Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hekate
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,735
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 316
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Post: #1
Hekate
Pamiętam, że to była moja ulubiona Bogini kiedy w podstawówce nauczycielka kazała przeczytać mitologie grecką... A była ulubiona tylko z tego powodu bo była opiekunka czarownic, sama zresztą nią była. Jej potęga była ogromna, rozciągała się na trzy światy, ziemie, niebo oraz podziemie - czcił ja nawet sam Zeus, Hekate była najstarszą Boginią na Olimpie. Panowała nad życiem i śmiercią każdego człowieka, potrafiła więzić i uwalniać duchy wszelkiego rodzaju była honorowana i wzywana przez magów i czarownice - ba! Zresztą dalej tak jest. Co ciekawe i zastanawiające... Według starożytnego gnostycznego tekstu ''Wyroczni Chaldejskich'', Hekate jest Wielka Matka, życiem wszechświata. Wzywa się ją używając jej sigillum - jest to sierp Księżyca z dwoma punktami i góry i trzecim pomiędzy nimi.

W Wicca Hekate jest związana z trzecią postacią Bogini - Staruszka - Księżyc Malejący.
17-09-2012, 10:36
Znajdź Posty Reply
Welshang Offline
Użytkownik

Liczba postów: 14
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #2
Hekate
HEKATE

Potocznym myśleniem mitycznym Hekate kojarzy się z ciemnością. Mówi się, że Hekate to bogini ciemności. Uprzedzę jednak od razu, że mamy tu do czynienia z daleko idącym uproszczeniem, źródłem którego była najprawdopodobniej wszechobecna ludzka potrzeba porządkowania wszystkiego. Także tego, co było poza- czy ponadludzkie.

[Obrazek: hekate-image-beautiful-but-odd.jpg]

Trzeba także wspomnieć iż była ona opiekunką kobiet, co może w pewien sposób wyjaśniać ten pozorny dualizm życia (światłości) i ciemności.

Hekate możemy porównać do sacrum które przyczynia się do zbawienia, lecz także potępia.
Hekate jako pani podziemi – strzegła bram Hadesu i posłuszny jej był piekielny pies Cerber.
Przede wszystkim jednak Hekate to zwierzchniczka czarownic i bogini mrocznej magii. Magom i czarownicom dawała ona moc nad siłami natury, zdradzała tajemnice ziół magicznych i uczyła jak sporządzać z nich eliksiry. Była panią magii nekromanckiej i funeralnej. Ukazywała ona adeptom ścieżkę poszukiwań prawdy w najciemniejszych i najgłębszych poziomach wyobraźni.
Jej kult był zwalczany przez patriarchalne religie, gdyż często obejmował praktyki, które wydawać się mogły perwersyjne, niebezpieczne – szczególnie ze względu na kult kobiecej seksualności. Jej misteria opierały się na kulcie seksualności w jej dzikim i pierwotnym aspekcie. Hekate jest najbardziej "mroczną" boginią zachodniego panteonu. Jej kult to via sinistra, zgłębianie ciemnej strony egzystencji, pierwotnego charakteru natury ludzkiej i mrocznych instynktów.
Hekate utożsamiano też z Księżycem i często przydzielano jej rolę bogini światła księżycowego. Nazywano ją wtedy Mene, nawiązując do drugiego imienia Selene, bogini Księżyca, ale i świata podziemnego. Jej misteria mogły być też więc związane z żeńskim cyklem płodności, który od wieków łączony był z fazami Księżyca.

Składano jej ofiary z placków, miodu i czarnego psa.Posągi Hekate o trzech obliczach ustawiano na rozdrożach tak, by każda twarz bogini patrzyła na inną drogę i chroniła podróżnych przed złymi demonami. W plastyce ukształtowały się dwa zasadnicze sposoby przedstawiania bogini:
-Hekate jako kobieta siedząca na tronie (np. posąg z Aten - VI w. p.n.e).
-Hekate jako trzy złączone plecami kobiety lub niewiasta o trzech głowach

Dlaczego własnie ona ? Ponieważ jest czymś w rodzaju dwóch stron medalu, dnia i nocy, życia i śmierci. Pokazuje że wszystko ma dwie strony, które w każdym życiu obowiązują z tymi samymi prawami.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2014, 11:24 {2} przez Welshang.)
26-02-2014, 23:58
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB