Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurs! Wygraj talię kart!
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,088
Reputacja: 85
Podziękowania: 929
Podziękowano 1304 razy w 646 postach
Konkurs! Wygraj talię kart!
Zapraszamy do udziału w konkursie forum Witchcraft!!

Mam przyjemność ogłosić konkurs na http://www.witchcraft.com.pl
W poprzednich konkursach zawsze mieliście jakąś tematykę i czas około dwóch tygodni - i tym razem nie będzie inaczej. Uśmiech

Administracja Witchcraft nagrodzi trzech użytkowników Witchcraft, którzy od dziś - 12.11.2018 do 31.11.2018 chcąc wziąć udział w konkursie, powinni napisać artykuł o wybranym Bogu/Bóstwie. Panuje absolutna dowolność. Oczekujemy, tylko i wyłącznie ciekawego i obszernego artykułu o wybranym przez Was Bogu lub Bogini.

Najlepsze pierwsze trzy miejsca są nagradzane!

Nagrody!

Nagrodą główną jest wybranie sobie dowolnej talii kart ze sklepu: https://www.czarymary.pl/ do kwoty max. 200 zł.

Miejsce drugie i trzecie jest nagrodzone książką Yule: https://www.czarymary.pl/p_914583_yule_susan_pesznecker

Swoje artykuły proszę umieszczać w tym temacie.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-12-2018, 01:24 {2} przez Olimpia.)
11-12-2018, 00:39
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: DragoBonita , Nightmare , dragonis
dragonis Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 111
Reputacja: 11
Podziękowania: 20
Podziękowano 21 razy w 13 postach
RE: Konkurs! Wygraj talię kart!
Forkos – ( Phokoes - foki ) syn Pontosa i Gai, brat Nereusa, Taumasa, Eurybii i Keto. Bóg największych odmętów morskich i głębin, gdzie nie dociera słońce oraz katastrof morskich .
Poślubił Keto swoją siostrę. Mieszkał z nią w głębi morza. Opisywane jest jako: Od pasa w górę człowiek o czerwonej skórze. Posiada 4 pary kończyn, 2 pierwsze to ludzkie ręce, kolejne to krabie szczypce. Od pasa w dół foczy ogon. Jego atrybutem była pochodnia. Jest on twardym i mściwym bóstwem nieprzychylnym ludziom. Jeśli marynarz zobaczył Forkosa na morzu wiedział, że nie wróci z wyprawy. Jest ojcem wielu potworów morskich. Jego dzieci to:

Gorgony, Graje, Ketosy, Scylla, Thosa, Ladonem i Echidna
Boskie stworzenie Forkosa — foka.
W jednej z wersji mitu, w którym Scylla ginie, Forkos ożywiają z powrotem za pomocą swej pochodni.

Wiem stary artykuł ale chwilowo nie mam czasu napisać o czterech smoczych bogach a miał być 1.
11-24-2018, 15:10
Znajdź Posty Reply
Nightmare Offline
Poszukująca Prawdy

Liczba postów: 220
Reputacja: 1
Podziękowania: 55
Podziękowano 23 razy w 20 postach
Neftyda

[Obrazek: BOGOWIE-EGIPTU-03.jpg]

Pozycja Zodiaku: 25-29 st. Bliźniąt
16-21 czerwca
Karta Tarota: Dziesiątka Mieczy (według mnie pasuje do karty która obecnie jest zwana Gwiazdą)
Kolor świecy: purpurowy
Kolor: ciemny błękit
Kryształy i kamienie: sugilit i niebieski awenturyn
Zioło: kwiat lotosu
Roślina: jemioła
Planeta: Saturn/ Uran
Metal: ołów/ uran
Żywioł: Powietrze
Ranga: Księżna

Opis
Neftyda zielonooka, mroczna siostra Izydy. Na amuletach przedstawiana jest ze szkrzydłami. Według duchowego satanizmu jest potężnie zbudowana z burzą blond kręconych włosów. Jest bardzo przyjacielska i rozmowna. Jej zdolności magiczne to między innymi używanie słów mocy, a także jest Boginią leczenia. Nazywana Odkrywczynią, może pomóc odkryć ci to, co jest ukryte. Neftyda jest świetna w rytuałach nieco mroczniejszej magi, ogólnie rozumianej ochrony i mentalnej samoobronie. Może pokazać ci twoją ciemną stronę i nauczyć cię, jak zaakceptować siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Neftydę najlepiej wzywać podczas faz ubywającego Księżyca, jej moc porównywalna jest do mocy Izydy, z tą różnicą, że jest bardziej mroczna i intensywniejsza. Przedstawiana z koszem, który trzyma na głowie.
Neftyda była boginią śmierci, lecz nie pełnej tylko jej przejawem. Wszystkie ceremonie z jej udziałem to rytuały grobowe, ale nie oznaczające odejście w zaświaty, ani samego fakty śmierci, a ogłoszenie światu, że dana osoba nie żyje. Tak też bóg śmierci, zabierał wskazaną osobe. Neftyda również była zwana strażniczką "spokojniej śmierci" w sensie cielesnym. Egipcjanie czczili zmarłych jak i ciała. Neftyda pilnowała grobowców, a grabieżców surowo karała.
Set jest bardziej znanym i rozpoznawalnym bogiem poprzez tytuł pana śmierci, ale oznaczającą zaświaty. Neftyda bardziej związana z fizycznym aspektem śmierci, czyli pochówek, strażniczka ciał, grobowców. Set i Neftyda przekazują nam, że śmierć jaką my znamy to tylko drobina naszego postrzegania. Neftyda jest początkiem, fizycznością śmierci, a Seth jest dalszą częścią - śmierci w zaświatach. Razem tworzą pełnie, uzupełniają się wzajemnie. Są całością w końcu są małżeństwem.

Mit
Neftyda siostra bliźniaczka Izydy. Mimo, że jej kult rozprzestrzenił się na cały Egipt nie doczekała się własnej świątyni ani osobnych modlitw czy zaklęć. Zawsze była bohaterką drugiego planu. Wyznawcy przypisywali jej opiekę nad zmarłymi i opieką nad grobowcami; naczyń zawierających wnętrzności zmarłego. Egipcjanie doceniali boginie wtedy kiedy się jej bali. Wierni zamieszczali sporo wizerunków Neftydy na ścianach, jednak to nic w porównaniu z jej siostrą Izyda, która kochali i cieszyła się ona wielka popularnością wśród Egipcjan. Dlaczego Neftyda była tą gorszą siostrą?
Neftyda znana jako bogini śmierci poślubiła Setha, ale że był on bogiem nieurodzaju i pustyni, małżeństwo to pozostawało bezdzietne. Stąd też słynne, mityczne oszustwo Neftydy, która zakradła się kiedyś do komnaty Ozyrysa i udając Izydę spłodziła z nim Anubisa.

Goecja
Neftyda to Goecka "Bathin" i znana jest także jako "Nebthet", jest dziennym demonem i włada 30 legionami duchów. Bathin ujawnia właściwości ziół oraz drogocennych kamieni. Pomaga także w osiągnięciu projekcji astralnej i zabierze cię tam gdzie chcesz się udać. Gdy pojawia się Neftyda według Goeci pojawia się obok niej demoniczny strażnik. Bywa również, że ukazuje się ze swoim mężem Sethem.

"Neftydo proszę osłoń mnie ciemnymi skrzydłami
i ochroń mnie przed negatywną magią i złymi czarami.
Żaden atak nie dosięgnie mnie
w twych kochających ramionach
Z twą pomocą obronie się i moja osoba nie zostanie zraniona.
Gdy płomień świecy płonie, ty umocnisz mnie zaklęciem,
a gdy świeca się dopali, wszystko dobrze będzie."

Żródła:
Magia ochronna w praktyce, Ellen Dugan;
Szatanizm Duchowy;
religie.wiara.pl
Labras

Załączone pliki Miniatury

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-28-2018, 22:24 {2} przez Nightmare.)
11-28-2018, 22:14
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: DragoBonita , ninak , dragonis
Skowyt Offline
Użytkownik

Liczba postów: 12
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 3 razy w 3 postach
Dawno, dawno temu, gdzieś pomiedzy krainą lodu Nilfheim a krainą ognia Muspelheim w otchłani Ginnungagap, gdzie prastary olbrzym owiany wiecznym snem mnożył się i rozrastał bez pamięci, tam gdzie chaos rodził ład by ten znów zmienił sie w chaos, narodzil sie On. Nosił imię Alfödr. Był wnukiem boga Buriego pierwszego z rodu Asów i synem boga Borra i lodowej olbrzymki.
Alfödr wraz ze swoimi braćmi Wili i We toczyli niekończące się walki z coraz to nowymi pomiotami śpiącego praolbrzyma Ymira, lodowymi olbrzymami - Turusami. Rozrastajacy się olbrzym oraz jego potomstwo zaczęli zagrażać światu. Jedynym rozwiązaniem było zamordowanie Ymira. Olbrzym był już tak ogromny że krew z jego ciała zapełniła Ginnungagap sprowadzajac zagładę na niemal całą rasę Thurusów. Z potopu ocaleli jedynie Bergelmir i jego małżonka, którzy uciekli do Nilfheime, tam założyli własne królestwo Utgard zwane również Jothunheim. Tym czasem trzej bracia cisnęli ciałko Ymira w ocean jego własnej krwi, tworząc z niego Midgard - świat środka. Zwieńczeniem dzieła stworzenia było wyrzeźbienie ludzi na swoje podobienstwo, nadanie im duszy i tchnienie w nich życia. Bogowie dali ludziom Midgard we władanie i nauczyli jak mogą oddawać im cześć.

Ludzie szczególnie upodobali sobie Alfödra, ktorego imię z czasem nabrało innego brzmienia. Zajął on naczelne miejsce w panteonie bogów północy. Alfödr nazywany był Alfordem, Wodanem, Hlódynem, Odhinnem, a my współcześnie mówimy o nim... Odyn.

Odyn od zawsze pragnął wielkiej mądrości. By ją osiągnąć potrafił posunąć się do podstępu i kradzieży. Rozkochał w sobie Gunnlöd, olbrzymke której ojciec powierzył opiekę nad Miodem Poezji. Naiwna Gunnlöd pozwoliła kochankowi napić się z każdej z trzech beczek miodu. Odyn opóźnił je do dna poczym przemienił się w orła i uciekł do Asgardu pozostawiając olbrzymkę brzemienną. Wiedza i dar poezji zaostrzyły tylko apetyt sprytnego boga.
Niezwykły był czyn którego Wielki Bog dopuścił się później, mianowicie, poswięcił siebie w ofierze samemu sobie. By poznać znaczenie i wielką moc Run, Odyn powiesił się na drzewie życia Yggdrasil. Przebity własną włucznią tkwił tak przez dziewięć dni i nocy, aż opadł na ziemie obdarzony nową mocą.
Ostatni czyn dopełnił woli Odyna Hangagoda - Boga Wisielca. Mądry Bóg poprosił Mimira - mędrca u podnóża drzewa Yggdrasil, o możliwość napicia się wody z jego Studni Mądrości. Mimir się zgodził ale zarządał wysokiej ceny, oka Odyna. Odyn pewnym ruchem wyrwał sobie lewe oko i wrzucił je do studni. Magiczna woda zrekompensowała częściową utratę wzroku, od tej pory Jedooki Bóg mógł widzieć więcej i wiedzieć więcej niż ktokolwiek inny.
Odyn zyskał miano Fjolswir – bóg o rozległej mądrości.

Poświęcenie, odwaga, spryt, zapewne przyczyniły się do umocnienia pozycji Odyna w panteonie bogow ale to obietnica przyjęcia części poleglych w boju do swego domu w Asgardzie - Walhalli, zapewniła mu prym wśród wojowników. Kiedy Odyn spojrzał w dół na Midgard, zauważył, że dusze ludzi błąkają się pomiędzy żywymi. Rozkazał zbudować dla nich Helheim, a niektórzy z nich mieli zaszczyt ucztować i szkolić swe umiejętności bojowe w pałacu Ojca Bogów. Waleczni wikingowie nie bali się śmierci. Walczyli i ginęli w imię swego boga. Wykrztałciła się nawet grupa wojowników zwana berserkerami, ubrani w charakterystyczne skóry niedźwiedzia lub wilka, owładnięci szałem stanowili pierwszą linię armii. Odnaleziono ozdobną płytkę hełmu z VII w. przedstawiającą tańczącego Odyna i stojącego obok z mieczem w dłoni berserkera.

......

Odyn patronował wielu aspekom życia codziennego. Jako Bóg Wiatru sprzyjał morskim wyprawą. Gdy zapadał w sen w Midgardzie następowała zima, zaś gdy sie budził przychodziła wiosna. Magiczną moc run wykorzystywali wieszcze, kowale oraz zwykłe kobiety haftując je na ubraniach.
Mądrość Odyna towarzyszyła ludziom w każdego dnia.

Na koniec przedstawię przykład zaklecia z X w. pochodzacego ze zbioru biblioteki katedralnej w Merseburgu:

Phol i Odyn
wjechali do lasów,
Tam źrebak Baldra
skręcił nogę.
Zaczarowała ją Sinthgunt,
i jej siostra Sunna.
Zaczarowała ją Freja,
i jej siostra Volla.
Zaczarował ją Odyn,
gdyż dobrze wiedział jak:
Jeśli kość zwichnięta,
Jeśli krew zwichnięta,
Jeśli kończyna skręcona:
Kość do kości,
Krew do krwi
kończyna do kończyny,
Tak jakby sklejone były.

(źródło: http://www.wicca.pl/?art=191 )

.......

Naprawdę wdzięczny temat, żałuję że nie mam czasu zebrać więcej materiału, a było by tego sporo. Powyższy tekst napisalem na telefonie w między czasie w pracy, dlatego mogą pojawić się błędy i literówki za co z góry przepraszam.

P. S.
Olimpia, listopad ma 30 dni Uśmiech
11-30-2018, 23:02
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: DragoBonita
Villemo Offline
Neofita

Liczba postów: 6
Reputacja: 3
Podziękowania: 9
Podziękowano 6 razy w 3 postach
*Wczoraj myślałam, że mam jeszcze jeden dzień na opublikowanie opisu... Był 30 listopada, popatrzyłam, że mam czas do 31 listopada więc luzik, dzisiaj zdziwiłam się, że już 1 xD. Jednak opis i tak mam gotowy, więc wstawiam. Uśmiech

NIKE

[Obrazek: 617df65d6fdc0e9c.jpg]

Nike bogini zwycięstwa, piękna i dumna tryumfującą bogini bez skazy, ale kim właściwie jest Nike?

Nike jest boginią zwycięstwa, szybkości i siły. Młoda kobieta ze skrzydłami u ramion i gałązką oliwną w dłoni opiekuje się sportowcami i wojownikami. Nike wraz z walecznym rodzeństwem byli cenieni na Olimpie dzięki pomocy, jaką ofiarowali podczas bitwy przeciwko tytanom. Jej postać pojawia się w podaniach Hezjoda.

Nike grecka została przejęta przez kulturę rzymską pod imieniem Wiktorii, a jej Rzymski kult był silny, o czym może świadczyć historia jej pomnika.

Posagów greckiej Nike sprowadzono do Rzymu i pod łacińskim imieniem Wiktorii gdzie została umieszczona w senacie przez cesarza Augusta. Wiktoria znajdowała się na kuli wyobrażającej glob ziemski, trzymając w prawej ręce wieniec, a w lewej gałkę palmową.

Była uosobieniem potęgi Rzymu, zwłaszcza od kiedy posag ocalał po pożarze wszczętym przez Nerona. Przed obradami senatorowie składali jej ofiary z kadzideł i wina a jej postać była obdarzona ogromnym szacunkiem. Wierzono, że gdy jej pomnik zniknie, zwiastować to będzie upadek cesarstwa Rzymskiego. Nic więc dziwnego, że gdy podczas ogłoszenia edyktu mediolańskiego w 313 r.n .e. ( oznaczał on wolność wiary) został wszczęty spór o usunięcie z senatu posągu Bogini, Rzymianie nie byli zachwyceni.

Narodziny konfliktu rozpoczęły się w roku 357 n.e., przez Konstancjusza II – chrześcijanina, który nakazał usunąć posąg. Usunięcie napotkało na protesty senatorów, którzy ciągle wyznawali dawne bóstwa. Przez następne lata posąg był przywracany i usuwany wielokrotnie.
Ostatecznie jednak Wiktoria została usunięta na stałe przez Teodozjusza I – chrześcijańskiego władcę.
Pomnik zaginą na wiele wieków, został odnaleziony w XXw. w domu Symmachusa pogańskiego Senatora, który ukrył pomnik w jego własnym domu.

[Obrazek: 67-0.png]

Postać Nike nie zostaje zapomniana, w późniejszych latach Aleksander Wielki stawiał ołtarze Nike na każdym z etapów zwycięskiego pochodu. Z czasem Nike stała się boginią zwycięstwa – nie tylko na polu bitwy, ale także zwycięstwa w różnego rodzaju zawodach.

W historii można spotkać się z różnymi przedstawieniami Nike: Nike z Olimpii, Rzeźba Nike Pajoniosa z Mende, Warszawska Nike czy też słynna Nike z Samotraki.

W dzisiejszych czasach wydaje mi się jednak, że zainteresowanie skrzydlata boginią nie zgasło pojawia się ona nadal jako bohaterka literacka wielu powieści np.

Wiersz Zbigniewa Herberta

Najpiękniejsza jest Nike w momencie
kiedy się waha
prawa ręka piękna jak rozkaz
opiera się o powietrze
ale skrzydła drżą (…)

[Obrazek: df351726ebb715d6eebc87850d62738d,780,0,0,0.jpg]

Według mnie, mimo iż jej postać uległa nieco zapomnieniu istnieje ona wciąż w naszej kulturze jako archetyp zwycięstwa na różnych płaszczyznach, jednak jej postać uległa znacznym przemianom. Z postaci niewzruszonej i pewnej została sprowadzona niemal do postaci ludzkiej. Mimo że: „prawa ręka piękna jak rozkaz, opiera się o powietrze […]”, jej „skrzydła drżą” jest niepewna.

Do nike mój osobisty stosunek jest inny. Patrząc na pomnik paryskiej nike z Samotraki, wydaje mi się, że za każdą wygraną „wojną” kryje się ogromny trud i poświęcenie, nie ma ona rąk i głowy, które utraciła z biegiem czasu. Mimo to stoi dumna na piedestale Luwru. Dla mnie ukazuje to, że zwycięstwo z reguły jest okupione dużym ładunkiem emocjonalnym i wyrzeczeniami również dla osoby odnoszącej sukces. Rzeźba jest dla mnie ostrzeżeniem, mówi zwyciężyłam, ale spójrzcie, co ze mnie zostało, rodzi się pytanie czy każda wojna jest warta stoczenia.

Ciekawostka na koniec w Atenach Nike nie funkcjonowała jako osobna bogini jedynie jako przydomek Ateny. Atenie Nike, czyli Atenie Zwycięskiej wybudowano świątynie, w której Ateńczycy odcięli skrzydła posągowi, żeby na zawsze został w Atenach.

Zdj świątyni

[Obrazek: rys21454.jpg]
12-01-2018, 14:30
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Dobra, zjebałam z datą. Ale okey. xDD
Myślę, że jutro ogłosze wyniki konkursu... Jednak z powodu tak małego zainteresowania... Wątpię, żebym jeszcze robiła konkursy zwłaszcza na taką skalę.

Dziękuję wszystkim za udział.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2018, 23:32 {2} przez Olimpia.)
12-01-2018, 23:31
Znajdź Posty Reply
Nightmare Offline
Poszukująca Prawdy

Liczba postów: 220
Reputacja: 1
Podziękowania: 55
Podziękowano 23 razy w 20 postach
Zawsze można na małą skale robić. XD
"Take me home!"
12-01-2018, 23:42
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Przeczytałam wszystko. Przepraszam za spóźnienie, miałam sporo pracy w pracy. :D
Czytałam wasze artykuły po dwa razy. Są na naprawdę wysokim poziomie. Nie spodziewałam się tego biorąc pod uwagę poprzednie edycje konkursów.

Dlatego, żeby było sprawiedliwie uzbrojcie się jeszcze chwilę w cierpliwość. Poprosiłam Evandera o przeczytanie i pomóc w wyborze zwycięzcy. Mam nadzieję, że szybko mi odpisze czy będzie miał czas mi pomóc.
Normalność to wymysł.
-----------
12-08-2018, 19:32
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nightmare

[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB