje. Przybierających formy od tych najprostszych i najbardziej trywialnych, po złożone. W tym miejscu umieściłbym też byty, które są związane z poszczególnymi żywiołami, sferami ludzkiego życia.

3. Świat, jaki znamy, widzę jako zwierciadło, mające nieskończoną liczbę krzywizn. Każda żyjąca istota, widzi go inaczej, mimo, iż w pojęciu fizycznym to dalej to samo miejsce, ten sam czas. I tak samo jak świat inaczej odbierany jest przez mrówkę, a inaczej przez jelenia, tak samo każdy człowiek ma określoną percepcję otaczającej rzeczywistości. Większość żyje w tym najbardziej fizycznym i materialnym wymiarze Świata. Część ma zdolność sięgać trochę dalej, zanurzać się w tą część, która leży tuż pod powierzchnią. Jeszcze mniejszy ułamek - potrafi sięgać jeszcze dalej, ku sferom czysto duchowym. Świat dla każdego jest czymś innym. Ma inne granice. Tak jak zwierzęta mające mniej zmysłów od ludzi, odbierające otoczenie dwoma czy trzema, nie znają świata człowieka, tak przeciętny człowiek nie ma dostępu dalej.

4. Tutaj moje wyobrażenie najlepiej oddaje schemat Drzewa Życia i myśl kabalistyczna. Źródło, Jednia, jako początek wszystkiego, a kolejne emanacje dające kolejne płaszczyzny istnienia, aż po sam świat materialny, znany przez nas.

5. Tutaj mam bardzo pragmatyczne podejście. Wydaje mi się, że to co uważamy za energetykę, czakry, istnienie ciał astralnych, za 100-200, może 300 lat, może zostanie uznane już za naukę. Tak samo jak wieki temu, medycyna, telekomunikacja, czy choćby internet, dla ludzi żyjących wtedy mogły być czymś definiowanym jako "magia", tak samo może za ileś pokoleń, to co dziś jest w powijakach, czego nie potrafi zbadać i opisać nasz obecny 'naukowy' poziom wiedzy, zostanie opisane, skatalogowane i wyodrębnione jako normalna, książkowa i powszechnie uznana wiedza. Myślę, że istnienie energii jest tak samo naturalne, jak istnienie zapachów. Ciężko byłoby wytłumaczyć komuś ideę zapachu, gdyby nie miał nosa. Tak samo ciężko pewne rzeczy opisać, nazwać dzisiejszej nauce, gdy brak narzędzi do zbadania tego.
"Never fear shadows, for shadows only mean there is a light shining somewhere near by." - Oscar Wilde
21-06-2018, 22:52
Znajdź Posty Reply
Aqeen Offline
Aqua Warrior

Liczba postów: 51
Reputacja: 0
...
0. Hermetyzm, Magia Bojowa, Magia Iluzji, Energetyka.

Szczególnie interesują mnie techniki tłumienia emocji, koncentracja jednopunktowa, manipulacja energią, "magia" miłosna. Najbardziej wartościowym wykorzystaniem magii jest dla mnie walka (czy to w realnym świecie, czy w grze wirtualnej). "Tym większa moc istoty, im dłużej umie utrzymać koncentrację w jednym punkcie".

1. Bogowie

Są lub byli to ludzie, którzy zyskali nieskończoną moc, poprzez dobro lub wchłonięcie złej energii ze świata. Istnieją aktualnie głównie w świecie wyobrażeń, tj. Astralnym. W każdym razie zawsze byli to ludzie lub ich głosy, nigdy nie istoty niewidzialne które nie wiadomo skąd się tu pojawiły.

2. Duchy (?)

W skrócie, coś co przyciąga uwagę i budzi ciekawość. Może być to po prostu trzecie oko człowieka, może to być dziwne, niezrozumiałe słowo, a może być to tajemniczy obraz, dźwięk, zdjęcie.

3. Wszechświat

Świat fizyczny, ten który jest zlepkiem atomów, i świat wyobrażeń/emocji (to tam są relacje, więzi, przeżycia itd.) Świat duchowy to po prostu konkretni ludzie w określonych miejscach.

4. ...

Nie ma ani końca ani początku, jeżeli kiedykolwiek nastąpi zniszczenie, świat zostanie odnowiony.

5. Energetyka

Kolory kierują emocjami, każdy człowiek może otworzyć czakry dodając emocji własnemu życiu. Płeć męska heteroseksualna kieruje wzrok w stronę żółci i czerwieni, płeć kobieca heteroseksualna niebieskiego i czerni.
Przebywanie obok natury (w szczególności zieleni) dodaje energii (dla obu płci).

Trzeba jednak pamiętać, że moc jest zobowiązaniem, i okropnym czynem jest wykorzystywać innych dla własnej przyjemności. No chyba że musimy sami obronić się przed podłymi ludźmi, wtedy manipulacja emocjami jest jedynym normalnym niestety rozwiązaniem.
...
Dzielę się więc
Rozkazuje Ci, życz sobie wszystkiego dobrego. ...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2019, 20:15 {2} przez Aqeen.)
02-07-2019, 19:59
Znajdź Posty Reply
Sathvai Offline
Użytkownik

Liczba postów: 43
Reputacja: 0
Odkopuję temat, bo widzę fajną inicjatywę.

System/ mag ścieżka
Żaden system nie jest kompletny, jeżeli człowiek jest wierzący. Praktyka zaczyna się od zrozumienia, że powtarzanie po Crowley’u i innych uzdolnionych magach nie da tyle ile się spodziewam. Praktyka zaczyna się gdy dodam coś od siebie. To chyba będzie najlepsze ujęcie ścieżki.

Bóg/bogowie
Jest ich wielu. To bardzo zbiorcze pojęcie na byty o dużej sile twórczej:

Istnieją bezosobowe byty, które po prostu są. Nie da się z nimi skontaktować ani współpracować

Są tacy, którzy swoją uwagę skupiają na ludziach. Oni sami zachowują się bardziej ludzko. I z tymi da się pracować. Ci drudzy czerpią korzyści z obcowania z ludźmi. Nabierają wpływów dzięki wyznawaniu i mogą obdarowywać łaską innych. Poniekąd stąd biorą się szczęściarze. Współpraca z nimi nie przebiega na zasadzie wspólnik-wspólnik, a bardziej pan – poddany. Co do ich początku – niektórzy zostali nawet przez ludzi stworzeni, inni istnieli już na ziemi i zostali wyniesieni do rangi bogów, raczej żaden nie istniał od zarania dziejów.

Jest jeszcze jeden bóg. Choć bardziej w rozumieniu uznania suwerenności niż boga jako boga. Natura, od której zależy każdy człowiek. Tutaj współpraca jest jak najbardziej możliwa, zwłaszcza, że sami jesteśmy jej częścią.

Duchy
Opisze te najciekawsze – ludzkie. Jest ich wiele, tak wiele, że na co dzień nie wyczuwamy ich, bo jesteśmy podświadomie przyzwyczajeni do ich obecności. Są to pozostałości po żyjących kiedyś ludziach, ich emocje, ambicje, esencje. Czasem można je zobaczyć bez wyrażenia chęci. Zazwyczaj praca z nimi wymaga dużej dozy uwagi i rozplanowania. Są trochę jak ludzie z wglądem w inny plan. Zdarzają się gorsi i lepsi i zawsze, ale to zawsze trzeba brać pod uwagę, że rozmawia się z tzw. nieznajomymi. Poza tym te byty są bardzo podatne na wszelkie zewnętrzne istoty i wpływy.

Źródłem ich mocy jest ich tląca się energia esencji oraz właśnie ten wgląd w inny plan, do którego żywi nie mają dostępu. Wg mnie duchy powstają poprzez silne przywiązanie do planu ziemskiego (nie godzą się ze swoją śmiercią).

Świat / rzeczywistość
Istnieje plan materialny i kilka planów niematerialnych, które się między sobą przenikają. Tak naprawdę to rozróżnienie służy mi wyłącznie do szufladkowania różnych zdarzeń, ale świat widzę jako jedną całość będącą końcowym produktem wszystkich tych planów. Zniknięcie któregokolwiek z nich oznaczałoby zakończenie istnienia pozostałych. Jako, że człowiek jest dla mnie idealną miniaturką mojego rozumienia świata więcej przedstawię w ostatniej odpowiedzi. Żeby się nie powtarzać.

Kosmologia świata
Nasz świat, tak jak cały wszechświat, został stworzony przez bogów bezosobowych, jako przejaw ich siły kreacyjnej. I tak jak końca wszechświata nie jestem w stanie sobie wyobrazić, tak podejrzewam, że koniec naszego świata nastąpi przez zbytnią eksploatację surowców przez ludzi.

Człowiek
Jak w przypadku świata – człowiek jest złożeniem wielu planów: materialnego, emocjonalnego (pomiędzy materią a energią - z przewagą materii – związane z budową ciała), energetycznych (kilku, bo to znów zbiorcze pojęcie, tutaj znowu jest to pomiędzy materią a energią - z przewagą w stronę energii, jest to związane z obwodami elektrycznymi w ciele, naszymi kanałami jonowymi itp., stąd jeszcze kapka planu materialnego w tym) oraz abstrakcyjnego (czysta energia). To taki roboczy podział na ten czas. :D Człowiek jest mini kopią świata, w którym się znajduje.

Tak się to u mnie na tą chwilę przedstawia. Ciekawa jestem czy coś się zmieniło przez ten czas u przedmówców. W końcu to post sprzed 3 lat. :D
__________________________________________________________________________________
Pomińmy "sądzę, że", mówmy wprost co uważamy. Załóżmy, że wszyscy wiemy, że nie jesteśmy nieomylni. Szanujmy "nie".
19-06-2020, 01:27
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB