Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ghedes (VooDoo)
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,768
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 328
Podziękowano 194 razy w 335 postach
Podziękowano 194 razy w 335 postach
Post: #1
Ghedes (VooDoo)
Ghedes tworzą liczną rodzinę loa związanych ze śmiercią i światem umarłych. Należą, w różnych swoich aspektach, do obu tradycji voodoo, rada i petro.

„Podstawowy” Ghede to odwieczna postać odziana w czerń, kontrolująca niebiańskie rozdroża, które każdy z nas przekracza w chwili śmierci. Jego symbolem jest nagrobek. Ghede jest tym dla zaświatów, czym Legba dla świata. Jest strażnikiem bram do świata umarłych.


Ghede jest również bóstwem erotyki. Ponieważ seks jest niezbędny, pozostaje ponad dobrem czy złem. Ghede ani nie przepada za seksem, ani się go nie wstydzi. Jeżeli coś go bawi, to wszechobecność seksu w życiu ludzi i ich pruderia w stosunku do niego.

Kiedy Ghede dosiada kogoś, najchętniej wybiera osoby, które udają, że seks ich w ogóle nie interesuje. Robi z nich pośmiewisko, zawstydza ich i każe się im rozbierać. Szczególnie nie lubi ludzi Zachodu, ponieważ ich stosunek do erotyki jest jeszcze bardziej pruderyjny.

Ghede utożsamiany bywa z Baronem Samedi. W tym aspekcie jest wcieloną śmiercią i stróżem cmentarzy, a także podstawowym źródłem kontaktów ze zmarłymi. Aby porozumieć się z kimś zmarłym, trzeba najpierw przebłagać jego osobę.

Ghede/Baron Samedi ma nieopanowany apetyt na jedzenie i napoje, szczególnie wyskokowe. Korzysta z okazji za każdym razem, kiedy kogoś dosiada. Ma również specyficzne poczucie humoru. Jako strażnik świata umarłych ma bezpośredni dostęp do historii, ponieważ może uzyskiwać informacje od świadków wszelkich zdarzeń. Wie, jakie mieli plany, co dzieje się w ich rodzinach i chętnie dzieli się informacjami z obydwiema stronami. Nawet kiedy się wygłupia i stroi sprośne żarty, można zapytać go o poważne rzeczy, a z pewnością szczerze odpowie.

Do obowiązków Ghede należy również opieka nad dziećmi, ponieważ wyjątkowo nie lubi on, kiedy któreś z nich umiera. Woli, aby przeżyły długie i spełnione życie, zanim przed nim staną. Dlatego to do niego w pierwszej kolejności zgłaszają się rodzice proszący o uratowanie chorego dziecka.

Ghede włada również zombi i decyduje, kto i dlaczego powinien być zamieniony w zwierzę. Każdy adept czarnej magii konsultuje się w każdej sprawie z Baronem Samedi. Ponieważ Ghede włada śmiercią, jest również ostatnią deską ratunku dla ciężko chorych, którym pozwala wyzdrowieć lub wzywa przed swoje oblicze.

Inne imiona Ghede to Baron Cimetiere i Baron La Croix. Baron Samedi nie przybył do Nowego Świata z Afryki, ale raczej tam właśnie się narodził. Jest szczególnie uznawany przez petro, mniej przez rada voodoo.

Źródło: Nie pamiętam Jak znajdę to poprawię.
17-09-2012, 10:22
Znajdź Posty Reply
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #2
RE: Ghedes (VooDoo)
Nazwa tej rodziny loa to Guede.
Tylko w tym jest pomyłka, ale ogółem wszystko jest dobrze zrobione.
19-01-2017, 17:38
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB